Vjesnik: 21. 05. 2002.

BiH sve bliže jedinstvenom zapovijedanju vojskom

Jedan od ključnih uvjeta za prijem BiH u NATO-ov program »Partnerstvo za mir«, i za približavanje europskim integracijskim procesima upravo je postojanje jedinstvenog sustava obrane

SARAJEVO, 20. svibnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Usprkos snažnim protivljenjima vodećih vojnih i političkih struktura u Republici Srpskoj, polako se naziru konture onoga što bi u budućnosti trebalo predstavljati jedinstveni sustav obrane na razini Bosne i Hercegovine. Naime, Predsjedništvo BiH na svojoj je prošlotjednoj sjednici razmatralo dokument o organizaciji i načinima djelovanja institucija obrane na cijelom području države. Dva od tri člana »kolektivnog šefa države«, Beriz Belkić i Jozo Križanović, dali su podršku donošenju odluke kojom bi se ojačale institucije iz ove oblasti na državnoj razini, dok je srpski član Predsjedništva Živko Radišić zadržao rezerve, barem do svršetka konzultacija koje ima s Vrhovnim vojnim vijećem RS. Nitko ne misli da je tri vojske koje su u proteklom desetljeću međusobno ratovale, lako i jednostavno staviti pod kakvo-takvo jedinstveno zapovjedništvo. Uostalom, pokazuju to i iskustva s Vojskom Federacije BiH koja je još uvijek vidljivo podijeljena po »nacionalnim šavovima«. Ipak, neki od ključnih uvjeta za prijem BiH u NATO-ov program »Partnerstvo za mir«, pa i za daljnje približavanje ove zemlje europskim integracijskim procesima, upravo su postojanje jedinstvenog sustava obrane na državnoj razini, razrađen zajednički sustav zapovijedanja i uvježbavanja.

Kada je riječ o Federaciji BiH, u njoj se već provodi tzv. program vojne stabilizacije u okviru projekta »Opremi i uvježbaj«. Trajanje ovog programa produljeno je za još šest mjeseci, a cilj je da on bude proširen na cijelu zemlju. Ključnim se pak smatra provedba programa obrane na razini BiH koji bi trebao dovesti do stvaranja jedinstvene i sposobne vojske u ovoj državi, koja bi mogla doprinijeti stabilnosti u cijelom području.

Još u drugoj polovini prošle godine UN-ova misija u BiH predočila je dokument u kojem se nudi čak pet modela integracije, odnosno stvaranja zajedničke vojske u BiH, kako bi se ispunili uvjeti za pristupanje »Partnerstvu za mir«. »BiH ne može ući u taj program s tri vojske«, više puta je iz Bruxellesa poručeno lokalnim vlastima.

Ipak, unutarnji otpori su snažni. Predsjednik RS Mirko Šarović nedavno je ponovio da u manjem bosansko-hercegovačkom entitetu stvar s jedinstvenom vojskom BiH smatraju »završenom pričom«. S druge strane, optimisti kažu da je mnogo primjedaba bilo i u trenucima kada su donošene odluke o, primjerice, jedinstvenim registracijskim pločicama za automobile ili novcu, pa da je to poslije prihvaćeno kao dobra stvar. Bez ikakve galame nedavno je donesena odluka o emitiranju novčanice od 200 konvertibilnih maraka s jedinstvenim dizajnom za oba entiteta. Upravo je, u ponedjeljak, promovirana jedinstvena osobna iskaznica.

Tvrdi se da protivljenja »jedinstvenim i zajedničkim« stvarima u BiH polako, ali sustavno, slabe, pa bi tako moglo biti i s vojskom. Sadržaj spomenutog dokumenta o organizaciji i djelovanju tijela obrane na razini BiH koji bi u formi odluke trebalo donijeti Predsjedništvo je vrlo zanimljiv. Struktura još u Daytonu dogovorenog Stalnog komiteta za vojna pitanja pretrpjela bi značajne izmjene u smislu približavanja standardima Sjevernoatlantskog saveza, pa bi u njemu bili članovi Predsjedništva BiH, tri ministra iz Vijeća ministara te čelni ljudi entitetskih vlada. Postojeće tajništvo Komiteta preraslo bi u Odjel obrane BiH s nižim strukturama, postojala bi struktura zajedničkog stožera obrane BiH i tijelo za civilno zapovijedanje vojskom, odnosno neka vrsta »surogata« ministarstvu obrane na državnoj razini.

Alenko Zornija