Slobodna Dalmacija: 29. 04. 2002.

REPUBLIKA SRPSKA HAAGU PRIPREMA DOKUMENTACIJU ZA 300 HRVATA I BOŠNJAKA

Na udaru i general Krstičević

Banja Luka provodi istragu i protiv bivšeg zapovjednika 4. gardijske brigade Damira Krstičevića o razdoblju kada je sa svojom brigadom sudjelovao u borbama oko Mrkonjić Grada

BANJA LUKA — Među 300 Hrvata i Bošnjaka osumnjičenih za ratne zločine, protiv kojih Okružni sud u Banjoj Luci trenutačno vodi postupke, nalaze se i pokojni predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman, ministar obrane Gojko Šušak, te general Ivan Čermak.

Protiv Tuđmana i Šuška postupak se još uvijek vodi, jer se, kako kažu u Okružnom sudu, postupak ne može obustaviti dok sud ne dobije službene obdukcijske nalaze pokojnika.

Kako smo saznali iz dobro obaviještenih izvora u Okružnom sudu u Banjoj Luci, istraga se, osim protiv ove trojice poznatih Hrvata, vodi i protiv zapovjednika 4. gardijske brigade iz Splita Damira Krstičevića, koji je, kako kažu u banjolučkom sudu, sa svojom brigadom sudjelovao u borbama oko Mrkonjić Grada 1995. godine, gdje su navodno počinjeni zločini nad srpskim civilima.

Premda predsjednik Okružnog suda Banja Luka Nenad Balaban nije želio potvrditi ove navode, niti priopćiti imena i područja na kojima su zločini zbog kojih su optužnice podignute počinjeni, kazao je da je riječ o 300 optuženih osoba, koje su obuhvaćene u 17 predmeta, a koje su trenutačno u pravosudnom postupku.

Balaban je, ipak, pristao priopćiti da se među tih 300 osoba nalazi više Bošnjaka nego Hrvata, kao i da Alija Izetbegović, čija je optužnica proslijeđena u Haag, zauzima središnje mjesto kada je riječ o bošnjačkim optuženicima.

Direktor Ureda vlade Republike Srpske za odnose s Tribunalom u Haagu Dejan Miletić rekao je u izjavi za "Slobodnu" da se postupci protiv Hrvata i Bošnjaka ne vode samo pred banjolučkim Okružnim sudom, već i pred okružnim sudovima u Trebinju, Doboju, Bijeljini i Srpskom Sarajevu.

- Mnogi od tih predmeta su u skladu s rimskim “Pravilima puta” poslani u Haag, a već smo dobili sedam njihovih odgovora s oznakom "A", što znači da možemo početi sa suđenjem. Šestorici tih ljudi bit će suđeno u Trebinju, a jednom u Doboju - rekao je Miletić i najavio brzi početak "trebinjskog procesa".

Kako je Miletić istaknuo, postoji i dokumentacija koja govori da bi se postupak uskoro mogao povesti i "protiv Hrvata, koji su počinili ratne zločine nad srpskim stanovništvom u ožujku i travnju 1992. godine u Bosanskom Brodu".

Među ljudima koji će biti optuženi mogli bi se, pored pripadnika HVO-a, naći i pripadnici regularne vojske Republike Hrvatske, jer postoje indicije da su u navodno počinjenim zločinima i oni sudjelovali. To bi svakako moglo imati veliki značaj, čak i kada je riječ o definiranju karaktera proteklog rata - rekao je Miletić.

Milorad LABUS

PRITVOR ZA UBOJICE SVEĆENIKA

Kako smo saznali u dobro obaviještenim izvorima, a što ni Miletić ni Balaban nisu potvrdili, uskoro bi mogao biti određen pritvor petorici policajaca Srba iz Prijedora pod sumnjom da su katoličkog svećenika Vjekoslava Matanovića, koji je prije nekoliko mjeseci pronađen mrtav u bunaru pored Prijedora, i njegove roditelje protupravno lišili slobode.

Uhićenje je rezultiralo i njihovom kasnijom smrću, ali petorica policajaca, kako je istaknuo naš izvor, za sada neće biti optužena i za ubojstvo. Načelnik Centra javne sigurnosti i izravno pretpostavljeni optuženim policajcima, u vrijeme kada su se ova ubojstva dogodila, bio je Simo Drljača, kojeg su pripadnici Sfora usmrtili pri pokušaju uhićenja 1996. godine.