Vjesnik: 28. 05. 2002.

Ashdown najavio velike reforme u BiH

Novi visoki predstavnik rekao da će se oštro boriti protiv kriminala i korupcije, označivši vladavinu zakona preduvjetom za privlačenje stranih investicija i otvaranje novih radnih mjesta

SARAJEVO, 27. svibnja - Paddy Ashdown u ponedjeljak je i službeno preuzeo dužnost visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini. Formalno predavanje dužnosti između Ashdowna i njegova prethodnika Wolfganga Petritscha obavljeno je u zgradi Ureda visokog predstavnika. Nakon toga, novi prvi službenik međunarodne zajednice u BiH održao je polusatni inauguracijski govor pred oba doma Parlamentarne skupštine BiH.

Ashdown je kazao da će se u dvogodišnjem mandatu posebno usredotočiti na temeljite reforme koje bi trebale ojačati državnost BiH i približiti je prosperitetu i europskim integracijama.

Ashdown, koji će obnašati i dužnost posebnog izaslanika Europske unije u BiH, najavio je oštru borbu protiv kriminala i korupcije. Vladavinu zakona označio je preduvjetom za privlačenje stranih investicija i otvaranje novih radnih mjesta kako bi se smanjio broj mladih i obrazovanih ljudi koji odlazi iz zemlje. Izložio je plan akcije u 10 točaka koji je nazvao ambicioznim, ali i ostvarivim. Pet točaka odnosi se na borbu protiv kriminala i uključuje utemeljenje vijeća koje bi se bavilo posebno ozbiljnim i osjetljivim slučajevima.

Najavio je potpunu uspostavu državnog suda, kompletiranje procedura koje će omogućiti tijelima vlasti procesuiranje kriminalaca, utemeljenje visokog sudskog vijeća i jačanje sustava nadzora koji bi trebao spriječiti vladu da ne zloupotrebljava ovlasti.

»Vrijeme je da se upustimo u borbu protiv organiziranoga kriminala i korupcije, koji jačaju, na visokoj su razini i imaju pomagače u vlasti«, kazao je Ashdown.

Drugih pet točaka odnosi se na stvaranje uvjeta za jačanje ekonomije i privlačenje investicija, što treba nadomjestiti sve manju međunarodnu pomoć koja pristiže u BiH.

Ashdown je kazao da Daytonski sporazum predstavlja temelj koji treba nadograđivati. Naglasio je da neće podržati nikakve izmjene ustava koje bi dovele u pitanje prava jednog naroda. BiH, rekao je Ashdown, mora osigurati poštivanje prava svakog od konstitutivnih naroda. Govorio je i o potrebi smanjenja visokih vojnih troškova, potpune nezavisnosti sudstva, središnje banke i javnog RTV-servisa, posebno naglasivši važnost depolitizirane i profesionalne državne službe te kvalitetnog obrazovnog sustava.

Zanimljivo je da je u dva navrata Ashdown govorio o promjenama koje su se dogodile u bosanskohercegovačkom okružju, spomenuvši da su Hrvatska te Srbija i Crna Gora sada na putu europskih integracija.

Kazavši da tijekom svog mandata neće biti samo sluga međunarodne zajednice čiji je predstavnik, već i naroda BiH, Ashdown je spomenuo i neke simbolične poteze koji će to potvrditi, te kazao da će nastojati približiti svoj ured građanima. Tako će zastave BiH biti postavljene na objekte OHR-a i drugih institucija međunarodne zajednice, Ashdown će, kaže, inzistirati da ga u vanjskim kontaktima tretiraju i kao predstavnika BiH, a naložio je i otvaranje masivnih željeznih vrata pred zgradom Ureda, što bi, osim u posebnim sigurnosnim prilikama, trebalo omogućiti lakši pristup građanima.

Alenko Zornija