Novi list: 09. 05. 2002.

Bajićeva bajka

Piše: Jelena Lovrić

Željezna haška lady ovoga je puta prokrstarila Hrvatskom kao da je članica neke udruge ratnih udovica. Posjetila je mjesta hrvatskih stradanja, Dalj, Lovas, Vukovar, Ovčaru, pokazala visoko razumijevanje za hrvatske ratne rane. Sve to naravno ne znači da neće nastaviti raditi na optužnicama koje će jednog dana ipak proslijediti Zagrebu. Ali u ovom trenutku primaran joj je proces protiv Slobodana Miloševića.

Svojim gotovo prijateljskim držanjem, kao da je hrvatska odvjetnica a ne stroga haška tužiteljica, Carla del Ponte značajno bi mogla utjecati na smanjivanje antihaške nabrijanosti u hrvatskoj javnosti. Druga činjenica, koja presudno delegitimira hrvatski otpor prema Haškom tribunalu, njegov je tretman zločina počinjenih sa srpske strane. Suđenje Miloševiću i uvođenje redovne linije Beograd-Haag, kojom pred Tribunal gotovo svakodnevno pristiže kontingent visokih srpskih vojnika i političara, izbija adute onima koji haško sudište vide kao neobjektivno, pristrano i antihrvatski usmjereno.

Idilično vrijeme bez novih haških zahtjeva hrvatska vlast pokušava produžiti u trajno stanje. Tome bi trebala poslužiti i ideja da se od Haškog suda traži prepuštanje svih procesa pokrenutih za ratne zločine počinjene s hrvatske strane. Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić jučer je, polažući prisegu, izjavio da je hrvatsko pravosuđe spremno i sposobno preuzeti od Haaga sve predmete koji se odnose na područje Hrvatske.

Ali pitanje je kako hrvatsku spremnost ocjenjuje Haški sud. Kako sada stvari stoje, seljenje u Haagu započetih istraga u Hrvatsku dolazi u obzir samo u nekim manje važnim slučajevima. Zainteresiranost i spremnost Hrvatske da sama sudi svojim zločincima djelovala bi mnogo uvjerljivije da je Zagreb sam pokrenuo istrage o slučajevima kojima se bavi Haški sud. Ali u tom pogledu Hrvatska je u strašnom zakašnjenju. Također, tijek ovdje otvorenih procesa nikako ne garantira da je hrvatsko sudstvo spremno i moćno odgovoriti svojoj ulozi. Od slučajeva koji su se vodili i vode pred hrvatskim sudovima jedino suđenje gospićkoj skupini ulijeva povjerenje, i to najviše zahvaljujući respektabilnoj sutkinji Iki Šarić.

Spremnost Hrvatske na suočavanje s ratnim zločinom dovodi u pitanje i ovih dana u nekim dnevnicima objavljena peticija u prilog generalu Gotovini, koju je potpisalo 300 mahom javnih osoba, od kojih se ugled nekima nikako ne može poreći. Peticija je pokrenuta iz desničarskih inspiracija i redova, koji se zalažu za prekidanje svake suradnje s Haškim sudom. Ali činjenica da su zahtjev za oslobađanjem Gotovine od optužbe za ratne zločine potpisale i sasvim pristojne, desnilom nezatrovane ličnosti, vjerojatno manje govori o rečenom generalu, više o stavu ogromnog dijela javnosti prema proteklom ratu.

Hrvatska javnost ne prihvaća problematiziranje bilo čega što je Hrvatska u ratu uradila, apriori ne pristaje na pravosudni tretman nikojeg hrvatskog generala ni vojnika. U tom raspoloženju određenog utjecaja ima i činjenica da se ni aktualna vlast praktično nije odmakla od takvog stava. Dok se javno ne problematizira karakter Domovinskog rata, koji nije bio samo obrambeni, a o čemu ponovo govore i jučer u ovom listu objavljeni Tuđmanovi stenogrami, Hrvatska neće biti spremna za pošteno suđenje ratnim zločincima.