Vjesnik: 08. 05. 2002.

Posjetom Del Ponte Vukovaru Vlada produljuje mandat, oporba ga peticijom želi skratiti

Pokazavši Carli del Ponte stratišta koja dokazuju odgovornost JNA i srbijanskog vodstva za agresiju, Vlada je kazaljku na vagi prebacila na agresorsku stranu, ogradivši se od besmislene teorije o izjednačavanju krivnje, koju su mnogi htjeli prikrpati i Haagu i Banskim dvorima / Oporba, koja ima i dio pristalica među nezadovoljnicima u vladajućoj koaliciji, ulaže dodatne napore da vrati generala Gotovinu u status simbola na kojem se Hrvatska dijeli na nacionalnu i anacionalnu, na proeuropsku i domoljubnu, na globalističku i autohtonu

ZAGREB, 7. svibnja - Dvodnevni posjet glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte Hrvatskoj Vlada je dobro pripremila: kratak protokolarni susret s premijerom u Zagrebu, radni posjet Vukovaru i Ovčari, Erdutu, Dalju, Borovu Selu i Iloku. Mjesta uz koja su vezane bolne uspomene hrvatskog naroda.

Za posjet Carle del Ponte dobro se pripremila i oporba sadašnjoj vlasti. Objavila je novi popis potpore generalu Gotovini: uz prijašnjih 150 uglednika iz područja politike, kulture, sveučilišnih profesora i akademika, te popularnih sportaša, pridodano je još 150 imena.

Oporba je odlučila promijeniti taktiku

Suočena sa stalnim pritiskom zbog modaliteta suradnje s Haaškim sudom, Vlada je odlučila povući jedan od svojih boljih poteza u novije doba. Umjesto da sa strepnjom čeka turneje Carle del Ponte po zemljama bivše Jugoslavije, strahujući da ona nosi u džepu nove optužnice za hrvatske sudionike Domovinskog rata, Vlada je odvela haašku tužiteljicu na najveća stratišta u istočnoj Slavoniji kako bi joj ponudila upečatljive dokaze o krivnji onih srpskih optuženika, od Šljivančanina do Miloševića, koji su već u Scheveningenu ili na njezinom popisu.

Oporba je, kako je vrijeme neuhvatljivosti generala Gotovine raslo, odlučila promijeniti taktiku: masovni mitinzi, osim onoga u Splitu i atmosfere na Sinjskoj alki, nisu uspjeli dovoljno politizirati najšire slojeve. Zato je prednost dana peticijama na koje su potpise stavljala ugledna imena koja imaju sličnu mobilizatorsku ulogu.

Zahvaljujući novom valu srpskih optuženika na putu u Haag i pametnijoj vlastitoj strategiji odnosa s Haaškim sudom, Vlada je uspjela slučaj neuhvatljivog generala Gotovine potisnuti u drugi plan. Postoji li mogućnost odbacivanja ili preoblikovanja optužnice protiv Gotovine? Možda i postoji, ali to je u ovlastima Haaškoga suda, moglo se čuti iz krugova vladajuće koalicije.

Vladajuća koalicija nije, naravno, jednoglasna kad je u pitanju suradnja s Haaškim sudom i izručenje generala Gotovine. Poznati su stavovi zamjenika premijera Dražena Budiše. Ali koalicija je pod firmom Vlade u novom nastupu prema Haaškom sudu bila jedinstvena.

Oporba u svojoj peticiji umješno koristi one koji nisu izravno vezani uz određene stranke i odaju dojam nezavisnih intelektualaca. Letimičan pogled na njihova imena potpomognut izdašnom kampanjom HRT-a koji uvijek rado objavi sve što mu serviraju, stavlja hrvatske građane u poseban položaj. Jesu li oni koji nisu potpisali peticiju, što su je kao plaćeni oglas objavile troje dnevne novine, dovoljno veliki domoljubi? Dovodi li onaj koji ne potpiše u pitanje pozitivan stav prema Domovinskom ratu?

Dvojba je uspješno plasirana i mnogi će protivnici bukačkih mitinga morati promisliti o stupnju vlastitog rodoljublja. Dvojba bi bila još izraženija da Vlada nije odlučila iz pasivnog čekanja prijeći u ofenzivan nastup prema Haaškom sudu.

Pokazavši stratišta koja dokazuju odgovornost JNA i srbijanskog vodstva za agresiju, Vlada je kazaljku na vagi prebacila na agresorsku stranu, ogradivši se od besmislene teorije o izjednačavanju krivnje, koju su mnogi htjeli prikrpati i Haagu i Banskim dvorima. Izbacivanjem posjeta Hrvatskoj iz uobičajenih turneja po zemljama bivše Jugoslavije, haaška je tužiteljica priznala Zagrebu izdvojen položaj u odnosima s Haaškim sudom. Bilo je za to i vrijeme, jer Hrvatska je pokazala daleko najveći stupanj suradnje.

Odnosi Hrvatske s Haaškim sudom ponovno su u prvom planu. Vlada više ne mora kombinirati tajnovite Granićeve misije s pasivnim čekanjem optužnica. Oporba, koja ima i dio pristalica među nezadovoljnicima u vladajućoj koaliciji, ulaže dodatne napore da vrati generala Gotovinu u status simbola na kojem se Hrvatska dijeli na nacionalnu i anacionalnu, na proeuropsku i domoljubnu, na globalističku i autohtonu.

Hrvatska je vlada, posjetom Carle del Ponte Vukovaru i prijedlogom da hrvatsko pravosuđe od Haaga preuzme procesuiranje onih slučajeva koji su dovedeni do podizanja optužnice, učinila nešto što joj produljuje mandat.

Oporba je peticijom krenula da joj ga skrati.

Iluzija oporbe je da se Hrvatska na Gotovini dijeli na one koji podržavaju 12 godina Hrvatske kao samostalne države i one koji bi se vratili nekakvu Jugoslaviju.

Iluzija vladajuće koalicije zgusnute u Vladi je u tome da se Hrvatska na Gotovini dijeli na europsku i balkansku.

Jednostavno, Hrvatska je kao i Francuska, podijeljena. Kad su Jospin i Chirac pokazali da nemaju sluha za strahove Francuza od imigranata, dobili su Le Pena sa 18 posto glasova. Onoliko koliko vladajuća koalicija pokaže manjak sluha za strepnje dijela Hrvata, toliko će joj manjkati glasova na izborima. Na tim izborima, jasno, ni koalicije više neće biti u istom sastavu. Za Hrvatsku je bitno da pobjednička koalicija vodi u Europu, ali i da ima dovoljno inicijative da Haagu oduzme dio posla.