Vjesnik: 11. 06. 2002.

Neuspjeli pokušaj koaliranja četiri hrvatske stranke u BiH

Krešimir Zubak, čelnik Nove hrvatske inicijative, priznao je kako je nakon višetjednih razgovora »poslijeizborno koaliranje znatno realnije«

MOSTAR, 10. lipnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Zubakov NHI, Šimićev HSS, Titanov HDU i Lijanovićeva Narodna stranka Radom za boljitak, po svemu sudeći, ipak neće ući u koaliciju. Unatoč velikim naporima međunarodne zajednice da te četiri hrvatske političke stranke »okrupni« stvaranjem svojevrsnoga antihadezeovskog bloka, takva strategija nije polučila željeni rezultat. Potvrdio je to Krešimir Zubak, čelnik Nove hrvatske inicijative, priznanjem kako je nakon višetjednih razgovora »poslijeizborno koaliranje znatno realnije«.

On se posebice osvrnuo na želje međunarodne zajednice da od tih stranaka stvori antihadezeovsku koaliciju. »Mislim da bi antihadezeovska koalicija bila posve moguća kada bi taj dio međunarodne zajednice, koji "gura" taj projekt, inzistirao (i) na pravljenju antiesdeesovske koalicije«, rekao je Zubak za »Avaz«, dodajući kako, pak, po tom pitanju (stvaranju antiesdeesovske koalicije), »ništa ne poduzimaju«.

Kada predstavnici međunarodne zajednice, kategoričan je bio čelnik NHI-ja, budu govorili o koaliciji protiv SDS-a, »onda neka se jave meni pa ćemo razgovarati o koaliciji protiv HDZ-a«.

Uz propali pokušaj stvaranja protuhadezeovske koalicije, još jedan događaj na bosansko-hercegovačkoj političkoj pozornici mogao bi, po Zubakovoj procjeni, ojačati položaj HDZ-a. Senzacionalni »transfer« Nijaza Durakovića člana SDP-a za listu Silajdžićeve Stranke za BiH i za Novu hrvatsku inicijativu, veliko je iznenađenje. Ali što je još važnije, vjerojatno i »rezultat osjećaja da su prava i položaj Bošnjaka ugroženi«. To, opet, povlači za sobom jačanje pozicija HDZ-a i SDS-a »jer su to stranke koje neprestano svoje biračko tijelo homogeniziraju upravo na priči o ugroženosti«.

S druge strane, pozicije NHI-ja mogle bi biti ozbiljno uzdrmane ovih dana i najavama iz Ureda visokog predstavnika Paddyja Ashdowna o mogućoj smjeni člana NHI-ja Nikole Grabovca, ministra financija, zbog afere AM Šped. Zubak je priznao da je o tome razgovarao s Ashdownom koji mu je rekao kako bi upravo on trebao uvjeriti Grabovca za ostavku. Čelnik NHI-ja to je odbio, pokušavajući visokom predstavniku objasniti kako je Grabovcu zapravo sve »napakirano« i da je Grabovčeva »velika nesreća što za zamjenicu ima jednu ženu koja je puna zla«. Ako je suditi po onom što je ispričao Zubak, ta pojašnjenja ipak se nisu previše dojmila Paddyja Ashdowna koji je uzvratio novim uvjeravanjima o potrebi Grabovčeve ostavke, i tvrdi da će on morati donijeti odluku o Grabovčevoj smjeni kada bude otvorena istraga. Ako do toga dođe, bio bi to, nesumnjivo, težak udarac za NHI, stranku koja je bila zamišljena u dijelu međunarodnih krugova kao temeljni kamen antihadezeovske koalicije za listopadske izbore.

Mario Marušić