Vjesnik: 27. 05. 2002.

Ashdown preuzima dužnost u BiH

Wolfgang Petritsch napušta dužnost visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH uz kontroverzne ocjene svog trogodišnjeg mandata

SARAJEVO, 26. svibnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Lord Paddy Ashdown u ponedjeljak će i službeno preuzeti dužnosti visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH. On će se obratiti zastupnicima skupštine Bosne i Hercegovine, a već tijekom prva tri dana svog mandata posjetit će Mostar, Banju Luku, Brčko, Bijeljinu i Čitluk, u sklopu mini-turneje kojom se nastoji što bolje upoznati s prilikama u zemlji.

Odmah na početku Ashdown će, kako se najavljuje, govoriti o svojim prioritetima na mjestu prvog službenika međunarodne zajednice u BiH. Riječ je o osiguranju vladavine zakona, borbi protiv korupcije i s tim povezanim privlačenjem stranih investitora i povećanju zaposlenosti. Julian Braithwaite, novi glavni glasnogovornik Ureda visokog predstavnika, kaže da će Ashdown čvrsto inzistirati na temeljenim reformama u ovoj oblasti, jer je uvjeren da je vladavina zakona, otvaranje novih radnih mjesta i bolji život ono što ljudima u Bosni i Hercegovini treba.

»To se neće dogoditi preko noći, ali smo sigurni da će u roku od pet godina, ljudi u BiH imati bolji pravni sustav i više mogućnosti za zaštitu svojih prava. Zato, morate početi raditi već sada«, kaže Braithwaite. Ashdown preuzima Ured visokog predstavnika koji sada ima nešto drukčiju ulogu u odnosu na godine neposredno nakon rata. Njegova će zadaća također biti postupno normaliziranje prisustva međunarodne zajednice u ovoj zemlji, odnosno stvaranje uvjeta da postojeće ad hoc organizacije budu zamijenjene trajnim europskim strukturama.

Zanimljivo je da Ashdown namjerava posjetiti Čitluk i tamošnje uspješne gospodarstvenike Hrvate, nastojeći već na početku među ovim dijelom populacije razbiti predrasude o svom »antihrvatsvu«. On želi naglasiti da se i među Hrvatima u BiH nalazi veliki potencijal, da su mnogi od uspješnih biznismena u BiH Hrvati te da u toj oblasti oni mogu igrati istaknutu ulogu. Hrvati imaju izuzetne potencijale i vrlo značajnu ulogu u BiH, tvrdi Braithwaite. Ashdown će tijekom uvodne turneje posjetiti i Biljeljinu, uključujući i kuću islamskog vjerskog službenika na koju je nedavno bačena bomba, nastojeći pokazati da će se odlučno suprotstaviti pokušajima sprječavanja povratka.

Ashdownov prethodnik Wolfgang Petritsch, s druge strane, napušta BiH uz kontroverzne ocjene svog trogodišnjeg mandata. Dio intelektualne i političke javnosti, posebno među Bošnjacima i Hrvatima, optužuje ga da je u drugoj polovini svog mandata, posebno zbog uloge u procesu ustavnih promjena, »zacementirao« Republiku Srpsku kao entitet u kojem vlada etnička nejednakost. S druge strane, stižu mu i pohvale, a, objektivno govoreći, stanje u BiH je danas ipak bolje nego 1999. godine kada je preuzimao dužnost. Sam Petritsch u svojoj je oproštajnoj poruci građanima rekao kako je međunarodna zajednica dala doprinos da BiH stane na vlastite noge. »Prijem BiH u Vijeće Europe pokazuje koliko je BiH daleko otišla. Morate biti sigurni u jednu stvar, a to je da je vaša budućnost u Europi«.

Petritsch je pred sam kraj svog mandata donio paket odluka, uključujući proglašenje Zakona o državnoj službi i uspostavljanje Agencije za državnu službu. Nametnuo je i Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti i Odluku o uspostavljanju nezavisnih policijskih komesara u županijama u Federaciji BiH.

Zbog dijela ovih odluka prosvjedovalo se u Republici Srpskoj. Tako je vlada ovog entiteta priopćila da će zbog posljednjih odluka visokog predstavnika zatražiti zaštitu Suda za ljudska prava, jer smatra da je njihovim donošenjem Petritsch izišao izvan svojih ovlasti. »Vlada RS je zaprepaštena brojem odluka koje je u zadnja dva dana donio Wolfgang Petritsch, kao i činjenicom da je to učinio u posljednjim danima svog mandata«, navedeno je. Entitetski premijer Mladen Ivanić tvrdi da je ovim radikalnim odlukama Petritsch poništio rezultate višegodišnjih napora prenošenja odgovornosti na domaće političare.

Alenko Zornija