Novi list: 29. i 30. 05. 2002.

GODIŠNJI IZVJEŠTAJ AMNESTY INTERNATIONALA NALAZI HRVATSKOJ MNOGE ZAMJERKE

Hrvatska diplomacija je »kaotična i nekonzistentna«

Prošle godine, prema mišljenju londonske centrale Amnesty Internationala, problematično je bilo u slučaju neizručenja generala Gotovine Haaškom sudu

ZAGREB – Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova djeluje kaotično i nekonzistentno kad su u pitanju ljudska prava i naš nastup u svjetskoj diplomaciji, kratak je zaključak Edina Tuzlaka, tajnika Ureda Amnesty Internationala Hrvatske, izrečen na konferenciji za novinare sazvanoj povodom objavljivanja godišnjeg izvještaja Amnesty Internationala. Tuzlak je svoju ocjenu potkrijepio s nekoliko primjera. Tako je hrvatska delegacija na ovogodišnjem proljetnom zasjedanju UN-ove Komisije za ljudska prava glasala za rezoluciju o stanju ljudskih prava u Iranu, što Amnesty International pozdravlja, iako je tjedan-dva ranije saborsko izaslanstvo sa Zdravkom Tomcem na čelu posjetilo Iran i preporučilo našoj delegaciji da se ne glasa za rezoluciju, što pokazuje sav kaos naše vanjske politike.

Jednako tako naša je delegacija poduprla inicijativu za donošenja rezolucije, pa u skladu s tim i zakonodavnog okvira o civilnom služenju vojnog roka i prigovoru savjesti, pa je u tom smislu djelovala u radu Komisije. Istodobno, MORH ništa nije znao o tome, a kad je saznao dijelom je iskazao zabrinutost zbog toga. Tuzlak je nezadovoljan i javnim ocjenama ministra Picule o djelovanju našeg Amnesty Internationala.

Godišnji izvještaj objavljen u londonskoj centrali Amnesty Internationala sadrži i dio posvećen Hrvatskoj. Prošle godine, prema mišljenju AI, problematično je bilo u slučaju neizručenja generala Gotovine Haškom sudu. Primijećeno je i da suđenja časnicima HV-a zbog kršenja ljudskih prava hrvatskih Srba teku sporo, te da suđenja bivaju ometana od ratnih veterana, poput onoga u Splitu u 'slučaju Lora', a isto je suđenje kompromitirano i posjetom splitsko-dalmatinskog župana osuđenicima. Suđenja pak hrvatskim Srbima često se temelje na 'rekla-kazala' dokazima, pa AI preporuča da sve takve slučajeve hrvatsko pravosuđe prepusti haškom tribunalu na nezavisnu pocjenu.

R. DRAGOJEVIĆ