Vjesnik: 24. 04. 2002.

Herman: Tražit ću mjesečna izvješća o troškovima zastupnika

Prikaz troškova u javnost treba poslati na »pošten način«, odnosno podatke sistematizirati po kategorijama zastupnika, kaže predsjednik Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove Vilim Herman / Za putne troškove, za koje je Glavašu isplaćeno 68.363 kune, SDP-ovoj je četvorki iz Slavonije - Jadranka Reihl-Kir, Branislav Tušek, Sanja Kapetanović i Željko Malević - ukupno isplaćeno 53.660 kuna

ZAGREB, 23. travnja - Unatoč najavama da će javnost, zaintrigirana aferom »Glavaševih putnih troškova«, još prošli tjedan doznati kako i koliko troše ostali saborski zastupnici, punu informaciju o raspolaganju svojim novcem porezni će obveznici pričekati još tjedan dana. Predsjednik Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove Vilim Herman ovaj je tjedan, naime, bolestan pa će se Odbor analizom troškova najvjerojatnije pozabaviti idućeg tjedna.

Herman pritom ističe da je bitno prikaz troškova u javnost poslati na »pošten način«, odnosno podatke sistematizirati po kategorijama zastupnika. Kako javnost ne bi stekla pogrešan dojam, ističe da ponajprije treba jasno razgraničiti zagrebačke zastupnike od onih iz ostalih dijelova zemlje, čiji su troškovi, logično, mnogo veći. Zastupnicima koji žive u Zagrebu ne isplaćuju se naknade za odvojeni život, ni hotelski ili smještaj u iznajmljenim stanovima niti putni troškovi za putovanja kući.

Poput ostalih zastupnika kojima nije drago potezanje pitanja njihova trošenja i stvaranje javne slike o njima kao »rastrošnicima«, i Herman se pomalo ljuti što se, zbog incidenta između Glavaša i tajnice Sabora Danice Orčić - koja je novinarima dala podatke o Glavaševim troškovima - stvara priča o zastupničkim troškovima. Ističe da je odluka Odbora kojom se regulira smještaj zastupnika i putni troškovi zaslužna za velike uštede (lani dva milijuna kuna). Ono što ne štima, prema Hermanovu mišljenju, je mehanizam kontrole i način provedbe te odluke.

Herman si zato danas predbacuje što je svemu pristupio dobronamjerno, što od početka nije tražio mjesečna izvješća o troškovima zastupnika. Zato najavljuje da će to sad napraviti kako bi se ubuduće spriječile situacije u kojima se, a sve po pravilima, nekim zastupnicima isplaćuju enormne svote za svakodnevna i prilično nevjerojatna putovanja duga 600 kilometara, kao u »slučaju Glavaš«.

I dok javnost čeka uvid u troškove svih zastupnika kako bi se vidjelo je li Glavaš usamljen u naplaćivanju pozamašnih svota na račun putnih troškova, nastavlja se selektivno iznošenje troškova pojedinih zastupnika. Iz Tajništva Sabora prošli je tjedan, naime, na zahtjev kluba HDZ-a puštena informacija o troškovima četvero SDP-ovaca. HDZ-ovci su tražili podatke o slavonskim zastupnicima Jadranki Reihl-Kir, Branislavu Tušeku, Sanji Kapetanović i Željku Maleviću, kako bi ih usporedili s Glavaševim.

I doista, usporedbom brojki, Glavaš sa 68.363 kune 2001. godine nije prvak u trošenju. U ukupnoj svoti nadmašio ga je Tušek sa 90.538 kuna.

Troškovi Željka Malevića iznosili su 60.175 kuna, Sanje Kapetanović 43.555, a Jadranke Reihl-Kir 25.246 kuna.

Koliko god ove brojke na prvi pogled relativiziraju Glavaševe, treba reći da su njima pokriveni i putni troškovi, cestarine, hotelski i smještaj u stanovima (osim Jadranke Reihl-Kir kojoj Sabor ne plaća smještaj), te naknade za odvojeni život. Sve na što zastupnici, kao i Glavaš, imaju pravo. I sve to, za razliku od Glavaša - koji ustraje na navodnim svakodnevnim vožnjama Osijek-Zagreb-Osijek - i koriste. A za putne troškove, za koje je Glavašu isplaćeno 68.363 kune, SDP-ovoj je četvorki ukupno isplaćeno 53.660 kuna.

Zanimljivo je i da su, za razliku od Glavaša koji je na svojih 56.400 prijeđenih kilometara u prošloj godini platio ukupno 560 kuna cestarine, SDP-ovci na prosječnih 14.000 prijeđenih kilometara platili oko 2000 kuna cestarine.

No ne treba skakati pred rudo i zaključivati prije nego iz Sabora konačno puste cjelovit pregled troškova svih zastupnika. Isplati li se ovoj državi, bez obzira što je sve po propisima, uz veoma pristojne plaće, financirati i smještaj i vožnje zastupnika - od kojih većinu u Saboru čujemo tu i tamo, a nekad je bolje i da ih ne čujem - drugo je pitanje. A kad je riječ o pravilima, ionako ih donose sami zastupnici.

Marija Pulić