Vjesnik: 17. 05. 2002.

Deutsche Telekom otpušta 30.000 zaposlenih

ZAGREB, 16. svibnja - Broj otkaza u Deutsche Telekomu mogao bi, umjesto ranije najavljivanih 10.000, dosegnuti čak 30 tisuća, objavio je u četvrtak Financial Times Deutschland citirajući izvore iz sindikalnih krugova. Najveći broj otkaza, do 20 tisuća, biti će podijeljen u T-Comu, DT-ovom gubitaškom odsjeku za fiksnu telefoniju, a ostatak u tvrtkama kćerima T-Systems i T-Mobileu, vrlo profitabilnoj podružnici za mobilnu telefoniju.

Pregovori o otkazima već su započeli u T-Comu, koji zapošljava oko 120 tisuća ljudi od ukupno 260 tisuća u čitavom svijetu, dok bi u podružnici za mobilnu telefoniju pregovori trebali bi početi slijedećega tjedna. Slične navode prenijeli su i list Süddeutsche Zeitung te poslovni časopis Capital, no oni su spominjali brojku od 15 tisuća otkaza.

Predstavnici DT-a nisu komentirali navode tiska, no istaknuli su da se smanjenje troškova poslovanja zatvaranjem radnih mjesta odavno planira kao jedna od ključnih mjera povećanja konkurentnosti grupacije. Proteklih nekoliko tjedana cijena DT-ovih dionica naglo je pala, spustivši se na 12,80 eura, najnižu ikad zabilježenu cijenu, nižu i od 28,50 njemačkih maraka (14,60 eura) koliko su stajale prilikom inicijalne javne ponude DT-a 1996. godine.

Deutsche Telekom je prošle godine zabilježio i prvi gubitak - čak 3,5 milijardi eura (3 milijarde US dolara), kojeg su dijelom uzrokovali gubici odsjeka za fiksnu telefoniju i troškovi inkorporiranja američke kompanije za mobilnu telefoniju VoiceStream, koju je DT kupio prošle godine. Međutim, VoiceStream je 2001. završio s 300 milijuna eura gubitaka te se u poslovnim krugovima šire glasine o mogućoj ponovnoj prodaji te tvrtke. Ulagače je razočaralo i predloženo smanjenje dividende za 40 posto, sa 62 na 37 centi, a jedna je udruga malih dioničara od njemačke vlade, koja u DT-u drži udio od 43 posto, zatražila da se odrekne vlastite dividende. Taj je prijedlog, međutim, odbijen jer bi prema zakonu EU to predstavljalo nezakonitu državnu pomoć.

Kompanija je, osim toga, nagovijestila da će planirano smanjenje golemog duga sa sadašnjih 67,2 milijarde eura na 50 milijardi ostvariti možda tek krajem 2003., godinu dana kasnije od ciljanog roka. Naime, njemački je regulator za tržišno natjecanje odbio već dogovorenu prodaju DT-ovih udjela u šest tvrtki za kabelsku televiziju njemačkoj Liberty Media po cijeni od 5,5 milijardi eura, a čini se i da će planirana inicijalna javna ponuda T-Mobilea - koja bi donijela oko 10 milijardi - zbog loših uvjeta biti odgođena za slijedeću godinu.

Petra Bulić