Vjesnik: 06. 05. 2002.

»Naši i vaši« su konkurencija »Olujnim tišinama«

BRANKO VUKŠIĆ

Onako kako ih je zamislio i napisao Mario Raguž a režirao Zoran Sudar, »Naši i vaši« su podcjenjivanje ukusa te intelektualnog nivoa i najprosječnijih gledatelja. Ono što su u patetici i očajnoj glumi bile »Olujne tišine«, to su u banalnosti i dramaturgiji »Naši i vaši«. Ali nad tom činjenicom ne treba, naravno, očajavati. Odavno je jasno da promašaji spadaju u prisavsku svakodnevicu a uspješne, natprosječne emisije u ekscese. S »Našima i vašima« eksces se nije, na žalost, dogodio.

Sjetite se koliko je puta Zagrepčan Štef ravno s vrata, odlozivši tek torbu, uhvatio u ruke žlicu?! Zagrepčani, po Ragužu i Sudaru, ne peru ruku, ali zato ispiru usta pozdravima od kojih se i smrtnoozbiljnim tipovima diže kosa na čelavoj glavi: »Dobar dan svima, koliko vas ima«. Dok govore, protagonisti ne mogu, naravno, obavljati i neku drugu radnju; točiti piće, prati ruke, hodati od kupaonice u kuhinju, vaditi stvari iz torbe, kuhati kavu, miješati ajvar ili - ne daj Bože - raditi trbušnjake. Dok jedan govori, svi ostali trebaju šutjeti i slušati, okrenuti, naravno, onom koji govori. Nema »suvišne« radnje, pokreta ali zato ima gesta i grimasa koje BBC ne može utrošiti u deset godina snimanja svih svojih drama i serija.

U nečemu su ipak »Naši i vaši« originalni. U čemu? Paralelizmu radnji. Što rade Prigorci, rade i Hercegovci. Ako se zagrcne Štef, i Antiša će se ubrzo boriti za zrak. Ako Milka nakani ofarbati stan, past će to napamet i, naravno, Bibi. Takvu predvidljivost do sada nismo imali prilike gledati čak ni na HTV-u.

Nema neočekivanih obrata, tečnih rečenica, duhovitih dijaloga. Likovi su papirnati a radnja ravna. Sve se svodi na očajnu rutinu.

Po starom lošem običaju masovke se rade na komoran način, pa je tako scena ponovnog vjenčanja, onog crkvenog, točnije svadba Bibe i Štefa iskorištena tek za Grgine suze i povratak njegove nevjerne supruge. Većina hrvatskih redatelja, pogotovo mladih, ne zna izrežirati masovku. Tako su »Kraljevi ulice« monotono, gotovo žalosno zavijali za svadbu neprimjerenu pjesmu a protagonisti su poput mumija sjedili, zobali i šutjeli. Ne daj Bože da Hrvati uistinu slave svoju ženidbu, pa taman i drugu, na način Raguža i Sudara. Ne daj Bože da smo toliko neduhovit narod koliko su neduhoviti »Naši i vaši«, od kojih je zabavniji i najbanalniji vic ispričan za šankom u polupijanom stanju.

Pretjerivali su - naši i vaši - i u Kumrovcu, pripisujući Josipu Brozu Titu odlike na koje bi se i sam - ma koliko god narcisoidan bio - nasmijao. Ivanu Fumiću se danas priviđa da je Tito svijetlio poput krijesnice te da je uvijek vidio gdje je pravda a gdje nepravda, da je bio barjak slobode i otpora... Što je preveč, je preveč. Ni kad se govori o mrtvima, ma koliko nam god dragi bili, ne treba pretjerivati. Tito jest volio slobodu, ali vlastitu. One koji su drukčije mislili, dao je u rešt. Da se ohlade. I gledaju, s Gologa otoka, primjerice, kako on svijetli poput krijesnice.