Slobodna Dalmacija: 11. 05. 2002.

VISOKI IZVOR U VLADI O POSJETU GLAVNE TUŽITELJICE CARLE del PONTE

Haag neće promijeniti optužnicu protiv Gotovine

Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte od 7. lipnja prošle godine kada je bila u Zagrebu pa do boravka u Vukovaru dosljedna je u tome da optužnicu ne mijenja prije negoli se general Gotovina ne pojavi u Haagu, kaže visoki izvor u Banskim dvorima

ZAGREB — Glede optužnice za generala Antu Gotovinu ne postoji političko rješenje u smislu da hrvatska Vlada svojim političkim aktivnostima tu nešto može sada napraviti. To je zabetonirana stvar. Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte od 7. lipnja prošle godine kada je bila u Zagrebu pa do boravka u Vukovaru dosljedna je u tome da optužnicu ne mijenja prije negoli se general Gotovina pojavi u Haagu kazao nam je u petak visoki izvor u Vladi, dodajući da nijedno tijelo Ujedinjenih naroda također ne može promijeniti odluku Haškoga suda.

Napori hrvatskih dužnosnika da tužiteljstvo izmijeni kontekst optužnice u kojoj se tadašnji hrvatski državni vrh optužuje za etničko čišćenje nisu urodili plodom, iako su se domaći predstavnici nastojali pozvati na optužnicu protiv Slobodana Miloševića u kojemu je jasno definirano tko je izvršio agresiju na Hrvatsku, a ukazali su i na dokaze koji nedvojbeno govore o tome da je vodstvo hrvatskih Srba još 1993. godine imalo razrađen plan evakuacije, a samu zapovijed o napuštanju takozvane SAO Krajine izdao je Milan Martić, i to nekoliko dana prije početka akcije Oluja. U hrvatskoj Vladi naglašavaju da im nije poznato gdje se general Ante Gotovina trenutačno nalazi.

Visoki izvor u Banskih dvorima tvrdi da ga ne bi iznenadilo podizanje novih optužnica protiv Hrvatske ove jeseni jer, kako naglašava, poznato je da istrage o akcijama Medački džep i Oluja nisu dovršene podizanjem samo dviju optužnica. Međutim, nije odgovorio na pitanje je li glavna tužiteljica izrijekom najavila takvu mogućnost.

Na pitanje o razgovoru bivšeg pomoćnika ministra unutarnjih poslova Željka Sačića s haaškim istražiteljima, izvor je naglasio da njegov razgovor nije bio ni po čemu neuobičajen od razgovora koji su se vodili s drugim sugovornicima i potvrdio da je ispitan kao potencijalni svjedok za akcije o kojima Haag vodi istrage, još jednom ponavljajući da tu nije bilo ništa novo ili iznenađujuće.

U vezi s dogovorom s Haagom o tome da hrvatsko pravosuđe preuzme materijale koje je tužiteljstvo prikupilo za srednje ili nižerangirane počinitelje, visoki izvor naglasio je da postoji dosta problema jer se na lokalnoj razini bježi od procesuiranja ratnih zločina, bilo da su oni počinjeni nad Hrvatima ili nad Srbima.

— Za to jednostavno na lokalnoj razini ne postoji spremnost, a čak se događalo i to da su neke osobe uvjetovale preuzimanje dužnosti time da ih se ne pritišće oko procesuiranja ratnih zločina – kaže izvor. Stoga se na državnoj razini razmišlja o formiranju posebnog tima koji bi preuzeo poslove vođenje istrage. Vrhovni sud i Državno odvjetništvo ovih su dana ocijenili da hrvatsko pravosuđe jest sposobno voditi postupke za ratne zločine i sada se razmatra kako se to može učiniti.

U Haag bi uskoro trebao otputovati državni odvjetnik Mladen Bajić koji bi s glavnom tužiteljicom razgovarao o suradnji i dogovorio preuzimanje dokaznih materijala kojih u Haagu ima više negoli u institucijama domaćeg pravosuđa jer su haaški istražitelji dugo vremena prikupljali materijale, a imali su i pristup tamo gdje Hrvatska nije svojevremeno imala, kao što je slučaj s istočnom Slavonijom u vrijeme njezine mirne reintegracije.

— Suđenje gospićkoj skupini je pilot-slučaj u očima Haaškoga suda na temelju kojega će Haag procijeniti volju, sposobnost i spremnost domaćeg pravosuđa za procesuiranja ratnih zločina pa prije završetka tog suđenja nije realno očekivati prepuštanje postupaka protiv visokopozicioniranih osumnjičenih osoba kojima se haaško tužiteljstvo bavi – naglašava izvor u Vladi koji je dodao da se to ne odnosi na srednje ili nižerangirane osobe. Prema informacijama kojima raspolažu u Banskim dvorima, Haag je u početku bio zabrinut zbog otezanja postupka u slučaju gospićke skupine i najviše ih je zanimalo koliko bi suđenje moglo trajati. Međutim, visoki izvor ocjenjuje da se i prema procjeni Haaga, nakon početnih teškoća, proces sada dobro razvija i dobiva pozitivne komentare u centrali Tribunala.

Bisera LUŠIĆ