Slobodna Dalmacija: 27. 05. 2002.

ZAŠTO MINISTARSTVO PRAVOSUĐA ŠTEDI BIVŠEG PREDSJEDNIKA ŽUPANIJSKOG SUDA U ZADRU

Umjesto kazne - oproštene zastare!

Premda su iz Ministarstva pravosuđa nedavno najavljeni stegovni postupci - zbog niza zastara izvršenja zatvorskih kazni - protiv bivšeg predsjednika zadarskog Županijskog suda Benka Velčića i sadašnjeg predsjednika zadarskog Općinskog suda Ante Milovca, to se najvjerojatnije neće dogoditi

Piše: Ivica NEVEŠĆANIN

Nezadovoljan izvješćem Europske zajednice o stanju u hrvatskom pravosuđu, premijer Ivica Račan sazvao je nedavno iza zatvorenih vrata sastanak s predstavnicima izvršne, sudbene i zakonodavne vlasti kako bi u zajedničkom dogovoru, kroz konkretne prijedloge, ubrzali i poboljšali provedbu dugo najavljivanih reformi. Dok se međutim na najvišoj državnoj razini deklarativno priča o potrebi rješavanja nagomilanih problema u pravosuđu, dotle dnevna praksa grubo osporava vjerodostojnost obećanih promjena i povrat povjerenja u pravnu državu. Naprotiv, posljednji potez Ministarstva pravosuđa u vezi s pokretanjem stegovnog postupka prema jednom bivšem i jednom sadašnjem predsjedniku zadarskih sudova - zbog zastara kod izvršenja zatvorskih kazni - nedvojbeno upućuje ne samo da unutar samog Ministarstva ne postoji dovoljno snage za provođenje reformi već, što je krajnje apsurdno, da ne postoji ni volje za dosljedno provođenje zakona! Za, točnije, sankcioniranje odgovornih sudaca za teška stegovna djela kršenja zakonskih odredbi i zapuštanja sudačke dužnosti.

Naime, Ministarstvo pravosuđa nije, i najvjerojatnije nikad neće, uputiti Državnom sudbenom vijeću (DSV) prijedlog za pokretanje stegovnog postupka protiv Benka Velčića, bivšeg predsjednika Županijskog suda u Zadru, zbog zastare izvršenja kazne zatvora u, najmanje, dva predmeta, iako su to upravo iz Ministarstva bili najavili. Kao razlog zbog kojeg nije pokrenut stegovni prijedlog, pomoćnica ministrice Svetlana Majstorović navodi da se "radilo o predmetima sudske uprave na Županijskom sudu, a u međuvremenu je proveden natječajni postupak u kojem Benko Velčić nije ponovno imenovan za predsjednika suda."

Drugim riječima, bivšem je predsjedniku, i sadašnjem sucu, kojeg uskoro očekuje i starosna mirovina, progledano kroz prste, Ministarstvo mu unatoč uvjerenosti u stegovnu odgovornost oprašta sve ono što je za vrijeme njegove vladavine zadarskim Županijskim sudom, unatrag desetak godina, pošlo po krivu!

Ministarstvo utvrdilo Velčićevu odgovornost

A toga, barem što se tiče zastara izvršenja kazni, nije bilo malo. Dobro obaviješteni izvori sa zadarskog suda uvjeravaju da je Velčić, sve do svog odlaska s dužnosti predsjednika, pod ključem držao desetak spisa iz Odjela za izvršenja kaznenih sankcija kod kojih je nastupila zastara te im nitko drugi osim njega nije imao pravo pristupa! Da u tome ima istine, govori i neslužbena informacija po kojoj je ovih dana na stolu jednog suca Općinskog suda u Zadru "osvanulo" čak 49(!) predmeta za izvršenje kaznenih sankcija u zastari, s jednim jedinim ciljem – da se konačno i formalno ispišu rješenja o njihovim zastarama i otprave ad acta te tako, jednom zauvijek, zatvore vrata za sva neugodna pitanja o odgovornosti predsjednika zadarskih sudova!

