Vjesnik: 07. 06. 2002.

Mesić: Vlada i koordinacija petorke ne odlučuju o šefovima tajnih službi

O čelnicima tajnih službi odlučuju samo premijer i predsjednik države, a nadležni saborski odbor daje samo mišljenje, kazao je hrvatski predsjednik/ Čujem da svaki čelnik stranke ima nekakve svoje prijedloge. To on može kući, kad je sa ženom, o tome razgovarati, kazao je Mesić/ Zna se tko je odnosio novce iz zemlje, samo nigdje nećete naći u što su utrošeni, istaknuo je Predsjednik

ZAGREB, 6. lipnja - Predsjednik Stjepan Mesić smatra da se u imenovanju čelnika tajnih službi - o kojima, prema Zakonu o sigurnosnim službama, supotpisom odlučuju predsjednici države i Vlade - treba samo pridržavati zakona. »Na temelju Zakona sasvim je jasno koje su čije ovlasti i zaduženja. Predsjednik i premijer odlučuju i supotpisuju odluku o imenovanju čelnika obavještajnih službi, a saborski odbor daje svoje mišljenje«, objasnio je Predsjednik u četvrtak nadigravanja oko imenovanja šefova tajnih službi.

Predsjednik je prije više od mjesec dana potpisao imenovanje trojice čelnika tajnih službi, no supotpisa premijera Ivice Račana još nema. Mesić tvrdi da je on svoj posao jedini odradio u zakonskom roku, 30 dana nakon donošenja Zakona o sigurnosnim službama potpisao je imenovanja trojice čelnika čija imena ni sad ne otkriva. Premijer, pak, tvrdi da je riječ o starim imenima, a da se o novim čelnicima on, za razliku od Predsjednika, mora šire konzultirati unutar koalicije, te da do njega dolaze razni prijedlozi.

Sudeći prema najnovijoj Mesićevoj izjavi, Račanove »šire konzultacije« on ne uvažava, a na tvrdnju da je »potpisao stara imena«, uzvraća porukom: »Nije važno tko je što potpisao, važno je kakve su čije ovlasti. U Zakonu nije predviđena nikakva koordinacija i nikakvi prijedlozi sa strane. Mene nitko ne konzultira ako se imenuje direktor osiguravajućeg zavoda, direktor ove ili one institucije, jer to nije moja nadležnost. Premijer i ja nadležni smo za imenovanja čelnika tajnih službi, a ne Vlada i koordinacija petorke. A sad čujem da svaki čelnik stranke ima nekakve svoje prijedloge. To on može kući, kad je sa ženom, o tome razgovarati, ali to nije zakonom predviđeno, a ja se držim zakona«.

Na pitanje stoji li iza dosadašnjih obnašatelja dužnosti čija je imenovanja navodno potpisao, a imena ne želi iznositi javno (nagađa se da je riječ o Franji Tureku, Damiru Lončariću i Gordanu Čačiću), Mesić je ponovio: »Premijer i ja odlučujemo, a nadležni saborski odbor samo daje mišljenje«.

Na novinarsko inzistiranje prokomentirao je i navode Hrvoja Šarinića o materijalima koje mu je dostavio, a tiču se odljeva novca iz Hrvatske. Postoje li u tim dokumentima još neka saznanja vezana i za druge, a ne samo za Zakladu državnog zavjeta na čelu s Ivićem Pašalićem, pitali su novinari Mesića. »Već nekoliko godina ponavljam da bi hrvatskoj javnosti trebalo dati na uvid gdje su novci koje je dala hrvatska dijaspora i na što su utrošeni. Sve se to vidi u Ministarstvu financija, u bankama. Zna se tko je odnosio novce, samo nigdje nećete naći u što su utrošeni«, kazao je, dodavši da je takvih slučajeva puno.

Miroslava Rožanković