Slobodna Dalmacija: 08. 06. 2002.

AMERIČKI ANALITIČARI O POSJETU HRVATSKOG PREMIJERA SJEDINJENIM DRŽAVAMA

Bez monetarne reforme ni blizu EU-u

Iz WASHINGTONA: Miroslav COPIČ

Primijetivši kako je hrvatski premijer Ivica Račan u američkome političkom establišmentu "primljen s osmijehom, srdačnim stiskom ruke i uza svu primjerenu diplomatsku kurtoaziju", washingtonski izvori ponajprije naglašavaju kako američka strana "može i želi pružiti podršku za želje Zagreba", no kako je ipak na hrvatskoj Vladi da povlači poteze koji će joj otvoriti vrata budućnosti.

S ove strane Atlantika znaju za slabosti Račanova kabineta: ponajprije za inertnost u rašćišćavanju privrednoga i političkoga kriminala iz vremena Tuđmanova režima, te za neodlučnost i odugovlačenje u provođenju prijeko potrebnih i vrlo nepopularnih mjera na pretvorbi ekonomije iz neefikasnoga socijalističkog hibrida u zapadne profitne standarde. Iznad svega — ponavljaju, i to ne samo u Washingtonu — bez radikalne fiskalne i monetarne reforme neće biti prilike prići ni blizu Europskoj uniji.

Činjenica da je predsjednik Bush čestitao Zagrebu na odluci da — kako je objavio glasnogovornik Bijele kuće Sean McCormack — provede reforme nužne za primanje u Europsku uniju, može biti vrlo znakovita za Hrvatsku. Ne zbog same čestitke predsjednika Georgea W. Busha, koliko zbog činjenice da je hrvatska Vlada otvoreno, i to kod vrlo bitnog sugovornika, najavila promjene. Zapravo, to bi vrlo lako mogao biti i najsvjetliji trenutak aktualnoga hrvatskog tjedna u američkoj prijestolnici.

Jer, kad se sa strane ostave kurtoazije međusobnog čestitanja i obostranog zahvalivanja na ratu protiv terorizma, kad se apstrahiraju američka priznanja Zagrebu na "sređivanju poslijeratne situacije" i na "gotovo primjerenoj suradnji" sa Sudom za ratne zločine u Haagu (kao što je bio slučaj na prijamu u State Departmentu), malo je drugih sadržaja ostalo na stolu. No zato bi eventualno ispunjenje Račanova obećanja, kažu analitičari, na duži rok bilo ravno pravoj pravcatoj poslastici.

PREDSTAVNICI AFCO-a NISU USPJELI DO PREMIJERA

Iako je premijer Ivica Račan nekoliko puta izjavio kako očekuje da će ovaj posjet pospješiti i povećati gospodarsku suradnju Hrvatske s američkim kompanijama, uočljivo je bilo da je na ručku u Američkoj trgovinskoj komori bilo manje nazočnih nego kad su prije dvije godine u Washingtonu bili Mesić i Račan.

Hrvatsko izaslanstvo za jedini konkretni program ulaganja u Hrvatskoj u ovom trenutku, a radi se upravo o projektu kompanije AFCO da zajedno s Gradom Splitom uloži 500 milijuna dolara, nije pokazalo neku posebno zanimanje.

Predstavnik AFCO-a Slavko Jambrušić pokušao je preko hrvatskog veleposlanstva organizirati susret premijera Račana i potpredsjednika kompanije AFCO Richarda Weidela, ali to savjetnik za gospodarska pitanja u hrvatskom veleposlanstvu Guberina nije uspio ostvariti. Predstavnici AFCO-a našli su se u četvrtak u veleposlanstvu nakratko s Račanovim savjetnikom za gospodarstvo Zoranom Bubašem, koji, prema riječima predstavnika AFCO-a, nije podrobnije upoznat s projektom.

Predstavnici AFCO-a čak nisu bili pozvani na primanje koje je veleposlanik Ivan Grdešić priredio u četvrtak navečer u veleposlanstvu za predstavnike američkih kompanija. Tako se ostvaruje upozorenje bivšega hrvatskog veleposlanika u Washingtonu Miomira Žužula, koji je uoči Račanova posjeta izjavio "Glasu Amerike" da će posjet biti promašen ako se ne ostvare konkretni gospodarski projekti američkog biznisa u Hrvatskoj. AFCO je jedan od takvih projekata, koji već dvije godine čeka na realizaciju upravo zbog sporosti hrvatske strane.

Vjekoslav KRSNIK