Podsjetimo, nakon što je u veljači, potkrijepljeno dokumentima, Slobodna Dalmacija jedina pisala o dva takva predmeta u zastari, Ministarstvo pravosuđa je od Županijskog suda u Zadru zatražilo uvid u sporne spise te je, osviješteno za dotad rijetko problematiziran vid sudskih zastara, od svih drugih sudova u Hrvatskoj zatražilo očitovanje o broju zastara u odjelima za izvršenje kaznenih sankcija (Ministarstvo do danas nije uspjelo prikupiti cjelovite podatke o tome!, op.a.). Obavljenim uvidom Ministarstvo je "nedvojbeno utvrdilo da je do zastara došlo propustom Županijskog suda u Zadru, odnosno njegova predsjednika Benka Velčića". Da stvar bude dodatno ironična, tim povodom je baš pomoćnica ministrice Svetlana Majstorović osobno kazala za naš list da će Ministarstvo vrlo skoro prema DSV-u pokrenuti prijedloge za pokretanje stegovnog postupka protiv Velčića te, vrlo vjerojatno, i protiv Ante Milovca, aktualnog predsjednika Općinskog suda u Zadru. Jer, objasnila je, Milovac je sve do izmjene zakona početkom ove godine bio nadležan sudac za Odjel za izvršenje kaznenih sankcija. Budući da je bio nemaran u vođenju rečenog odjela, suodgovoran je što su se predmeti predugo "zadržali" na Županijskom sudu i zapali u nedopustivu zastaru.

Naravno, pomoćnica ministrice Svetlana Majstorović ni u svom zadnjem dopisu nije odgovorila na upit hoće li i kada uopće doći do pokretanja stegovnog prijedloga prema Anti Milovcu. Budući da je u tijeku natječaj za izbor novog predsjednika Općinskog suda, vrlo je moguće da će Ministarstvo i ovdje primijeniti sličnu, abolirajuću, praksu, kao u slučaju Benka Velčića. Odnosno da će preko natječaja "smijeniti" Milovca.

Salto mortale Ministarstva

Što pak - vele povjerljivi izvori - nije baš sto posto sigurno, jer se Milovac navodno ponovno natječe i, priča se, hvali uokolo kako zbog stečenih veza ima velike šanse ostati u starom sedlu. Ako se dakako u cijelu priču ne uplete ministričina volja kao i pri izboru novog predsjednika Županijskog suda što, po nekima, nije nužno i garant promjene.

Ovaj salto mortale Ministarstva pravosuđa ugledni pravnici u Zadru s podsmijehom komentiraju kao čistu lakrdiju, kao još jedan čavao u mrtvački lijes autoriteta pravne države i poštovanja zakona, koji se, s obzirom na karakter nove vlasti, zapravo i mogao očekivati. Ali i kao dokaz da je politički oportunizam (čitaj: strah od optužbi za revanšizam) duboko prisutan u Ministarstvu pravosuđa, što ga, na žalost, samo potvrđuje kao generatora pravosudne krize, nedosljednosti i posvemašnjeg kaosa.

Žestina komentara i kritika, nema sumnje, dijelom izvire i iz činjenice da je na čelu Ministarstva pravosuđa Zadranka Ingrid Antičević-Marinović koja je, kažu, još kao odvjetnica u Zadru bila vrlo dobro upućena u (ne)djela Velčića i Milovca. Ali i iz činjenice da su pojedini suci na zadarskom sudu zbog nastupa zastare u nekim kaznenim predmetima u radu bili stegovno gonjeni pred DSV-om, i to na prijavu samih predsjednika sudova. Što je, valja znati, puno lakše stegovno djelo od zastare izvršenja kazne zatvora jer se tu radi o pravomoćnim, dakle konačnim, sudskim presudama zapalim u zastaru odgovornošću predsjednika sudova. Upravo "zahvaljujući" njihovu – namjernom ili nenamjernom - nemaru, brojni kriminalci nikad nisu otišli na izdržavanje zaslužene kazne! O tim se pak dvostrukim mjerilima za pokretanje stegovnih prijedloga Ministarstvo pravosuđa još nije očitovalo.