Novi list: 02. 05. 2002.

MOGUĆNOST UVIDA U PROCJENU VRIJEDNOSTI INA-e ŠTO JU JE DOSTAVILA VLADA, SABORSKI ZASTUPNICI NISU ISKORISTILI

Cijena Ine zastupnike ne zanima

Tomčić procjenjuje da je razlog taj što su zastupnici bili svjesni da procjena vrijednosti neće utjecati na njihovu odluku, te da će ona imati važnost tek kad Vlada dobije ponude za kupnju 25 posto plus jedne dionice Ine

ZAGREB – Vlada će sljedećih dana raspisati neobvezujući natječaj za prodaju 25 posto plus jedne dionice Ine, pa će tako započeti privatizacija te tvrtke. Sabor je Vladi prošli tjedan dao suglasnost za početak procesa privatizacije Ine, uz negodovanje brojnih zastupnika da su tu odluku morali donijeti, a da prije toga nisu bili upoznati s procjenom njezine vrijednosti, što ih je upućivalo na zaključak da Vlada nešto taji.

Međutim, zastupnici su, otkriva predsjednik Sabora Zlatko Tomčić, dan prije davanja suglasnosti za početak privatizacije Ine, mogli vidjeti procjenu njezine vrijednosti koju je Vlada dostavila Saboru i koja se čuva u sefu u njegovom uredu. No, nijedan saborski zastupnik to nije učinio! Dakle, nijednog od 151 zastupnika u Saboru prije donošenja odluke o početku privatizacije Ine nije zanimalo na koliko je procijenjena njezina vrijednost!

– Potpredsjednik Sabora Mato Arlović obavijestio je sve zastupnike dan prije donošenja odluke da je Vlada ispunila svoju obvezu i da je procjena u Saboru. Znali su da procjena nosi oznaku službena tajna, ali da je svatko od njih može vidjeti, ako će čuvati tajnu, kaže Tomčić. Naglašava da nijedan zastupnik, pa ni oni koji su bili najglasniji u inzistiranju da se procjena dostavi Saboru, nije od njega zatražio uvid u te materijale.

Predsjednik Sabora procjenjuje da je razlog to što su zastupnici bili svjesni da procjena vrijednosti neće utjecati na njihovu odluku, te da će ona imati važnost tek kad Vlada dobije ponude za kupnju 25 posto plus dionica Ine. Tad će, smatra Tomčić, prije davanja suglasnosti za prodaju zastupnike zanimati na koliko je Ina procijenjena, te je li ponuda veća ili manja od te procjene. Tomčić napominje da ne može reći na koliko je Ina procijenjena, ali priznaje da ovisno o metodama procjene njezina cijena varira.

Predsjednik Sabora sačuvao je tajnu i kod odgovora na pitanje je li u procjenu Ine uključena njezina imovina u Srbiji koju je otuđio Beopetrol, a procjenjuje se na 200 do 300 milijuna njemačkih maraka te moguće širenje na tamošnje tržišta ako Ina s tom beogradskom tvrtkom osnuje zajedničku kompaniju. Naime, ako se spor s Beopetrolom rasplete osnivanjem zajedničke kompanije Ina će dobiti pristup tržištu koje je 2,5 puta veće od hrvatskog. No, obnova svih dvjestotinjak crpki u Srbiji koštala bi nešto manje od 50 milijuna eura. U Ini su svjesni važnosti prelaska hrvatskih granica, pa uz dogovor o distribuciji maziva i ulja, s Beopetrolom »kroz poslovne odnose pokušavaju riješiti i sporna pitanja vezana uz imovinu«. To bi svakako moralo pozitivno utjecati i na Ininu cijenu. Jesu li konzultanti o tome vodili računa znaju samo Vlada i predsjedništvo Sabora dok su zastupnici propustili takvu informaciju iako im je stajala pod nosom. Samo prije nekoliko mjeseci odlučili su da Vlada procjenu mora dostaviti Saboru baš za to da se vidi hoće li u nju biti uključena imovina u državama nastalim raspadom Jugoslavije i eventualni prodor na ta tržišta.

Jagoda MARIĆ