Vjesnik: 29 04. 2002.

Nezadovoljni HSLS-ovci traže poništenje izbora

Dosadašnji predsjednik zadarskog HSLS-a Stanko Zrilić pobijedio protukandidata Željka Marića s gotovo dvostruko više glasova / Neki ogranci zatražili Zrilićevo isključenje iz stranke zbog loših izbornih rezultata i podređivanja stranke osobnim interesima, a zamjereno mu je i zbog »kaubojskog stila« ponašanja

ZADAR, 28. travnja – Na skupštini zadarskog Županijskog HSLS-a, održanoj u subotu u hotelu »Donat« na Boriku, za novog je predsjednika ponovno izabran dosadašnji predsjednik Stanko Zrilić, koji je od protukandidata Željka Marića, predsjednika Gradskog odbora HSLS-a, dobio gotovo dvostruko više glasova.

Skupština je počela incidentno i pomalo je podsjetila na scene sa Sedmog općeg sabora HDZ-a. Angažirani zaštitari, odnosno redari nisu pustili u dvoranu Marka Pupića Bakrača, Vjekoslava Ušljebrku i Dušana Filipovića, kandidate za Statutarnu komisiju, Županijsko vijeće i Nadzorni odbor, jer, navodno, nisu bili delegati. To je jedan od razloga zbog kojih će se skupina kandidata žaliti središnjici u Zagrebu i tražiti ponavljanje izbora koje bi organiziralo ili Malo vijeće ili povjerenik.

Drugi razlog žalbe je što do 18 sati u petak nisu obaviješteni tko su kandidati i delegati. Tek su se posredovanjem središnjice u petak navečer sastali Zrilić i Marić. Marić ističe da je listu s imenima kandidata dobio po abecednom redu, a ne po ograncima, pa još u nedjelju nije znao jesu li na listi bili svi koji su trebali biti.

Treća je nepravilnost, tvrde nezadovoljni HSLS-ovci, što su delegati dvaju nedavno osnovanih ogranaka iz Zemunika i Kalija glasovali na skupštini, a nije prošlo 90 dana koliko je, prema Statutu, potrebno da bi mogli glasovati. Nepravilno je i to što se Frane Poljak kandidirao i za Statutarnu komisiju i za Nadzorni odbor, što je, prema Pravilniku, zabranjeno. »Sve su to elementi neizbježni za poništavanje održane skupštine koji su doveli u pitanje legalnost izbora i stoga ćemo tražiti njeno poništavanje«, rekao je Vjesniku Marić.

Skupština je prošla u svađama i dokazivanjima tko je izbačen iz stranke, a tko nije, izazvano Zrilićevim izvješćem o radu. Riječ je o Mladenu Peši, Slobodanu Mijoloviću i Željku Jurjeviću, koji su javno optužili Zrilića za nuđenje mita, samovolju u raspolaganju stranačkim novcem te za privatizaciju stranke.

Zatim su i neki ogranci zatražili Zrilićevo isključenje iz stranke zbog loših izbornih rezultata i podređivanja stranke osobnim interesima. Vicko Katić iz Starigrada istaknuo je da je gotovo dvosatno izvješće predsjednika, zapravo, samo ogovaranje njegovih neistomišljenika i da Zrilić samo gomila svoje dužnosti nakon katastrofalnih izbornih rezultata na lokalnim izborima, nakon kojih se broj vijećnika HSLS-a prepolovio.

»Ako me uhvatite da lažem, javno ću se objesiti. Uski krug ljudi, koji stranci nije dao ništa, sad hoće sve "potarabati"«, jedan je od Zrilićevih odgovora nezadovoljnim delegatima.

Zriliću je zamjeren »kaubojski stil« ponašanja, neparlamentarnost u vođenju sjednice, gdje je za replike bila određena stroga minutaža, a sebi je dopustio da govori koliko hoće i zbog izravnih napada na pojedine članove koje je poslije pokušao ublažiti pozivom na demokratičnost. Za potpredsjednike vijeća izabrani su Frane Poljak, Joso Knez, Marino Buljanović i Miljenko Marinović, a tajnik Zoran Božić.

Ljubica Ivićev-Balen