Vjesnik: 08. 05. 2002.

Koje li socijalne idile!

LJUBINKA MARKOVIĆ

Nakon što su sindikati prvomajskim prosvjedom pritisnuli Vladu na blagi uzmak i popuštanje oko izmjena Zakona o radu, socijalni partneri sklopili su dvotjedno primirje. Sindikalni showmani vratili su se za pregovarački stol, ostavivši oružje pred vratima, a dobru volju da se pregovara, unatoč ružnim i neprimjerenim riječima upućenih ovih dana sindikatima, pokazuje i Vlada.

Pregovarački show može se nastaviti. A prema tvrdnji predsjednika Gospodarsko-socijalnog vijeća Gorana Granića, trajat će dokle god treba. Više nema roka za izmjenu ZOR-a, pa ni zbog ugovora sa Svjetskom bankom, a Granić štoviše najavljuje da se nikakve izmjene neće predlagati bez suglasja sva tri socijalna partnera.

Koje li socijalne idile! Zašto to Granić nije rekao prije dva mjeseca kad je Vlada istaknula izmjene ZOR-a kao ultimatum oko kojeg nema pregovora? I, uostalom, stalno se mahalo rokom (početak ljeta) dokad se novi ZOR ima izroditi, uz ili bez suglasnosti sindikata.

Tko je, dakle, sam sebi potkurio vatru, naturajući isključive, nefleksibilne prijedloge o kojima se nema što pregovarati? Navukavši gnjev sindikata Vlada je čini se ipak izvukla pouku iz koje se i izrodilo primirje.

Ne može se, pa bila to i Vlada, pozivati na socijalni dijalog, a da istovremeno nema spremnosti na kompromis. A pregovori to jesu. U ova će dva tjedna tri partnera za pregovaračkim stolom moći pokazati koliko su im jaki argumenti, ali i volja da se kompromis postigne.

Prije sindikalnog prosvjeda dogovor je postignut oko 24 od 28 pitanja. Ostala su sporna samo četiri - otkazni rokovi, otpremnine, definicija malog poslodavca i doprinos solidarnosti - zbog kojih su se sindikati i digli na prosvjed. O tim će pitanjima pregovarati stručna radna grupa svih triju partnera, ojačana s tri ekonomista, pri čemu će izdvojiti one teme oko kojih nije moguć dogovor te one gdje su moguća alternativna rješenja.

Vlada i dalje namjerava smanjiti otkazne rokove i otpremnine, ali je spremna dati dodatni bonus na otpremnine radnika s više od 20 godina staža. Vlada bi popustila i oko malog poslodavca, odnosno zadržala bi slobodan režim otkaza kod poslodavaca sa 10, a ne 20 radnika, na čemu je inzistirala.

Kako će Vlada, sindikati i poslodavci iskoristiti primirje, i hoće li to biti tek zatišje pred generalni štrajk - što ga i dalje u rukavu drže sindikati - znat će se uskoro. A ovisit će o tome jesu li i sindikati spremni »trgovati«, odnosno u nečemu popustiti da bi na drugoj strani iskamčili ustupke.