Vjesnik: 20. 06. 2002.

Slovenci neće ratificirati sporazum o NE Krško

Odlukom 31 slovenskog parlamentarca sporazum o ratifikaciji će prvo proučiti Ustavni sud pa se o njemu u lipnju neće izjašnjavati njihov parlament

ZAGREB, 19. lipnja - Ionako zapetljana priča o ratifikaciji hrvatsko-slovenskog sporazuma o NE Krško dodatno se zakomplicirala. Naime, općina Krško je ipak uspjela skupiti 31 potpis slovenskih parlamentaraca na zahtjev da taj sporazum prouči slovenski Ustavni sud pa se o prijedlog za ratifikaciju na već započetoj lipanjskoj sjednici neće izjašnjavati slovenski parlament.

Kako je krajnji rok za obostranu ratifikaciju 1. srpnja, a poznato je da ustavni sudovi obično nisu pretjerano brzi, po svemu sudeći Slovenci neće u predviđenom roku ratificirati sporazum. Naime, Hrvatska elektroprivreda je krajem 1999. godine od slovenskog Ustavnog suda zatražila da se očituje o ustavnosti odluke slovenske vlade o preuzimanju cijele nuklearke ali, prema njihovim tvrdnjama, dvije i pol godine nisu od suda dobili nikakav odgovor. Ako ponovo budu tako "agilni" tko zna do kada bi mogli čekati njihovu odluku, kažu u HEP-u.

Zato, kao i zbog činjenice da već godinama ne mogu raspolagati elektranom čiji su ravnopravni suvlasnici, ne namjeravaju mijenjati svoje planove čiji je cilj zaštita njihovih interesa i ulaganja u NE Krško. Stoga ćemo Slovencima već 1. srpnja poslati kumulativni račun za od oko 60 milijuna dolara za struju koju im nisu isporučili od lanjskog do ovogodišnjeg lipnja. Naime, račune za struju proizvedenu do lipnja 2001. su već poslali ali je u sklopu sporazuma dogovoreno obostrano poništavanje takvih potraživanja. Kako taj sporazum očito neće biti ratificiran svi ti stari računi za tijekom nekoliko godina neisporučenu hrvatsku polovicu struje ponovno postaju aktualni. Uz to, HEP će svaki mjesec slati i novi račun na 4-5 milijuna dolara jer toliko vrijedi njihova polovica mjesečne proizvodnje Krškog, koju su, da je sporazum ratificiran, trebali dobivati od 1. srpnja.

Ako se s tim složi njihov Nadzorni odbor i Vlada, HEP će početkom srpnja Slovencima poslati i prijedlog da, uz odgovarajuću odštetu (u novcu ili struji), preuzmu njihovu polovicu nuklearke. Ukoliko ne dobijemo pozitivan odgovor jedino rješenje je odmah zatražiti međunarodnu arbitražu, kaže Kažimir Vrankić, voditelj HEP-ovog tima za NE Krško.

Stručnjaci smatraju da će, ako dođe do arbitraže, Hrvatska imati bolju poziciju ako do kraja lipnja Sabor ratificira hrvatsko-slovenski sporazum.

No, rasplet cijele priče dosta ovisi i o najavljenom skorom susretu hrvatskog i slovenskog premijera Ivice Račana i Janeza Drnovšeka.

Željko Bukša