Slobodna Dalmacija: 30. 04. 2002.

IZBORNO POVJERENSTVO ODREDILO: STRANKE NE MOGU NA IZBORE SA SMIJENJENIM DUŽNOSNICIMA

Novog vođu HDZ mora izabrati do 18. svibnja

Ako do 18. svibnja ne eliminiraju smijenjene dužnosnike iz najviših stranačkih organa, na izbore neće moći izaći HDZ, SDA, SRS, DNZ i HD

SARAJEVO — Ako do 18. svibnja ne eliminiraju smijenjene dužnosnike iz najviših stranačkih organa, na izbore neće moći izaći HDZ, SDA, SRS, DNZ i HD, kazala je Lidija Korać, predsjednica Izbornog povjerenstva u BiH. Drugim riječima to znači da su političke stranke dužne dostaviti odluku o izboru i sastavu statutarnih tijela sukladno odluci visokog predstavnika Wolfganga Petritscha kojom se smijenjenim dužnosnicima onemogućava pravo sudjelovanja na izborima.

Prema riječima Lidije Korać, do sada je trideset i jedna politička stranka podigla obrasce za prijavu sudjelovanja na izborima. Da bi prošli prvi krug u izbornom procesu, predsjednici političkih stranaka moraju potpisati i izjavu o poštovanju općeg mirovnog sporazuma u BiH. Također, političke stranke moraju uredno dostaviti i financijsko izvješće koje podrazumijeva sveobuhvatan način financiranja stranki od članarina, donacija i drugih vidova pomoći.

Koliko će novi Izborni zakon utjecati na raspodjelu vlasti u entitetima i na razini BiH, najzornije otkriva izjava lidera Nove hrvatske inicijative Krešimira Zubaka koji je tijekom pregovora o ustavnim promjenama utvrdio da nakon listopadskih izbora u BiH više ništa neće biti isto.

Zanimljivu novinu u Izbornom zakonu predstavljat će svakako izjašnjavanje političkih stranaka prilikom prijavljivanja kojem konstitutivnom narodu pripadaju kako bi se zadovoljio amandman na ustav entiteta kojim se mora osigurati da najmanje četiri člana svakog naroda budu zastupljena u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH i Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Kako trenutačno stvari stoje, očekivati je da SDS i SRS, pa i pojedine stranke s nacionalnim predznakom postanu preko noći multietničke stranke.

Novi Izborni zakon također ne garantira niti jednoj političkoj stranci da će, ako ispuni uvjete za izborni prag od tri posto, uopće sudjelovati u vlasti. Ako stranka dobije tri posto glasova, ona tek stječe uvjete za sudjelovanje u eventualnoj raspodjeli kompenzacijskih mandata.

Također, ako svaki od konstitutivnih naroda ne osvoji minimalan broj od četiri mandata, naknadni kompenzacijski mandat dodjeljuje se kandidatu relevantnoga konstitutivnog naroda s kompenzacijske liste, političke stranke ili koalicije koja je osvojila najveći broj glasova.

Izborno povjerenstvo će do 17. lipnja primati prijave za koalicije, a do 8. srpnja kandidacijske liste stranaka za određene razine vlasti.

Zlatko TULIĆ