Slobodna Dalmacija: 07. 06. 2002.

RAZGOVOR: BARIŠA ČOLAK, v.d. PREDSJEDNIKA HRVATSKE DEMOKRATSKE ZAJEDNICE BiH

HDZ još nisu napustile sve "prodane duše"!

HDZ BiH još uvijek nisu napustili svi oni koji su u proteklih desetak godina uglavnom predstavljali sami sebe - Pojedinci su našli sigurno utočište u HDZ-u BiH gdje su pokušavali raditi za svoje nalogodavce u tijelima međunarodne zajednice tako da iznutra rastakaju HDZ

Premda je nevoljko pristao sjesti u "vruću" fotelju vršitelja dužnosti predsjednika HDZ-a BiH u idućih devet mjeseci, Bariša Čolak polako preuzima sve konce "vlasti" u najjačoj hrvatskoj stranci. U svojemu prvom velikom intervjuu za Slobodnu Dalmaciju govori o izborima, kadrovskim previranjima, ustavnim promjenama, Petritschovoj sumornoj "ostavštini" i očekivanjima od novog visokog predstavnika Paddyja Ashdowna.

Kako biste ocijenili vaš prvi mjesec vođenja HDZ-a nakon prisilnog povlačenja Ante Jelavića iz vrha stranke? Politički protivnici i profesionalni domaći skutonoše OHR-a opetovano najavljuju potpuni krah, rasap i obezglavljenje stranke...

Na čelo stranke izabran sam nakon jednog iznimno burnog razdoblja u kojemu su mnogi pokušali razbiti, podijeliti i obezglaviti HDZ BiH i hrvatskome narodu u Bosni i Hercegovini ponuditi beskrvnu i bezbojnu stranku koja bi olakšala napore onih koji uporno rade na rastakanju hrvatskoga političkog bića u Bosni i Hercegovini.

Stožerna stranka

Zbog tih ciljeva prisilno je s pozicije predsjednika HDZ-a uklonjen Ante Jelavić s još tri dopredsjednika stranke. Na žalost, mnogi to nisu prepoznali pa su u takvim okolnostima otpočeli borbu za preuzimanje stranke, a postoje i pojedinci koji bi sve "prodali" za naklonost moćnika međunarodne zajednice.

U dosadašnjem razdoblju sva moja nastojanja se kreću u pravcu konsolidiranja stranke i jačanja unutarstranačkog jedinstva, te stvaranja pretpostavki da HDZ BiH i u ovim nametnutim okolnostima ostane stožerna stranka hrvatskog naroda u BiH, stranka koja će kreirati hrvatsku politiku u BiH i voditi aktivnosti k punoj ustavnoj i stvarnoj jednakosti hrvatskog naroda u BiH.

Svjestan sam svih okolnosti, ali sam unatoč svemu prihvatio obvezu i odgovornost i vjerujem da ću skupa sa svojim suradnicima razočarati sve one koji su, kako kažete, priželjkivali krah, raspad i obezglavljivanje stranke.

Nakon "jakih" igrača Kljuića, Zubaka i Prlića, sada su vas napustila i trojica parlamentarnih zastupnika Titan, Vukić i Amidžić. Oni su čak osnovali i novu stranku Hrvatsku demokratsku uniju; nejasna je pozicija Mariofila Ljubića, a spominju se čak i nezadovoljnici okupljeni oko Josipa Merdže. Što se zaparavo događa iza kulisa?

Demokratsko je pravo svakog pojedinca na politički izbor, pa je u tom smislu za pozdraviti profilaciju političke scene u Bosni i Hercegovini. Ali ako već govorite o "jakim igračima" koji su napuštali ili još razmišljaju o napuštanju HDZ-a BiH, bilo bi zanimljivo ocijeniti što su oni učinili ili postigli nakon napuštanja HDZ-a BiH.

Hrvatsko biračko tijelo u Bosni i Hercegovini osobito je osjetljivo na "prebjege" i skutonoše međunarodne zajednice, pa ih je "nagrađivalo" s jedva nekoliko promila svojih glasova. Odlaskom tih "jakih igrača" HDZ BiH nije ništa gubio, nego je samo jačao.

Sitni trgovci

Čak sam sklon promišljanju da HDZ BiH još uvijek nisu napustili svi oni koji su u proteklih desetak godina uglavnom predstavljali sami sebe, a HDZ-u ispostavljali račune, koji ga kompromitiraju samim svojim članstvom u njemu, i koji do dana današnjega osim brige za sebe nisu nalazili vremena za brigu o onima koji su ih birali da ih predstavljaju i zastupaju.

Svi nezadovoljnici i kalkulanti imali su i imaju mogućnost testirati svoju političku veličinu ili osnivanjem novih stranaka ili kandidiranjem na neovisnim listama ili pak pristupanjem drugim strankama.

