Slobodna Dalmacija: 30. 04. 2002.

RAT NA ULICAMA: HERCEGOVINOM ODJEKUJU NOĆNE EKSPLOZIJE, POLICIJA I DALJE DALEKO OD POČINITELJA

Bombaški napadi - poslovni obračuni?

Dok doministar MUP-a Tomislav Limov tvrdi da su posljednji bombaški napadi politički motivirani, među građanima Hercegovine prevladava mišljenje da se iza većine ovih akcija kriju poslovni i mafijaški motivi, a neki napadi dovode se u vezu s kladioničarskim ratom i zaštitarskim tvrtkama

Piše: Tomislav ZORIĆ

Hercegovina sve više počinje sličiti na Bliski istok ili, možda bolje kazano, na irski Belfast, a razlog za to su brojni teroristički akti usmjereni, među ostalim, i protiv ministara u federalnoj i županijskoj vladi te protiv osoba koje visoko kotiraju u hercegovačkim poslovnim, ali i sportskim krugovima.

Prva eksplozivna naprava koja je odjeknula u Hercegovini nakon dužeg poslijeratnog mirnog razdoblja bila je ona postavljena pod vozilo ministra u vladi Federacije BiH i lidera Narodne stranke Radom za boljitak Mladena Ivankovića.

Već tada je iz Ivankovićeve stranke zatražena žurna istraga o organizatorima toga napada te je upućeno upozorenje policijskim, ali i svim ostalim nadležnim organima da je nužno ovu pojavu sasjeći u korijenu, kako ne bi uzela maha. Ivankovići su bili spremni dati i nagradu od pedeset tisuća maraka za točnu informaciju o počiniteljima ovog napada na njihovu obitelj.

Fra Jozin poziv

No policija je istražujući ovaj slučaj tapkala u mjestu, a teroristički akti i bombaški napadi ne samo da su eskalirali, nego su se pretvorili u svakodnevicu. Stoga je na nedavnoj nedjeljnoj misi u Širokome Brijegu jedan od najpoznatijih hercegovačkih franjevaca fra Jozo Zovko pozvao cjelokupnu javnost da obrati pozornost na ova nedjela koja ruše spokoj svakodnevnog života u Hercegovini.

Najnoviji teroristički akt u Hercegovini onaj je u kojem je podmetnuta i aktivirana eksplozivna naprava pod službenim vozilom ministra financija Zapadnohercegovačke županije Ivana Brkića.

U ranim jutarnjim satima pod vozilom marke "audi A6", koje je bilo parkirano ispred obiteljske kuće ministra Brkića u Studencima pokraj Ljubuškog, eksplodirala je paklena naprava. Na svu sreću, eksplozija nije povrijedila nikoga, ali je prouzročila štetu na službenom "audiju" i vozilu Brkićeve supruge, koje se nalazilo u neposrednoj blizini.

Razlog zbog kojeg su, zasad još nepoznati, počinitelji odlučili na ovaj način "istjerivati pravdu" ostao je nepoznat, a Slobodna Dalmacija neslužbeno je doznala da je županijski MUP u povodu ovoga slučaja privodio neke osobe, no službenih detalja o rezultatima ove istrage još nema.

Inače, Ivan Brkić smatra se mirnim, obiteljskim čovjekom koji se nije zamjerao nikome, a premda je na funkcionarskom položaju, kao član HDZ-a, već dugi niz godina, Brkić se nikada nije bahato ponašao niti posebno isticao u bilo kojem smislu.

Prije aktiviranja eksplozivne naprave pod Brkićev automobil, još je nekoliko bombaških napada potreslo ovdašnju javnost. Prije nešto manje od mjesec dana u Širokom Brijegu je aktivirana bomba, postavljena ispod vozila Josipa Kožula, vlasnika građevinske tvrtke A3 i sportskog direktora Košarkaškog kluba Feal, te vozila Danijela Naletilića, sina predsjednika Košarkaškog saveza Ljiljanka Naletilića.

Osim veće materijalne štete na Kožulovu vozilu marke audi A3 i Naletilićevu golfu II, ni u ovim slučajevima, srećom, nije bilo ozlijeđenih.

Zolja za Diku

Uz Široki, prije nekih mjesec dana zatresao se i Ljubuški, kada je podmetnut eksploziv pod luksuzni automobil audi A6 vlasnika tvrtke Interijer Marinka Bubala, koji također obnaša i funkciju predsjednika Rukometnog kluba Izviđač.

Od terorističkih akata nije imuna ni Hercegovačko-neretvanska županija, točnije grad Mostar. Podsjetimo da su islamski teroristi prije pet godina automobilom bombom gotovo srušili jednu mostarsku gradsku četvrt. No posljednje eksplozije u Mostaru teško da imaju veze s islamskim terorizmom.

Potkraj veljače u Mostaru je, nekoliko minuta poslije ponoći, nepoznata osoba ispalila zolju na obiteljsku kuću mostarskog biznismena Dinka Slezaka Dike. Projektil ispaljen iz raketnog lansera RBR M80 probio je vrata garaže, a od posljedica eksplozije oštećena su tri osobna vozila marke BMW.

Pored toga što je vlasnik velike građevinske tvrtke Interinvest, Slezak je i vlasnik lanca sportskih kladionica, a blizak je prijatelj s nekadašnjim visokim dužnosnikom HDZ-a BiH Jadrankom Prlićem. U Mostaru je nedavno bačena i ručna bomba manje razorne moći na sportsku kladionicu Derby, no nije poznata povezanost ovih dvaju slučajeva.

U povodu čestih eksplozija u Hercegovini javnosti je dao svoje mišljenje i federalni doministar policije Tomislav Limov, kojeg je na ovu funkciju imenovao SDP BiH. Limov, koji je inače iz Čapljine, kaže da dobro poznaje odnose u Hercegovini te da ima saznanja da su posljednji bombaški napadi politički motivirani, premda među građanima Hercegovine prevladava mišljenje da se iza većine ovih akcija kriju poslovni i mafijaški motivi.

Tako u javnosti već postoji izgrađena verzija da su eksplozivne naprave postavljene pod vozila dvojice širokobrijeških sportskih radnika, zapravo, kulminacija sukoba oko raspodjele poslovnih prostora u novoizgrađenoj sportskoj dvorani u tome mjestu, a u čemu su aktivnu ulogu imali i Kožul i Naletilić. Istodobno, napad na Slezaka dovodi se u vezu s kladioničarskim ratom.

Sarajevski mediji, pak, plasirali su i treću varijantu, tj. da iza svega stoje zaštitarske tvrtke, koje u posljednje vrijeme u Hercegovini niču kao gljive poslije kiše. Zaštitari, tvrdi se, žele eventualnim klijentima pokazati kako je stanje još uvijek nesigurno po njihove živote i imovinu.

Rezultata nema

Ono što treba zabrinuti obične građane u ovome slučaju činjenica je da istrage vezane uz bombaške napade u Hercegovini ne donose nikakve rezultate.

Poučeni vlastitim iskustvom, jedino iz Narodne stranke Radom za boljitak redovito reagiraju na ove terorističke akcije. Narodnjaci su više puta, u svojim priopćenjima za javnost, izrazili užas zbog ovih događaja.

Bilo kako bilo, građani Hercegovine opet ne mogu mirno spavati, a kretanje noćnim satima na hercegovačkom području postaje opasno. Građani s pravom traže prestanak ovih bombaških napada, a i crkveni velikodostojnici zabrinuti su ovim akcijama koje prijete Hercegovinu pretvoriti područjem straha i nesigurnosti.