Novi list: 14. 05. 2002.

PROFESOR IVO JOSIPOVIĆ O INICIJATIVI VLADE DA DOMAĆI SUDOVI PREUZMU OD HAAGA SVE PROCESE PROTIV SVOJIH GRAĐANA

Suđenja najvišim dužnosnicima i dalje u Haagu

Očekujem da će se ustupati postupci u kojima nema optužbe po zapovjednoj odgovornosti te postupci u kojima nisu optuženi najviše rangirani vojni i politički dužnosnici

ZAGREB – Unatoč inicijativi hrvatske Vlade da Haag prepusti Hrvatskoj sve procese protiv vlastitih državljana, zbog ograničenja u Statutu Haškog suda, kao i nekih praktičnih zakonskih razloga, tako nešto neće biti moguće, barem je u traženom obujmu. Stručnjak za međunarodno kazneno pravo dr. Ivo Josipović za naš list pojasnio je da je Haški sud dugo odbijao svaku pomisao o ustupanju predmeta nacionalnim sudovima, no, prije otprilike dvije godine taj je stav promijenjen.

– U novo pravilo 11. bis. Pravilnika o postupku i dokazima, ugrađena je mogućnost da Raspravno vijeće suda, na prijedlog tužitelja ili po službenoj dužnosti, prepusti vođenje postupka nacionalnim sudovima, »kada je to prikladno.« To znači da ne postoji mogućnost načelnog prepuštanja svih slučajeva, već se eventualna odluka donosi za svaki slučaj posebno, izjavio je Josipović, dodajući da bi Haški sud i dalje mogao u svakom trenutku ponovo preuzeti tekući postupak.

Drugi razlog zbog kojeg Haški sud ne može prepustiti sve postupke jest u tome da zapovjedna odgovornost nije svugdje regulirana onako kako je određena u Statutu Haškog suda.

– Nacionalna prava svih nekada zaraćenih država ne poznaju zapovjednu odgovornost kako je ona određena člankom 7. stavak 3. Statuta MKSJ. Zato ne vjerujem da će se prepuštati oni slučajevi koji se temelje na toj odredbi Statuta, rekao je Josipović.

U tom članku navodi se da je zapovjedno odgovoran onaj zapovjednik, koji je mogao ili je imao razloga znati da su njegove postrojbe počinile ratni zločin. Ipak, iako zapovjedna odgovornost u tom smislu ne postoji u domaćem pravu, moguće je da domaći sudovi direktno primjenjuju Statut Haškog suda, koji je ugrađen u rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a.

– Treći razlog zbog kojeg ne vjerujem da će svi slučajevi biti prepušteni nacionalnom sudu jest da bi Međunarodni kazneni sud u tom slučaju morao jednako postupiti i prema drugim državama, što bi značilo da prestaje potreba njegova postojanja. Teško je vjerovati da bi MKSJ sve predmete, a posebno one najvažnije, prepustio nacionalnim sudovima, kazao je dr. Ivo Josipović.

Međutim, smatra Josipović, izvjesno je da će mandat Haškoga suda prestati u dogledno vrijeme, 2007. ili 2008. godine, što daje razloga za nadanje da će se haški tribunal morati ograničiti na najvažnije slučajeve, a manje važne može prepustiti nacionalnim sudovima. Iako bi Haag takve slučajeve smatrao manje važnim, Josipović ih ipak ne smatra potpuno nevažnim jer i prema navedenom pravilu 11. bis. za ustupanje postupka, okrivljenik mora biti u pritvoru, a optužnica mora biti podignuta.

– Očekujem da će se ustupati postupci u kojima nema optužbe po zapovjednoj odgovornosti te postupci u kojima nisu optuženi najviše rangirani vojni i politički dužnosnici, drži Josipović.

Jedinu opasnost od Vladine inicijative Josipović vidi u mogućnosti da Haag ustupi neki od loše pripremljenih predmeta, čime bi nacionalni sudovi dospjeli u prilično neugodan položaj. Što se tiče spremnosti domaćih sudova da procesuiraju ratne zločine, napomenuo je da je bitno da pravosuđe kao cjelina pokaže spremnost da dosljedno primijeni zakone.

– Tada možemo govoriti kako je pravosuđe spremno provesti svaki, pa i onaj postupak koji se vodi za ratni zločin, rekao je Josipović.

Sergej ABRAMOV