Na žalost, pojedinci su našli sigurno utočište u HDZ-u BiH gdje su pokušavali raditi za svoje nalogodavce u tijelima međunarodne zajednice tako da iznutra rastakaju HDZ. Kada su "raskrinkavani", napuštali su ili najavljivali napuštanje HDZ-a BiH, predstavljajući to kao nezadovoljstvo politikom HDZ-a. U biti se uvijek radilo o gubitku ničim zasluženih pozicija...

Vi, dakle, želite reći da se to događa i danas...

Tako je i danas, samo je javnosti nejasna pozicija nekih članova HDZ-a. Nama u vodstvu stranke potpuno je jasna pozicija osobito nekih pojedinaca "zvučnijih" imena koji su propustili priliku istinski predstavljati one koji su ih izabrali. Oni će morati prihvatiti činjenicu da nitko nije za sva vremena i da nema nezamjenjivih ni nesmjenjivih.

Kad bih govorio o istinskim gubicima HDZ-a, onda su to prije svega naši dužnosnici prisilno odstranjeni iz vodstva stranke. A svi su oni danas samo obični članovi HDZ-a i, za razliku od nekih, nisu spremni napustiti stranku, niti su spremni trgovati hrvatskim nacionalnim interesima.

Ovih dana završavamo unutarstranačke izbore iz kojih će, uvjeren sam u to, stranka izići još snažnija. Nema, dakle, mjesta tvrdnji da u stranci postoje bilo kakve skupine nezadovoljnih pojedinaca okupljenih oko bilo kojega imena.

Narodna podrška

Politička scena u BiH godinama je već u znaku stalnih spletki, intriga, tajnih pregovora, izbornih malverzacija, ucjena, prijetnji i drakonskih kazni koje nameće OHR. Zašto, međutim, čak i hrvatski uglednici tako agresivno sudjeluju u kampanji dehadezeizacije, kada je to u trenutačnim odnosima snaga zapravo samo drugo ime za rashrvaćenje BiH?

Samo zbog toga što je unatoč svim ucjenama, pritiscima, kriminalizaciji, sankcioniranju, procesuiranju i izbornim malverzacijama HDZ ostao dosljedan u borbi za jednaka prava svih triju naroda. HDZ je bio i ostao najveća i najjača hrvatska stranka u BiH. No, mi smo svjesni da ćemo upravo zbog naše demokratski izražene političke volje koja remeti tuđe strateške planove i dalje biti glavna meta svih tih opstrukcija i napada.

Zbog toga nam treba zdravo i jedinstveno vodstvo i ubuduće HDZ niti na jednoj razini neće moći predstavljati oni koji se "prodaju" za prazna obećanja ili mrvice vlasti.

A svima onima koji provode, kako rekoste, agresivnu dehadezeizaciju poručujemo da neće uspjeti, jer naša je snaga u našem narodu koji nas unatoč svim podvalama i lažnim objedama snažno podržava. Do izbora za koje mnogi tvrde kako su najvažniji nakon rata ostala su još četiri mjeseca, a kampanja u kojoj već "ratuju" svi protiv svih već se zahuktala. Budući da ste tek ovih dana donijeli odluku o izlasku na izbore, tko su vaši potencijalni koalicijski partneri?

HDZ BiH je Izbornom povjerenstvu pravodobno prijavila svoje sudjelovanje na predstojećim izborima i u tom smislu ispunila sve zakonske pretpostavke. Ovih dana se obavljaju konzultacije s hrvatskim političkim strankama, prije svega članicama Hrvatskog narodnog sabora BiH o mogućoj predizbornoj, izbornoj i postizbornoj suradnji.

O eventualnim koalicijskim partnerima odlučit će dakle mjerodavna stranačka tijela i o tome je još uvijek prerano kalkulirati. HDZ BiH izlazi, međutim, na izbore s jasnim ciljem da u slobodnom demokratskom nadmetanju izbori apsolutnu pobjedu i stvori pretpostavke da u budućem razdoblju osigura takvu ustavno-pravnu poziciju u kojoj će hrvatski narod biti jednakopravan s druga dva naroda u BiH, ali i da usto osigura gospodarski preporod hrvatskog naroda i veću socijalnu sigurnost.

Na posljetku, jeste li kao predstavnik najvažnije hrvatske stranke u BiH dosad uspostavili bilo kakav službeni kontakt s novim visokim predstavnikom Paddyjem Asdownom? Malo ću se našaliti, ali ja bih vam preporučio da na bilo kakvom domjenku nipošto ne crtate ništa na salveti. Moglo bi to opet biti kobno za Hrvate...

HDZ BiH do sada nije bio miljenik međunarodne administracije u BiH iz jednostavnog razloga što nismo bili spremni trgovati interesima našeg naroda u BiH.

