Vjesnik: 14. 06. 2002.

Karadžić može preko satelitske tv provjeriti nadzire li ga letjelica NATO-a

Tajne NATO-ve zračne snimke Bosne, Kosova i Makedonije dostupne na komercijalnim satelitskim kanalima

LONDON, 13. lipnja (Od Vjesnikove dopisnice) - Svaki pojedinac opremljen satelitskom antenom i tv-aparatom može uživo pratiti tajne video-snimke koje su NATO-ve špijunske letjelice načinile nad Bosnom, Kosovom i Makedonijom. Nekodirane, te se snimke, naime, emitiraju preko komercijalnog satelita, a dostupne su svakome, uključujući, teoretski i tražene ratne zločince ili krijumčare oružja.

Postoje četiri kraka NATO-ve akcije zračnog motrenja na području bivše Jugoslavije, za što se koriste baza Sigonella u Italiji, zatim Petrovec u Makedoniji, te Sarajevo i Tuzla u BiH. Snimanje terena s velike visine obavlja se pomoću različitih tipova letjelica sa i bez posade. Akcija motrenja trebala bi pomoći u lovu na ratne zločince u Bosni i Hercegovini, sprečavanju krijumčarenja oružja na Kosovu, te u osiguranju Makedonije od infiltracije radikalnih albanskih gerilskih grupa. Snimke koje načine američke špijunske letjelice neobično su detaljne, te izgledaju poput filma, pokazujući iz sekunde u sekundu što se događa u praćenom području.

U utorak navečer, NATO je, primjerice, pomno motrio makedonsku granicu prema Kosovu i Albaniji. Premda su neke od snimaka načinjene i na visini od čak 30 kilometara, na njima se vrlo jasno mogu vidjeti ljudi, biciklisti i drugi slični detalji. Američke letjelice mogu snimati i noću, pomoću infracrvenih zraka. Letjelice su tako visoko, da ljudi na zemlji nisu svjesni da ih se snima.

Načinjene snimke šalju se, putem kodirane transmisije, na analizu u Ameriku. Problem se javlja kada se isti signali iz Amerike emitiraju natrag u Europu - vojnim stožerima SFOR-a I NATO-a na području Balkana, za potrebe njihove vlastite analize. To se, naime, obavlja preko civilnog komercijalnog satelita Telstar 11, pri čemu se ne koristi nikakvo kodiranje – čak ni ono kakvim se inače služe neke komercijalne satelitske tv-stanice. Stoga su snimke što ih načine špijunski avioni NATO-a, dostupne svakome tko posjeduje osnovnu opremu za hvatanje satelitskih kanala.

Zašto je NATO tako nepažljiv s materijalom tajne operacije motrenja područja bivše Jugoslavije? Njegovi glasnogovornici tvrde kako se ne radi o tajnim informacijama, te se one zato emitiraju tako slobodno. No, iste su snimke bile su tretitrane kao tajne i kodirale su se sve do početka rata u Afganistanu – kada je motrenje te nove ratne zone progutalo sve dostupne tajne vojne satelitske kapacitete. Snimke s Balkana bačene su u tom trenutku na komercijalne satelitske kanale, postavši dostupne svima.

Radovan Karažić, Ratko Mladić ili naprosto kakav krijumčar oružja može sada, prije izlaska iz kuće, provjeriti na na svom tv-ekranu nadlijeće li njegovu kuću kakva NATO-va letjelica koja će ga snimiti i otkriti, odnosno je li zrak čist.

»Prebacivanje balkanskih operacija na nezaštićenu transmisiju stvar je prioriteta, tvrde analitičari. No, problem je da to ugrožava čitav niz operacija, od lova na Radovana Karadžića, do sprečavanja infiltracije albanskih gerilaca u Makedoniju«, rečeno je informativnoj emisiji BBC-ja, »Newsnight«, koja je u utorak navečer prva razotkrila tu praksu.

Londonski »Guardian« konstatira pak u srijedu da je »teroristima lakše uključiti se u živi video-prijenos američke obavještajne aktivnosti nego primati Disneyeve crtiće i najnovije filmove«.

Dužim praćenjem tih transmisija stječe se jasan uvid u tehničke domete najmodernijih američkih špijunskih aviona i letjelica bez posade koje se koriste u operacijama motrenja. Na rubovima oko snimaka vide se oznake koje otkrivaju i točan položaj, visinu i pravac kretanja letjelica.

Čitav propust otkrio je još lani John Locker, britanski inženjer kojem su sateliti hobi. NATO, američki i britanski vojni vrh ignorirali su njegove opomene, pa se obratio novinarima.

»Newsnight« je intervjuirao i bivšeg britanskog vojnog obavještajca Adriana Wealea, koji je izjavio da slobodno puštanje takvih informacija ugrožava lov na ratne zločince i krijumčare oružja. Richard Perle, predsjednik političkog odbora Pentagona, priznao je u razgovoru za BBC da je problem prisutan te da američka vojska radi na njegovom uklanjanju. Britanskom satelitskom amateru Johnu Lockeru, Perle je poluozbiljno ponudio da radi za Amerikance na osiguranju tajnih transmisija.

Jasna Zanić-Nardini