Večernji list: 05. 06. 2002.

Blokiran račun HDZ-ove Zaklade

Prema neslužbenim informacijama, na računu je tri milijuna DEM

ZAGREB - Državni odvjetnik Mladen Bajić naredio je blokiranje računa Zaklade hrvatskoga državnog zavjeta te pokrenuo istragu o tajnim računima HDZ-a za obranu, na kojima se za tu namjenu prikupljao novac dijaspore. Istragu o tome vodi USKOK, a Krunoslav Canjuga, županijski državni odvjetnik u Zagrebu, o blokadi računa Zaklade i USKOK-ovu preuzimanju istrage samo je kratko odgovorio: - Nemam komentara.

V. d. ravnateljice USKOK-a Marinka Orlić također je rekla da ne može dati nikakve informacije jer je riječ o pretkaznenom postupku. Naglasila je da za to i nema ovlaštenje glavnog državnog odvjetnika.

Glasnogovornica MUP-a Zinka Bardić rekla nam je da je MUP već prije godinu dana obradio dio slučaja vezanog za račune Zaklade, a potom predao te materijale Državnom odvjetništvu, kojem je tada na čelu bio Radovan Ortynski.

Nakon što je financijska i kriminalistička policija obavila svoje provjere u Zakladi hrvatskog državnog zavjeta, ona je proslijedila svoja izvješća Državnom odvjetništvu. To su bila izvješća o nalazima policije, bez kaznenih prijava protiv bilo koga. Time posao policije nije bio dovršen nego je nastavljena kriminalistička obrada, a prvo izvješće policije bilo je u nadležnosti bivšeg glavnog državnog odvjetnika.

Na računu HDZ-ove Zaklade bilo je, prema neslužbenim informacijama, 3,041.538 DEM kad ih je 1998. godine HDZ prebacio s računa u Austriji na račun u Hrvatsku, i to stranačke zaklade. Sada je na tom računu, uz kamate u četiri godine, oko 3,2 milijuna DEM.

Državno je odvjetništvo tražilo i međunarodnu pomoć, kako bi se istražilo što se događalo s ostalim računima, kojih je bilo više, a na kojima se također skupljao novac od dijaspore za obranu, još od 1991. godine.

Budući da su bankovni računi tajni, hrvatska policija bez sudskog naloga očito nije mogla dobiti povratne informacije od stranih policija.

Du. Miljuš, S. Perica

DEVIZNI RAČUNI ZA HRVATSKU U INOZEMSTVU OD 1990. GODINE

Najviše novca za oružje

Priča o hrvatskim deviznim računima u inozemstvu počinje potkraj prosinca 1990. godine kada je tadašnji ministar iseljeništva Gojko Šušak, u ime Predsjednika i hrvatske Vlade, poslao pismo u iseljeništvo u kojem je apelirao da se osnuje zaklada za gospodarsku obnovu i zaštitu suvereniteta Republike Hrvatske. Pismo je bilo upućeno "svim Hrvatima i prijateljima hrvatskog naroda širom svijeta, svim hrvatskim društvima, centrima, klubovima, domovima i ustanovama izvan domovine". Isti apel Šušak je obnovio 8. kolovoza 1991. godine.

Hrvatska je nakon toga u Austriji i Švicarskoj otvorila posebne račune na koje se uplaćivala gotovina kojom se najvećim dijelom kupovalo oružje koje je Hrvatska tada trebala za obranu od srpskog agresora. Nadzor nad tim računima imalo je Ministarstvo obrane te Ministarstvo financija (na čelu kojih su bili sada već pokojni Šušak i Jozo Martinović). Svi dokumenti o tim transakcijama trebali bi biti u tim ustanovama. Novac nije uplaćivan na račune u Hrvatskoj jer je tada devizne transakcije još kontrolirala beogradska Jugobanka. Ubrzo je račun u Švicarskoj ugašen, a ostao je onaj u austrijskom Villachu koji je zatvoren u početku 1998. godine.

Prema tvrdnjama Hrvoja Šarinića, koje je već nekoliko puta iznio u javnosti, on je osobno zatvorio taj račun nakon što je uvjerio pokojnog predsjednika dr. Franju Tuđmana da račun više nema smisla jer je rat završio. Preostali novac, oko 2,7 milijuna njemačkih maraka, prebačen je, prema Tuđmanovu nalogu, na posebni račun Zaklade hrvatskog državnog zavjeta, za tu namjenu otvoren u Privrednoj banci.

Nitko do danas nije u javnosti iznio podatak koliko je točno novca hrvatskih iseljenika prošlo preko tih računa.

Z. Despot

IVIĆ PAŠALIĆ: U dogovoru s Tuđmanom transakciju je proveo Šarinić

Vijest o zahtjevu da se blokira račun Zaklade hrvatskog državnog zavjeta iznenadila je njenog ravnatelja dr. Ivića Pašalića koji nam je sinoć rekao kako ga s u vezi s tim nitko ništa nije pitao niti ga izvijestio o tome. Podsjetio je kako su u ožujku 2000. godine u Zakladi bile financijska i kriminalistička policija, te da nikakve nezakonitosti u njenom radu nisu utvrđene. U lipnju 2001. godine uprava Zaklade, ističe Pašalić, donijela je odluku o prihvaćanju donacije. Na osnovi informacija, kaže, bilo je očito da su odluku o donaciji donijeli predsjednik države dr. Franjo Tuđman i Hrvoje Šarinić, a cijelu je transakciju proveo Šarinić. Novac je, pojašnjava, oročen u Privrednoj banci, a Zaklada nije potrošila ni kunu glavnice - rekao je.

- Donijeli smo odluku da se novac ne smije trošiti u stranačke svrhe, nego za obnovu rodne kuće dr. Tuđmana u Trgovištu, za obnovu tamošnje škole, te za stipendiranje studenata. Kamate je od tog oročenog novca Zaklada koristila za svoje redovne aktivnosti, ali glavnica nije dirana - ističe Pašalić.

D. Đuretek