Slobodna Dalmacija: 28. 06. 2002.

RAZGOVOR S IVANOM NINIĆEM, SABORSKIM ZASTUPNIKOM SDP-a, O SUKOBU U VLADAJUĆOJ PETORKI

Ako nas Budiša ruši, neka to jasno kaže

Želio bih vjerovati da se Dražen Budiša i HSLS možda ne slažu sa svime što piše u ugovoru o nuklearki. Ako se iza toga ipak kriju neki drugi razlozi, onda mislim da u politici treba imati petlje. Izvlačenje jeftinih političkih poena na pitanju NE Krško nije muški

Pitanje ugovora sa Slovenijom o Nuklearnoj elektrani Krško posljednjih dana opasno prijeti da učini ono što do sada nije uspjelo ni haaškim optužnicama: da podijeli koaliciju i sruši Vladu. O najnovijem sukobu u petorki i perspektivama daljnje suradnje stranaka koje se sve češće razilaze i u marginalnim, i u strateškim pitanjima, za "Slobodnu Dalmaciju" govori potpredsjednik Glavnog odbora SDP-a i saborski zastupnik Ivan Ninić.

24 sata za promjenu stava

Odnose sa susjednom Slovenijom treba srediti i ne bi smjelo biti razlike u stavovima između SDP-a, HSLS-a i ostalih stranaka koalicije da se brani zajednički hrvatski interes koliko god je to moguće. Štoviše, uvjeren sam da koalicija koja bi na takvom zajedničkom projektu od nacionalnog interesa, kao što je Sporazum o NE Krškom, pukla, nije ni zaslužila da dalje zajedno vlada. Nas čekaju puno veći zadaci, i ako ne riješimo ovako mali problem, kako ćemo tek naći izlaz iz stvarnih problema čije rješenje građani već nestrpljivo od nas čekaju.

Dražen Budiša i javno je rekao da će HSLS glasati protiv Sporazuma. Hoće li to potpuno uništiti ionako zategnute unutarkoalicijske odnose?

Te je stavove on izrekao jučer (razgovor je vođen u četvrtak, op. M.K.S.), a u politici se za 24 sata svaki stav, posebno onaj isključivo politički, može promijeniti. Zato se nadam da će kolege u HSLS-u shvatiti da nisu u pravu, i da je interes Hrvatske da donesu drukčiju odluku. Vjerujem da će stav petorke o NE Krškom u petak biti jedinstven.

U kuloarima Vašeg zastupničkog Kluba često se rabi teza da Budiša zapravo kroz pitanje nuklearke testira udar na vlastitu koaliciju...

Nadam se da to nije točno. Želio bih vjerovati da se Dražen Budiša i HSLS možda ne slažu sa svime što piše u ugovoru o nuklearki. Ako se iza toga ipak kriju neki drugi razlozi, onda mislim da u politici treba imati petlje i, ako se ne slažu sa stavom ostalih partnera u petorki, tu koaliciju rušiti na jasan, transparentan način, a ne preko pitanja kao što je Krško. To će sutra, uostalom, znati cijeniti i birači.

Znači li to da bi HSLS nakon ovoga trebao istupiti iz koalicije?

Ako se ona ne želi, onda to jasno i javno treba reći. To bi onda bilo u interesu i koalicije, i stranke koja iz nje istupa. Izvlačenje jeftinih političkih poena na ovakvom pitanju nije muški, i to kod birača ne pali.

Ima li ipak pitanje NE Krško dovoljnu političku težinu da dovede do izvanrednih izbora?

l Iako ni sam nisam u potpunosti zadovoljan rezultatima koje je postigla koalicija, treba biti svjestan činjenice da se nalazimo na 2 i pol godine odrađenoga mandata. Vjerujem da će mnogo bolji rezultati biti kako se on bude približavao kraju.

Jesu li to razlozi zbog kojih je u SDP-u prevladao stav da je mandat ipak potrebno okončati, a ne izlaziti na izvanredne izbore?

Mi se za to zalažemo, a mislim da bi se slično trebao ponašati i HSLS, jer je i ta stranka dio ove koalicije. Mene kao SDP-ovca posebno smetaju stavovi po kojima za sve negativne stvari, a ne treba bježati od toga da ih je u koaliciji bilo, odgovornost treba snositi SDP, dok smo za uspjehe zaslužni svi zajedno. Treba prestati s takvim kalkulacijama, u interesu građana završiti ovaj mandat, i izići na izbore s jasnom porukom koja smo obećanja ispunili, a koja ne. Uvjeren sam da ćemo značajan dio obećanja do kraja mandata ipak ispuniti.

Dvojni moral

Vi ste prije izbora bili protiv koalicije s HSLS-om. Bi li SDP-u danas, dvije i pol godine nakon 3. siječnja, bilo lakše da je tada za svojeg strateškog partnera uzeo neku drugu stranku?

Tada sam se protivio zbog koalicije HSLS-a s HDZ-om u Šibeniku i dvojnosti morala koji je u tom slučaju pokazao HSLS gradeći koaliciju na državnoj razini s SDP-om, a na lokalnoj ostavši u savezu s HDZ-om. Ipak, mislim da je tadašnja koalicija s HSLS-om bila pogođena, jer je poražen HDZ koji nije vladao u interesu građana Hrvatske. Sve ostalo su pitanja "što bi bilo kad bi bilo".

Ovako je u koalicijskoj Vladi mjesto ministra dobio i HSLS-ovac koji je u Šibeniku godinama koalirao s HDZ-om...

To je politika. Na lokalnim izborima u Šibeniku ista osoba nije prešla izborni prag, a SDP-ova je lista dobila 29 posto glasova, i to je najbolji odgovor birača na njegovu politiku. Građani, uostalom, biraju gradske vijećnike i zastupnike, dok ministre ipak malo više bira politika.

Marina KARLOVIĆ-SABOLIĆ