Suradnja s Ashdownom

Suradnja s novim visokim predstavnikom i osobito uspješnost te suradnje će prije svega ovisiti o spremnosti međunarodnih dužnosnika da uvaže volju hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini i poštuju njegova suverena i konstitutivna prava. Nama naravno nije cilj ne surađivati s međunarodnom zajednicom, poglavito s visokim predstavnikom.

U tom smislu sam uputio pismo novom visokom predstavniku Paddyju Ashdownu, pozdravljajući njegov stav "da je Dayton temelj, a ne krov", te da neće dopustiti "ustavne promjene koje ugrožavaju identitet ili sigurnost bilo kojega od konstitutivnih naroda u BiH".

Na tragu takvih promišljanja izražavam i svoje uvjerenje da bi se odnos prema Hrvatima u BiH mogao i morao promijeniti pa očekujem korektan odnos i suradnju s Ashdownom...

Piše Dino MIKULANDRA

PETRITSCHOVA OSTAVŠTINA

Osim "krnjeg" Ustava, Wolfgang Petritsch ostavio vam je u trajno sjećanje i tenkovima razorenu i financijski uništenu Hercegovačku banku. U svojemu oproštajnom intervjuu, ni nakon godine dana intenzivne "istrage", nije međutim ponudio nikakve konkretne dokaze za navodne kriminalne radnje, za što je "u paketu" optužio i Antu Jelavića. Hoćete li se na ovakve postupke totalitarne samovolje međunarodnih protektora bar sada žaliti Vijeću Europe?

Prisilno uklanjanje gotovo čitavog vodstva stranke, uništavanje Hercegovačke banke, pokušaji rušenja Aluminija, dekonstituiranje hrvatskog naroda u BiH, destruiranje pravosudnog sustava, razvijanje i jačanje podaničkog mentaliteta, uz istodobni ulazak austrijskih banaka na prostore BiH, pokušaj jeftinog kupovanja trećeg GSM operatora i protuustavno ustoličenje "Alijanse", te potpuna destrukcija općinskih i županijskih proračuna, najveći su "uspjesi" Wolfganga Petritscha.

O tome, međutim, ovih dana, nakon što su mu vidjeli leđa, otvoreno govore čak i oni koje je promovirao svojim nerazumnim potezima. Što se tiče Vijeća Europe, o tome bar u ovom trenutku ne mogu davati neke posebne najave.

ŠTETNA USTAVNA RJEŠENJA

Možete li danas, nakon mučnih pregovora, u kojima je HDZ prema čak i osobnom priznanju Wolfganga Petritscha bio izložen pravim bujicama prijetnji, ocijeniti praktične posljedice nametnutih ustavnih promjena. Mislite li doista kako će oktroirani Ustav u konačnici obezvrijediti konstitutivnost i jednakopravnost Hrvata u BiH?

Nametnuta ustavna rješenja u Bosni i Hercegovini imaju za cilj obespraviti i obezvrijediti hrvatski narod u BiH. Ona su projicirana u namjeri da se BiH podijeli na bošnjački i srpski dio i da se hrvatska politička volja isključi u odlučivanju o budućnosti BiH, ali i upravljanju današnjom BiH.

Takva ustavna rješenja su štetna za hrvatski narod što primjećuju i pojedini srpski i bošnjački dužnosnici, ali to ne primjećuju pojedini Alijansini Hrvati, a, na žalost, ni službeni Zagreb. Naša obveza jest da takva rješenja popravljamo ma koliko ona bila dobra Zubaku, Šimiću i sličnim "predstavnicima" hrvatskog naroda.

ALUMINIJ JE PROBLEM JER JE - USPJEŠAN!

Dok istočni Mostar leži na bačvi skrivenog baruta SDA, u zapadnom dijelu grada političkim pritiscima uporno se "ruši" Aluminij, kao jedini gospodarski div cijeloga gospodarstva. "Problem" je, kao i uvijek, u tome što su, prema tumačenju bošnjačkih lidera, tamo umiješani prsti "ekstremnog krila HDZ-a" i "generalske mafije"...

Mnogo je onoga što se na dušu stavlja "ekstremnom", "autističkom", "samoizolacijskom", i kakvom sve ne krilu HDZ-a. Pri tome se misli da je narod valjda politički nepismen, mentalno retardiran, da ne može prepoznati koji su ciljevi onih koji to uporno lansiraju u orkestriranim medijskim kampanjama.

Aluminij ima jedini problem što je uspješan. Takve tvrtke su, očito, nepoželjne na prostoru BiH. Puno su poželjniji tuzlanski Polihem, zenička željezara i drugi destruirani gospodarski potencijali na prostorima gdje se HDZ nikada i ni za što nije pitao.

Ako je Aluminij uspješan zahvaljujući politici HDZ-a i uspješnom vodstvu tvornice, ja se kao današnji predsjednik HDZ-a ponosim tom činjenicom i volio bih, naravno, da na prostoru BiH postoje deseci "aluminija" koji bi trebali biti jamstvo prosperiteta za sve narode i građane BiH.