Slobodna Dalmacija: 02. 05. 2002.

NASTAVLJENO SUĐENJE U KOJEM JOSIP MANOLIĆ TUŽI DOBROSLAVA PARAGU RADI KLEVETE

Kustić: Kardinal Stepinac bio je sustavno trovan

ZAGREB — Na zagrebačkom je Općinskom sudu u utorak nastavljeno suđenje u povodu tužbe Josipa Manolića protiv Dobroslava Parage zbog klevete. Manolić je, naime, tužio predsjednika HSP-a 1861 jer ga je ovaj optužio da je odgovoran za trovanje kardinala Alojzija Stepinca u zatvoru u Lepoglavi.

Svjedočio je don Živko Kustić koji je izjavio kako se u crkvenim kuloarima spominje da je Stepinac bio trovan, ali da to Crkva službeno ne tvrdi jer nema službenih podataka o tome. Nastavio je kako on smatra da je kardinal bio sustavno trovan, što je zaključio iz onoga što je čuo od krašićkog župnika, kod kojega je u Župnom dvoru Stepinac proveo zadnje dane života.

Kustić je još kazao kako se u svećeničkim krugovima govorilo da je nakon otvaranja kardinalova lijesa obavljena analiza tkiva kojom je utvrđena prisutnost određenih toksičnih supstancija. Nastavio je, kako, međutim, ne zna o kojim se supstancijama točno radi, napomenuvši s tim u vezi samo da su obdukciju izvršile "kompetentne osobe iz Svete Stolice".

- Prema uvjerenju Crkve - Stepinčevu su smrt prouzročili njegovo uhićenje i tamnovanje u Lepoglavi — kazao je svjedok, dodavši kako se ne sjeća da su u crkvenim krugovima u vezi s odgovornošću za trovanje kardinala Stepincem spominjali Manolića, koji je obnašao određene državne funkcije.

I. DOŠEN

 

Večernji list: 02. 05. 2002.

SPOR JOSIPA MANOLIĆA PROTIV DOBROSLAVA PARAGE ZBOG KLEVETE

Don Kustić svjedočio o trovanju Stepinca

ZAGREB - Umirovljeni svećenik i novinar don Živko Kustić svjedočio je u utorak u kaznenom sporu Josipa Manolića protiv Dobroslava Parage, koji je Manolić pokrenuo protiv Parage tvrdeći da ga je oklevetao izjavama kako je Manolić odgovoran za trovanje kardinala Stepinca u Lepoglavi.

- Ni u jednom crkvenom dokumentu o beatifikaciji kardinala Stepinca ne spominje se trovanje. Mučenikom je proglašen zbog cijele njegove životne patnje, od uhićenja do smrti - počeo je svjedočenje don Kustić i nastavio:

- Neslužbeno, u crkvenim kuloarima govorilo se da su nakon otvaranja lijesa kardinala Stepinca i analize tkiva ustvrđene određene toksične supstancije, ali ne znam točno što je nađeno ni tko je točno radio tu analizu. Znam samo da su to bile kompetentne osobe iz Svete Stolice!

Don Kustić je u nastavku rekao kako je Stepinac umro od maligne krvne bolesti, odnosno da u crkvenim krugovima postoji uvjerenje kako je to bila rijetka krvna maligna bolest.

- Gospodin Manolić u doba uhićenja, suđenja i tamnovanja kardinala Stepinca obnašao je određene državne dužnosti, ali ne znam jesmo li ga u crkvenim krugovima uopće ikada spominjali u vezi s blaženim Stepincem. Službeno uvjerenje Crkve jest da je uhićenje, suđenje i tamnovanje u Lepoglavi dovelo do kardinalove smrti, tj. Crkva smatra da je Stepinac ubijen na taj način i zato je proglašen mučenikom - svjedočio je Kustić.

Nazočni Paraga (u sudnici je bio i Manolić) upitao je svjedoka o njegovoj kategoričnoj izjavi u tisku da je Stepinac otrovan.

- Da, u crkvenim kuloarima spominje se da je bio trovan, ali službeno Crkva to ne tvrdi, niti ima takvih službenih podataka. Moje je osobno mišljenje da je Stepinac bio sustavno trovan - kazao je ipak don Kustić, objasnivši da je to zaključio i iz onoga što je u čestim druženjima čuo od krašićkoga župnika Vranekovića, koji je kod sebe "dohranio" kardinala.

