Vjesnik: 26. 04. 2002.

Paddy Ashdown stvara »krizni stožer« za BiH

Među Hrvatima u BiH, nakon »slučaja salveta« i nekih drugih Ashdownovih izjava

o Hrvatima, stvorena je negativna slika o tom britanskom liberalu

MOSTAR, 25. travnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Novi visoki predstavnik Paddy Ashdown dolazi u Bosnu i Hercegovinu za mjesec dana, 27. svibnja, ali već nekoliko tjedana intenzivno surađuje s bosansko-hercegovačkim političarima, »pripremajući teren« za poteze koje će povući kao Petritschev nasljednik. Asdhown se tako nedaleko Londona sredinom ovog tjedna sastao s bosansko-hercegovačkim šefom diplomacije Zlatkom Lagumdžijom i entitetskim premijerima Alijom Behmenom i Mladenom Ivanićem, ustvrdivši, barem po onom što se može »iščitati« iz izjava sudionika tog sastanka, kako zajedno s tim političarima kani stvoriti neku vrstu »užeg kabineta«, svojevrsnoga »kriznog stožera« koji će imati glavnu riječ kada su u pitanju najznačajnije odluke za BiH. To je na tragu i nekih ranijih Petritschevih najava o partnerskom odnosu, zapravo podijeli odgovornosti međunarodne zajednice i domaćih političara. No, sami začetak stvaranja Ashdownova »kriznog stožera« bio je za većinu bosansko-hercegovačkih političkih analitičara prilično nespretan, s obzirom na činjenicu da nikoga od Hrvata u Londonu nije bilo.

Zubakov NHI već je žestoko prosvjedovao zbog takvog Ashdownova ponašanja, ocijenivši krajnje neprihvatljivom činjenicu da na sastanak nije pozvan niti je na njemu sudjelovao ijedan hrvatski dužnosnik. S obzirom na značaj sastanka i njegovo održavanje neposredno nakon odluka o ustavnim promjenama u Federaciji i Republici Srpskoj, ističu u NHI-ju, morala se naći mogućnost da hrvatski dužnosnik kao član Predsjedništva BiH, potpredsjednik Vlade FBiH ili član Vijeća ministara sudjeluje na takvom sastanku.

O »londonskoj čajanci« oglasio se i Karlo Filipović, predsjednik Glavnog odbora SDP-a i potpredsjednik Federacije BiH, u blažoj formi od NHI-ja, ističući kako u odabiru ljudi »sigurno nije bilo nakane da se hrvatski predstavnici isključe iz razgovora«, ali ipak uz dodatak kako »ubuduće treba voditi računa o tome (nazočnosti hrvatskih predstavnika)«, s obzirom na reakcije pristigle nakon ovog sastanka.

Isto tako, nije nevažno ni to što je u dobrom dijelu hrvatske javnosti u BiH nakon »slučaja salveta« i nekih drugih Ashdownovihovih izjava o Hrvatima u proteklom razdoblju stvorena dosta negativna slika o tom britanskom liberalu, što bi, uz najnovije »gafove«, već na početku njegova mandata u BiH moglo dodatno zakomplicirati stvari.

Ashdown osobno nije davao izjave poslije susreta s Lagumdžijom, Behmenom i Ivanovićem, ali po onomu što su oni kazali bosansko-hercegovačkim novinarima, posebna pozornost u prvim mjesecima vladavine novog visokog predstavnika u BiH bit će posvećena vladavini prava, odnosno borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije, uz žestok udar na »najveće ribe«, te pitanjima gospodarskih reformi i razvoja »istinskog partnerstva« međunarodnih institucija i domaćih političara.

Mario Marušić