Vjesnik: 15. 06. 2002.

Otvorena »sezona« priprema za prijevremene izbore?

Nervozna reakcija socijaldemokrata ponukala je zlobnike iz opozicijskih stranaka da, naslađujući se novim mukama petorke, zlurado ustvrde kako je »petorka pukla na Krčkom mostu, jer se na njemu mimoišla«/ Vesna Pusić kaže da je riječ o »principu akcije i reakcije i neće imati posljedice na odnose unutar koalicije«/ HSS također upozorava da su SDP-ove tvrdnje o probijanju proračuna za 20 milijuna kuna proizvoljne/ HSLS-ovac Vilim Herman uzvratio SDP-ovcima da je riječ o »političkim prijetnjama kojima se želi disciplinirati koalicija u parlamentu«

ZAGREB, 14. lipnja - Nastavi li se ovako glasati o zakonima i amandmanima koji probijaju državni proračun, Klub zastupnika SDP-a će zahtijevati od Vlade da pripremi prijedlog rebalansa proračuna i da se otvori rasprava o novim koalicijama u parlamentu ili o prijevremenim izborima!

Poručio je to u četvrtak, prilično upozoravajućim, gotovo prijetećim tonom šef SDP-a u Saboru Mato Arlović, zajedno s još troje stranačkih kolega koji su mu davali potporu.

Jesu li znakovitim upozorenjem SDP-ovci, kao najveći i najjači član, dramatično upozorili svoje koalicijske partnere da im je dosta pojedinačnih solističkih iskakanja iz onoga što se u petorci pokušavaju barem dogovoriti?

I je li, zapravo, nakon niza nedavnih poteza premijera Račana, poput najave radova na autocesti Zagreb-Split i odavanja počasti na Bleiburgu, a koje su mnogi ocijenili otvaranjem predizborne kampanje, i glavni dio SDP-a definitivno otvorio »sezonu« priprema za prijevremene izbore?

Podsjetimo, vidljivo iznervirani činjenicom da su u četvrtak u Saboru odbačene izmjene Zakona o otocima, kojima je Vlada predlagala naplatu mostarine na Krčkom mostu i za pravne osobe s Krka, SDP je suzdržanost HSLS-a i HSS-a u glasanju ocijenio iskakanjem iz koalicije, a javna nervozna reakcija SDP-a ponukala je zlobnike iz opozicijskih stranaka da, naslađujući se novim mukama petorke, zlurado ustvrde kako je »petorka pukla na Krčkom mostu, jer se na njemu mimoišla«.

Već dan kasnije neuobičajeno oštro koalicijskim su partnerima uzvratili oni od kojih se to možda moglo najmanje očekivati - HSS.

HSS također upozorava da su SDP-ove tvrdnje o probijanju proračuna za 20 milijuna kuna proizvoljne i kako u ovom slučaju »nije riječ o novcu, nego o proceduri«.

No kad se analizira politička budućnost, sasvim je razumljivo i jasno da HSS doista može mirno spavati i davati ovako sigurne izjave, s obzirom na to da je najpoželjnija »udavača« koju bi rado »oženili« i oni s lijeva i oni s desna...

SDP-ova nervozna reakcija i upozorenje od četvrtka i u petak je, bez obzira na uobičajen dnevni red sjednice, bila glavna tema kuloarskih razgovora, ali koalicijski su partneri i javno reagirali.

Tako je potpredsjednik Kluba HSLS-a u Saboru Vilim Herman uzvratio SDP-ovcima da je riječ o »političkim prijetnjama kojima se želi disciplinirati koalicija u parlamentu«.

A Arloviću je poručio da, »ukoliko misli da parlament treba biti na kliničkim aparatima ili ga treba eutanazirati, onda je nešto jako pobrkao!«. Također je podsjetio da Arlović ima »kratko pamćenje«, jer je upravo on (Arlović) na prošloj saborskoj sjednici, jedini od koalicijskih zastupnika zajedno sa HDZ-om glasao za smanjenje plaća vodećim ljudima USKOK-a, a zbog čega je, navodno, ministrica pravosuđa bila spremna i na ostavku.

