Večernji list: 13. 06. 2002.

NA POMOLU SUKOB HAAGA I STATE DEPARTMENTA

SAD ne dopušta javno svjedočenje Holbrookea

Sjedinjene Države mogle bi ugroziti suđenje Slobodanu Miloševiću tražeći da jedan od ključnih svjedoka - bivši američki pregovarač Richard Holbrooke - svjedoči iza zatvorenih vrata, objavio je jučerašnji Financial Times.

Pozivajući se na američke diplomatske izvore i izvore UN-a, list navodi kako su pregovori Haaškog suda i State Departmenta postali toliko teški da glavna tužiteljica Carla del Ponte razmišlja o tome da odustane od poziva Holbrookeu.

Neimenovani dužnosnik UN-a naglašava kako je i haaškom tužiteljstvu i narodima u regiji važno javno, transparentno suđenje Miloševiću. Suprotno tome, navodi list, SAD se plaši uspostave presedana. Uoči formiranja međunarodnog kaznenog suda, SAD ne prihvaća mogućnost da viši američki dužnosnici pred međunarodnim sudom svjedoče o događajima u kojima su sudjelovali.

Financial Times ne piše što o cijelom slučaju misli sam Holbrooke, koji je prethodno iskazivao spremnost za svjedočenje protiv Miloševića. List podsjeća da je i Miloševićeva obrana najavila kako će za svjedoke pozvati ne samo Holbrookea nego i bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona, Jacquesa Chiraca i Tonyja Blaira. "Posljednja stvar koju bi Holbrooke poželio jest da ga Milošević podsjeća na vrijeme koje je proveo pijući viski s njim nakon sporazuma u Daytonu", citira list bivšeg američkog dužnosnika koji je služio na Balkanu.

Florence Hartmann, glasnogovornica Carle del Ponte, nije nam željela komentirati taj članak, rekavši samo kako za nj inicijativa nije potekla iz haaških krugova. Holbrooke ni u jednom javnom dokumentu Suda nije još potvrđen kao svjedok u procesu protiv Miloševića.

Holbrooke ne bi bio prvi američki dužnosnik koji bi svjedočio u Haagu, ali su dosadašnja svjedočenja informiranih dužnosnika State Departmenta ili američkih tajnih službi bila uglavnom tajna. Kao javni su svjedoci istupali u vrlo ograničenom opsegu - poput svjedočenja Williama Walkera, koji je govorio o zločinu u Račku. Holbrooke je sudjelovao u svim važnim pregovorima i može iznijeti previše "osjetljivih informacija". Iako to nikada nije službeno potvrđeno, dugo se spekuliralo da je upravo on, uime SAD-a, Miloševiću obećao da ga Haag neće progoniti stavi li svoj potpis na Daytonski sporazum.

Tko može dobiti status zaštićenog svjedoka, o tomu odlučuje Sudsko vijeće. Ono također može od Amerike, baš kao i od Hrvatske ili bilo koje druge zemlje, subpoenom zatražiti Holbrookovo pojavljivanje u Haagu, ali i Financial Times upozorava da Haaški sud nema nikakvu moć prisile nad SAD-om, svojim najvažnijim financijerom.

S. Despot

Haaška suđenja u BiH?

DEN HAAG - Predsjednik Haaškog suda Claude Jorda i glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte otputovat će sljedećeg tjedna u Bosnu i Hercegovinu kako bi razgovarali o mogućnosti da sudovi u BiH preuzmu od Haaškog suda vođenje nekih postupaka protiv srednje i niže rangiranih počinitelja koje je Haag već optužio, objavio je Haaški sud. (H)