Vjesnik: 27. 04. 2002.

Šljivančanin se odbio dobrovoljno predati Haaškom sudu

Moguće je da pravda ne bude jednaka za sve odnosno da Milan Milutinović bude pošteđen uhićenja sve do isteka predsjedničkog mandata na jesen, uz puno uvažavanje imuniteta

BEOGRAD, 26. travnja (Od Vjesnikove izvjestiteljice) - Nakon odlaska umirovljenog generala VJ Draguljuba Ojdanića, u četvrtak u Haag i patetike vezane uz taj događaj, u Beogradu nema naznaka nikakve političke drame. U Haškom će se sudu već u petak, u sudnici broj 1., u stanci za ručak, mimoići bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević i njegov bivši načelnik Glavnog stožera Ojdanić, no po svojoj se prilici stari ratni drugovi, koje optužnica tereti za zločine počinjene na Kosovu, neće se imati prigode sresti ni u jednoj od zajedničkih prostorija pritvora u Sheveningenu, jer pravila ne puštanju susrete i druženje onih koji bi mogli utjecati jedan na drugoga tijekom suđenja.

Kao što je poznato, Ojdanića, kao i Miloševića, Milana Milutinovića, Nikolu Šainovića i pokojnog Vlajka Stojiljkovića, optužnica tereti da je planirao poticao i naređivao operacije protiv kosovskih Albanaca s ciljem protjerivanja albanskog stanovništva, ubijanja stotina albanskih civila, uništavanja njihove imovine, fizičkog i verbalnog šikaniranja.

Ojdanić je bio Miloševićev vojnik od povjerenja koji je još 1992. godine bio zapovjednik užičkog korpusa koji je ušao u Višegrad u BiH. Za zapovjednika Glavnog stožera imenovan je u studenome 1998. umjesto generala Momčila Perišića, a u veljači 2000., poslije podizanja optužnice za kosovske zločine, imenovan je za ministra obrane SRJ i na tom je mjestu ostao do umirovljenja u prosincu 2000.

Jedan od vukovarske trojice, pukovnik Veselin Šljivančanin odbio je mogućnost da se preda Haaškom sudu, i nakon kontroverznih informacija o tome kako će postupiti u petak je za medije ponovio kako ne misli da je kriv za bilo kakav zločin i ne priznaje Haaški sud te se nema namjeru ni pred kim povlačiti jer je časno i pošteno branio zemlju. Branitelj Nikole Šainovića najavio je skori odlazak u Haag sljedećeg tjedna, i napomenuo kako se nada da će i Ojdanić i Šainović biti pušteni na slobodu kako bi se sačekao eventualni dolazak Milana Milutinovića te da se svima njima zajedno taj proces pokrene za godinu ili više dana.

Aktualni predsjednik Milan Milutinović našao se na popisu 18-torice haških optuženika koji se nisu dobrovoljno prijavili za odlazak u Haag i za koje je Okružnom sudu u Beogradu dostavljena dokumentacija iz koje neminovno proizlaze uhićenja.

U komentarima kako je dostavljena optužnica protiv Milutinovića brojni su suci skeptični i tvrde da je situacija pomalo nezgodna jer je moguće da u ovom slučaju pravda ne bude jednaka za sve odnosno da, u skladu s ranijim najavama, Milutinović bude pošteđen sve do isteka predsjedničkog mandata na jesen, uz puno uvažavanje imuniteta.

Prema saznanjima beogradskog dnevnog lista Danas, odnosno prema nagovještajima iz Haaškog suda, nitko od Miloševićevih najbližih suradnika neće dobiti mogućnost da se brani sa slobode, unatoč eventualnim jamstvima vlada SRJ i Srbije. Tvrdi se da se dobrovoljnom predajom ne može smatrati odlazak u Haag nakon trogodišnjeg postojanja optužnice što je slučaj s Ojdanićem i Šainovićem. Prema nepotvrđenim informacijama istog dnevnika, sljedeći dobrovoljni putnik za Haag mogao bi biti Vladimir Kovačević zvan Rambo, zbog zločina na dubrovačkom ratištu.

Vesna Fabris Peruničić