Paraga je na to pitao Kustića što kaže na službeni vatikanski dokument o beatifikaciji Stepinca u 14 točaka, gdje u jednoj točki stoji "da su njegovi osobni liječnici svjedočili o trovanju kardinala Stepinca". Pitao je svjedoka i o izjavama sestara Salezije i Bonaventure, Stepinčevih starateljica, koje su uoči beatifikacije u Večernjem listu izjavile kako je kardinal trovan lišćem oleandera, te da su mu u krvi nađeni ostaci arsena i olova.

- Mogu samo reći da sam to pročitao - odgovorio je Kustić.

Pri kraju ga je Paraga pitao i za izjavu dr. Jurja Batelje, glavne osobe u našoj Crkvi koja je pripremila dokumente za beatifikaciju Stepinca, kako je obdukcijom ustvrđeno sustavno trovanje kardinala.

- Da, dr. Batelja je to kazao, ali ne uime postulature - odgovorio je svjedok.

Živko Kustić je na kraju kazao kako ne zna za Manolićev intervju iz 1995. u kojem je navodno rekao da je bio odgovoran za Stepinčev zatvorski tretman.

Sudac Siniša Pleše na iduće ročište pozvat će Zlatka Strugara i Davora Fiketića, ljude koji su tamnovali sa Stepincem u Lepoglavi, te dr. Batelju, koji se u utorak ispričao službenim putem.

H. Dečak

 

Jutarnji list: 02. 05. 2002.

OPĆINSKI SUD Nastavljeno suđenje Dobroslavu Paragi kojeg je Josip Manolić optužio za klevetu vezanu uz događaje u KPD-u Lepoglava

Kustić nema dokaza o trovanju Stepinca

TROVANJE Ne znam ništa više od onoga što je objavljeno u crkvenim dokumentima, a u njima se trovanje ne spominje. Osobno smatram da je kardinal Stepinac bio trovan, ali nemam nikakvih službenih dokaza o tome, kaže don Živko Kustić

Piše: Nina Midžor

Na Općinskom sudu u Zagrebu prekjučer je održana glavna rasprava u privatnoj tužbi Josipa Manolića protiv Dobroslava Parage, predsjednika HSP-a 1861.

Manolić je tužio Paragu zbog tekstova objavljenih u Jutarnjem listu 20. svibnja i 14. lipnja 1998., u kojima ga izravno optužuje za trovanje blaženog kardinala Alojzija Stepinca. Manolić je, naime, u vrijeme Stepinčeva boravka u KPD-u Lepoglava od 1946. do 1951. bio načelnik Odjela za izvršenje kaznenih sankcija i izravno odgovoran za Stepinčev zatvorski tretman, stoji, između ostalog, u kaznenoj prijavi koju je Paraga ispred HSP-a 1861 podnio Državnom odvjetništvu u Zagrebu prije četiri godine. Ta je tužba povukla kontratužbu, a na prekjučerašnjem ročištu svjedočio je don Živko Kustić.

- Ne znam ništa više do onoga što je objavljeno u crkvenim dokumentima, a tamo se trovanje ne spominje. Osobno smatram da je kardinal Stepinac bio trovan, ali nemam nikakvih službenih dokaza o tome. Znam i da je Josip Manolić tada bio uključen u državne službe, ali ne znam ni točno što je bio. Poznato mi je samo da se njegovo ime nije spominjalo u vezi sa smrću kardinala Stepinca - izjavio je don Kustić.

Josip Manolić i njegov odvjetnik Krešimir Vilajtović tvrde da je Paraga predao sudu čak 60 kartica dokaza, no ni u jednom se materijalu ne spominje Manolićevo ime.

- Ne tražim čak ni novčanu odštetu za klevetu. Želim samo da istina izade na vidjelo i da se spere ljaga s moga imena - rekao je Manolić. Na idućoj raspravi, zakazanoj za 15. svibnja, svjedočit će dr. Juraj Batelja, voditelj postulature za proglašenje svetim blaženog Alojzija Stepinca.