Vjesnik: 26. 06. 2002.

Mesićev govor o podobnima u vojsci podržao Robertson, a kritizirao dio SDP-a

Glavni tajnik NATO-a Robertson poručio premijeru Račanu da Hrvatska mora što prije reformirati oružane snage i ukinuti politizaciju u njima, srediti pravosuđe i pobrinuti se za manjine / Mesić: Vojska je stvarana u doba autoritarne vlasti, u političkim kuhinjama / NATO će u travnju 2003. ocjenjivati hrvatsku efikasnost u ispunjavanju uvjeta

ZAGREB, 25. lipnja - Na dvodnevnoj konferenciji o regionalnoj stabilnosti i suradnji u ponedjeljak i utorak u Zagrebu, glavni tajnik NATO-a George Robertson uputio je premijeru Ivici Račanu, kako je istaknuo u razgovoru za Vjesnik, snažne poruke o tome što Hrvatska mora učiniti na putu prema Savezu. Prema Robertsonovim riječima, Hrvatska mora što prije reformirati Oružane snage i ukinuti politizaciju u njima, srediti pravosuđe i povesti brigu o nacionalnim manjinama kako bi postala vjerodostojnim kandidatom za ulazak u punopravno članstvo NATO-a.

Glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza iskoristio je sudjelovanje na međunarodnoj konferenciji, koju je organizirao Institut za međunarodne odnose (IMO), kako bi se susreo s najvišim hrvatskim dužnosnicima. Robertson je u potpunosti podržao govor hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića koji je, kao vrhovni zapovjednik, zatražio hitnu depolitizaciju i profesionalizaciju Oružanih snaga kako bi Hrvatska bila sposobna ispuniti kriterije NATO-a. Govor predsjednika Mesića izazvao je negododavanje nekih članova vladajuće koalicije, odnosno dijela prisutnih esdepeovaca, ali i nedvosmislenu potporu glavnog tajnika Georgea Robertsona. Kako Vjesnik saznaje od diplomatskih izvora, lord Robertson kazao je premijeru Račanu: »Nemam vam reći ništa mnogo više od onoga što je javno izrekao vaš predsjednik«.

Robertsonov posjet ujedno je raspršio hrvatske nade da će u završnom dokumentu na sljedećem sastanku na vrhu NATO-a u Pragu potkraj godine, Hrvatska biti spomenuta kao kandidat za sljedeći krug proširenja, najvjerojatnije između 2005. i 2006. godine.

Predsjednik Mesić naglasio je svom govoru da Hrvatska, ako želi biti demokratska europska zemlja, više ne može prihvatiti vojsku ratnih razmjera, visoke časnike sa srednjom školom, ni nestandardiziranu opremljenost svojih vojnih snaga, a ponajmanje njihovu politiziranost. Mesić je rekao da se u ostvarivanju ključnih ciljeva za ulazak u NATO - a to su depolitizacija vojske i civilna kontrola Oružanih snaga - često luta.

»Hrvatska vojska stvarana je u uvjetima autoritarne vlasti koja je osobito u Oružanim snagama vjerovala samo svojima. Takva vojska izrasla u političkoj kuhinji, što ju je na određeni način činilo sličnom vojskama iz vremena socijalizma, može se ukazati ozbiljnom preprekom u građenju istinske demokracije. Zapovjedni kadar formiran je u velikom dijelu po načelu podobnosti, a ne sposobnosti, a obrambene strukture prožete kadrovima koje je postavljala politika, instrument su te politike«, izjavio je Mesić. Zauzeo se za civilnu kontrolu Oružanih snaga koja mora onemogućiti svaku njihovu zloupotrebu i prodor stranačke politike u sferu obrane.

Hrvatska je, kako je naglasio Robertson, na početku puta i još mnogo toga treba učiniti.

Nakon što je Hrvatska u svibnju primljena u NATO-ov Akcijski plan za članstvo (Membership Action Plan - MAP), mora sastaviti godišnji nacionalni program s čijom provedbom počinje najesen. Prvu provjeru efikasnosti Hrvatske u ispunjavanju NATO-ovih uvjeta Savez će obaviti u travnju sljedeće godine.

Bruno Lopandić