Glas Slavonije: 18. 06. 2002.

MISIJA UN-a NAPUŠTA BiH, A OSTAVLJA OTVORENIM PITANJE PREVLAKE

Trećerazredni birokrati u predvorju Europe

Ujedinjeni narodi povući će se do kraja ove godine iz Bosne i Hercegovine, a dužnost novog međunarodnog "nadzornika" preuzet će Europska unija.

U izvješću, predstavljenom Vijeću sigurnosti prošloga tjedna, glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan predložio je smanjenje UN-ovih policijskih snaga u Bosni i Hercegovini u dvije etape: nakon parlamentarnih izbora 5. listopada broj međunarodnih redarstvenika trebao bi se smanjiti s 1.600 na 460, a ostatku bi mandat završio do 31. prosinca.

Annan je ustvrdio kako je najveći uspjeh UN-ove misije bio u smanjenju broja muslimanskih, srpskih i hrvatskih policajaca u BiH s 40.000 na 17.000 te pretvaranje "etničkih policija" u multikulturne.

Kako je misija UN-a u BiH organizacijski povezana s misijom vojnih promatrača na Prevlaci (UNMOP), u interesu Hrvatske je da do kraja godine, kada se završi mandat UN-a, Zagreb s Beogradom i Crnom Gorom postigne rješenje za pogranično područje Prevlake.

Predsjednik hrvatske Vlade Ivica Račan izrazio je u razgovoru s Annanom prošloga tjedna prigodom posjeta SAD-u očekivanje da će Vijeće sigurnosti mandat UNMOP-a okončati najkasnije do 31. prosinca.

No, glavni tajnik, iako prema hrvatskim izvorima sklon argumentaciji Zagreba, prema pitanju Prevlake nije se želio odrediti.

Privremeno rješenje granice na Prevlaci

Očito je kako će Vijeće sigurnosti prvo pričekati da Zagreb i Beograd u New York pošalju zajednički "protokol o privremenom rješenju na granici" između dviju država, prije nego što odobri rješenje koje bi moglo dovesti do obnavljanja napetosti.

Još prije konačnog odlaska, UN-ovi redarstvenici "blisko će surađivati" s policijskom misijom Europske unije, čiji će trogodišnji mandat u Bosni i Hercegovini započeti 31. prosinca.

Europska unija poslat će u BiH 470 redarstvenika i 70 takozvanih civilnih stručnjaka. U središtu pozornosti misije EU-a stajat će "poboljšanje policijskog rada" lokalnog redarstva, rekao je povjerenik EU-a za vanjsku politiku Javier Solana.

Zamjenom UN-ova osoblja redarstvenicima iz Europske unije, najvažnija promjena je u činjenici što će BiH napustiti i 46 pripadnika američkog kontingenta, koji su de facto bili nositelji odluka međunarodne misije.

Broj vojnika SFOR-a u Bosni i Hercegovini smanjit će se do kraja godine s 18.000 na 12.000.

Odlazak američkih službenika, uz već ranije najavljeno povlačenje američke komponente SFOR-a, te prenošenje misije s razine Ujedinjenih naroda na diplomatski nižu razinu Europske unije, označava smanjenje važnosti Bosne i Hercegovine u međunarodnim odnosima.

Već početkom 90-ih godina, političari Europske unije izjavljivali su kako bi Bruxelles trebao biti taj koji vodi brigu za "europsko predvorje", kako su simbolički često naslovljavali područje Balkana. No, izostanak odlučnosti i suprotnosti interesa pojedinih članica EU-a učinio je UN-ov angažman, nošen američkim predodžbama o poretku na Balkanu, prijeko potrebnim.

Nema novca za pograničnu policiju u BiH

Preuzimanjem odgovornosti EU-a za stanje na Balkanu, u fazi kada je zajednica suočena s očito nepremostivim problemima proširenja i reforme vlastitih institucija, Bosna i Hercegovina mogla bi se naći prepuštena vođenju trećerazrednih i isluženih europskih službenika, te u najbolju ruku onih mlađih, kojima bi boravak u BiH, vrednovan kao "otežani terenski rad", služio za lakše napredovanje na tromoj birokratskoj karijernoj ljestvici.

Kako bi troškove misije u BiH Europska unija u vrijeme međusobnog sporenja o finaciranju zajednice morala sama podmirivati, uvođenje koruptnih metoda za financiranje nazočnosti o trošku lokalnog stanovništva, primjerice davanje širokih poreznih i carinskih povlastica za međunarodno osoblje, čine se gotovo izvjesnim.

Izostanak predviđenih UN-ovih sredstava ostavio je Europskoj uniji u naslijeđe problem održavanja pogranične policije kadre da se uhvati u koštac s organiziranim krimanalom, posebice krijumčarenjem ljudi i trgovinom sa ženama.

Hoće li Europska unija, zamjenjući Ujedinjene narode u Bosni i Hercegovini, dobiti mandat i za misiju na Prevlaci, međutim, najviše će ovisiti o stavu Zagreba, kojem će, nakon potpisivanja balkanskog Pakta o stabilnosti, teško moći odgovarati daljnje podređivanje svoje vanjske i sigurnosne politike jednoj u međunarodnim odnosima podijeljenoj i neiskusnoj zajednici.

Zvonimir MILAS