Vjesnik: 04. 05. 2002.

Rugova: Beograd je odlučio uništiti Kosovo ratom i nasiljem

HAAG/ZAGREB, 3. svibnja - Predsjednik Kosova Ibrahim Rugova u petak je svjedočio na suđenju bivšem jugoslavenskom predsjedniku Slobodanu Miloševiću u Haagu. Rugova je istaknuo da je Beograd bio odlučio uništiti Kosovo nasiljem i ratom, za što je put otvoren odlukom Skupštine Srbije iz 1989. o ukidanju autonomije te pokrajine.

Opisao je i politiku koja je Miloševića dovela do Haaga, gdje je optužen za zločine protiv čovječnosti počinjene 1999. na Kosovu. »Nakon ukidanja autonomije Kosova uvedena je srpska vlast, dio institucija ukinut je i uspostavljena policijska kontrola na Kosovu«, izjavio je Rugova.

Odluku Skupštine Srbije o ukidanju autonomije trebala je potvrditi Skupština Kosova. Rugova je rekao da su zastupnici »morali glasovati pod pritiskom«.

»Bilo je tenkova oko zgrade, a u njoj tajna policija u civilu«, izjavio je kosovski predsjednik. Desetak zastupnika koje je glasovalo protiv, ostalo je bez posla ili je zatvoreno.

Posvjedočio je da su gotovo svi Albanci iz policije otpušteni već do 1991., a do konca 1993. i s drugih poslova. Govorio je i o stradanju Albanaca na demonstracijama. »Tada je otpušteno oko 150 tisuća albanskih radnika«, izjavio je Rugova podsjetivši da je na Kosovu bilo zaposleno oko 230 tisuća ljudi. Oni koji su ostali raditi, bili su uglavnom Srbi ili pripadnici drugih nacionalnosti.

Nakon desetak dana u kojima su svjedoke ispitivali preostali članovi tužiteljskog tima, Rugovu je ispitivao glavni tužitelj u tom predmetu Geoffrey Nice. U sudnicu je stigla i glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte.

Rugova je na sebi imao svoj zaštitni znak - šal oko vrata, a njegov ulazak u sudnicu Milošević je popratio diskretnim smiješkom.

Predsjednik Kosova opisao je i da je pod represijom osnovana njegova stranka Demokratski savez Kosova, a ukinuti su albanski mediji od Rilindje do kosovskog radija i televizije. Represija je uslijedila nakon referenduma kojim je u rujnu 1991. podržana neovisnost Kosova s 99 posto glasova. Primjerice, ljudi su zbog nošenja pisma na albanskom jeziku mogli dobiti između 30 i 60 dana zatvora.

Nakon što je Beograd počeo s otvorenom represijom, polako se uspostavljala albanska vlast Kosova, rekao je Rugova. Podsjetio je da je donesen kosovski Ustav u Kačaniku, utemeljena koalicijska vlada koja je uglavnom djelovala u inozemstvu, te kasnije osnovan parlament, a on u studenom 2001. izabran za predsjednika Kosova.

Iako je bio »oprezan u kretanju«, i Rugova je dijelio sudbinu sunarodnjaka pa je bio više puta uhićen i priveden u policiju u Prištinu. (Hina)