Hermanov stranački kolega Jadranko Mijalić, predsjednik saborskog Odbora za financije i Državni proračun tvrdi da su optužbe o probijanju proračuna neutemeljene, te da se napetost stvara zbog 20 milijuna kuna, a istodobno se rasprava o sanaciji poljoprivrednih kombinata teška četiri milijarde kuna vodi post festum i kroz Sabor prolazi usput.

Zastupnik i glasnogovornik HSLS-a Joško Kontić »ne vidi ništa loše u tome da se u saborsku proceduru vrati na doradu Zakon o otocima«. Kaže da je to sastavni dio demokratske procedure u zemljama koje su demokratski centralizam prepustile prošlosti.

Podsjeća, također, da je za vrijeme ove vlasti bilo primjera da su i neki Vladini prijedlozi koje su predlagali HSLS-ovi ministri bili odbijeni uz potporu SDP-a, pa HSLS »od toga nije pravio dramu«. Stoga Kontić zaključuje da »ne treba stvarati polemiku nego to pitanje treba riješiti na tijelima petorke«.

A što se pak tiče SDP-ove najave da će tražiti rebalans proračuna, Kontić je ustvrdio kako je to legitimno pravo SDP-a, a za SDP-ovu prijetnju novim izborima, Kontić odvraća kako je Arlović, kao »zasigurno najbolji poznavatelj Ustava svjestan da SDP bez HSLS-a i HNS-a ne može raspustiti parlament uz pretpostavku da to neće napraviti s HDZ-om«.

I predsjednica HNS-a Vesna Pusić odgovara da su u pitanju dva milijuna kuna i slaže se s time da se proračun ne smije probijati, ali da je ovoga puta riječ o tako malom iznosu da se može napraviti iznimka, to više što su svi na Krku za to.

Pusić je podsjetila SDP-ovce da je bilo slučajeva kada su i oni glasali protiv Vladinih prijedloga, na primjer, kada je prihvaćen amandman HDZ-ovke Marine Matulović Dropulić o stanogradnji.

HNS-ova predsjednica ne vidi razlog da se »o ovom slučaju pravi cirkus« i ne misli da je riječ o nekoj planiranoj akciji SDP-a. To je više, kaže Pusić, »princip akcije i reakcije i neće imati posljedice na odnose unutar koalicije«.

HNS-ov pak glasnogovornik Boris Blažeković dodaje da koalicija ne znači jednoumlje, jer svaki zastupnik i svaka stranka ima pravo na svoje stavove. »Nesporazumi su mogući i očito je da su prisutni, no HNS će uvijek pokušati usuglašavati stavove s koalicijskim partnerima kad god je to moguće. Mislim da je Arlović reagirao preemotivno te da ne treba razmišljati o novim koalicijama ili prijevremenim izborima.«

I LS smatra da ne treba ići na prijevremene izbore i da zbog drukčijeg mišljenja unutar koalicije ne treba zaoštravati odnose među njenim članicama.

»Mislim da je u ovom slučaju više riječ o sukobu Vlade i Sabora nego pojedinih stranaka Koalicije. Sabor je nedavno prihvatio amandman zastupnika Darija Vasilića da se ukine plaćanje mostarine na Krčkom mostu smatrajući da je to dobra odluka i stoga većina zastupnika sada nije željela mijenjati svoju odluku vjerojatno ocjenjujući prijedlog izmjene Zakona kao Vladin pritisak. Trebalo bi mnogo više primjera od ovog izoliranoga i usamljenoga da bi se došlo do zaključka da Koaliciju treba disciplinirati ili ići na prijevremene izbore«, kaže LS-ov zastupnik Tibor Santo.

Milan Jelovac, Andrea Latinović i Marijan Lipovac