Vjesnik: 17. 06. 2002.

Pašalić uzvraća udarac!?

Pusić: Pokušaj stvaranja političke stranke i distanciranja od kriminala dok su bili na vlasti/ Škare-Ožbolt: Poznavajući Pašalića, takva akcija neće ostati bez odgovora/ Nikolić: Unutarnja stvar HDZ-a/ Kajin: Pašalić očito ne može volju manjine nametnuti većini/ Trconić: Takva su događanja daleko od profilacije HDZ-a/ Kalinić: Uopće me ne zanima/ Rožić: Očito u HDZ-u postoje dvije nepomirljive struje

ZAGREB, 16. lipnja - Hadezeovci su u subotu odlučili detronizirati svojega kontroverznog političara dr. Ivića Pašalića. Predsjednik stranke Ivo Sanader smijenio ga je s mjesta ravnatelja Zaklade državnog zavjeta uz objašnjenje da je »kroz Zakladu vodio paralelnu politiku u stranci«.

Je li to pad Pašalićeve političke karijere i koji će biti njegovi uzvratni udarci, pitali smo u nedjelju predstavnike stranaka vladajuće petorke.

Dok jedni, poput Vesne Pusić i Dorice Nikolić, smatraju da je to HDZ-ova unutarnja stvar, neki, kao bivša hadezeovka, danas dopredsjednica DC-a, Vesna Škare-Ožbolt ili IDS-ovac Damir Kajin prognoziraju da će »Pašalićev imperij uzvratiti udarac«.

Činjenicu da je Sanader konkretizirao najavljen obračun s Pašalićem, čelnica narodnjaka Vesna Pusić smatra pokušajem da se napravi korak naprijed u profiliranju te stranke. »Smatram da to jest pokušaj da naprave političku stranku i da se distanciraju od kriminala i svoje desetogodišnje prošlosti dok su bili na vlasti. No, pitanje je hoće li u tome uspjeti, jer su i jedni i drugi 10 godina zajedno sudjelovali u vlasti«, kaže Pusić.

S tom se ocjenom slaže i Vesna Škare-Ožbolt koja dodaje da se to trebalo dogoditi i ranije. »Vidjet će se koliko će se profilacija brzo ostvariti. Iako su to veliki potezi, možda najveći otkako nema predsjednika Tuđmana, oni neće sigurno ostati bez posljedica«, smatra dopredsjednica DC-a.

Pod posljedicama smatra reakciju Pašalićeve struje koja će sigurno uslijediti. »Poznavajući Pašalića, sigurno je da takva akcija neće ostati bez odgovora«, kaže Škare-Ožbolt koja ostavlja otvorenom mogućnost da Pašalić političku karijeru nastavi u nekom drugom bloku, izvan HDZ-a. Jednako je tako moguće i da se primiri i ostane u stranci.

Pašalićevo detroniziranje Dorica Nikolić iz HSLS-a smatra unutarnjom stvari te stranke, ne želi se u to miješati uz opasku da to drugi uvijek rado čine kad su u pitanju unutarstranački problemi liberala. »Teško je sad prognozirati je li to njegov politički kraj, to je ipak samo smjena na čelu zaklade. U nas očito još vrijedi mentalitet socijalizma prema kojem je, kad se nekog makne s funkcije, taj gotov«, rekla je u nedjelju za Vjesnik. Moguć Pašalićev protuudar glavna HSLS-ova tajnica prokomentirala je riječima: »Ovisi o samom HDZ-u hoće li to dočekati vodeći politiku za građane ili za sebe kao stranku«.

Polemiziranje, teške riječi i podmetanja očekuje i IDS-ovac Damir Kajin koji to smatra razumljivim i prirodnim. »Definitivno se može reći da je Pašalić detroniziran. On ima podršku dijela HDZ-a koji nije nebitan, ali očito ne može volju manjine nametnuti većini. Za očekivati je da će se i ta manjina priključiti pobjednicima, kako vrijeme bude odmicalo napustit će i oni Pašalića«, procjenjuje Kajin.

Prema njegovu mišljenju, Sanaderu, Šeksu, Hebrangu i drugima odgovara da ga prikažu kao »HDZ-ovu rak-ranu koju treba amputirati da bi postali simpatičniji«.

Ako građani u takvo što povjeruju, Kajin im poručuje da su skup naivaca i podsjeća biračko tijelo da »problem nije u Pašaliću, nego u desetogodišnjoj vladavini HDZ-a koju su jednako bespogovorno provodili Pašalić, Sanader, Šeks, Hebrang i ostali«. Najvećom pak tragedijom aktualnog političkog trenutka Hrvatske Kajin smatra činjenicu da ni takvo stanje u HDZ-u vladajuća petorka ne može okrenuti u svoju korist, jer su građani definitivno izgubili povjerenje u to da ekipa na vlasti može bilo što bitno u zemlji promijeniti. Kajin ne vjeruje da će jaki, a detronizirani HDZ-ov političar krenuti u osnivanje novog političkog bloka, jer bi ga podržalo »samo 400 tisuća HDZ-ovih birača, i to iz redova branitelja i potpisnika peticije za zaštitu digniteta Domovinskog rata«.

»Nova stranka koju bi eventualno pokrenuo, Pašalića bi proskribirala kao desničara, a malo tko bi ga iz njegove stranke slijedio. Siguran sam da većina HDZ-ovaca zna da jedino ako ostanu zajedno mogu biti opcija koja se realno može, uz neke nove kombinacije, vratiti na vlast. Pritom mislim na kombinacije s HSLS-om i HSS-om. Ako su mogli u koaliciju ići s reformiranim komunistima, mogu i s nepatvorenim nacionalistima, ali bez Pašalića, Rojsa i te ekipe«, procjenjuje Kajin.

Luka Trconić, potpredsjednik HSS-a, očekivao je da će Pašalića razriješiti, jer se vodila vrlo oštra borba između suprotstavljenih strana. »HSS se ne želi miješati u HDZ-ove unutarnje stvari, ali smatram da su takva događanja daleko od profilacije HDZ-a. Ne samo zato što bi HDZ sam po sebi trebao proći svoju unutarnju "katarzu", nego bi to bilo dobro i za ukupnu političku sliku Hrvatske. HDZ se treba kritički osvrnuti na svoju prošlost, ali to se još nije dogodilo i još je daleko od toga da se može nazrijeti što će biti u HDZ-u«, smatra Trconić. Njegovo je mišljenje da bi zbog ukupnih odnosa u politici i državi, bilo dobro da se profilacija HDZ-a dogodi što prije.

»Uopće me ne zanima ni Pašalić ni komentar toga što je smijenjen!«, decidiran je bio Pavle Kalinić, SDP-ov saborski zastupnika.

Miroslav Rožić, saborski zastupnik HSP-a, smatra da to jest HDZ–ova interna stvar, ali dodaje da je očito kako u stranci postoje dvije nepomirljive struje. »HSP-u je samo žao što se HDZ iz jednog pokreta, umjesto u političku stranku, pretvorio u dva pokreta«, kazao je Rožić.

Andrea Latinović, Miroslava Rožanković