Večernji list: 01. 08. 2002.

NA KLJUČNIM POLOŽAJIMA U BiH VIŠE NEMA HRVATSKOG KADRA

Hrvatski političari izbačeni iz vlasti

SARAJEVO: Dejan Jazvić

Federalni parlament ni u trećem pokušaju nije uspio potvrditi imenovanje Franje Franjića za novog ministra financija Federacije BiH. Ako visoki predstavnik Paddy Ashdown ne posluša zahtjev Nove hrvatske inicijative i svojom odlukom ne potvrdi Franjićevo imenovanje, sasvim je sigurno da Federacija BiH prije listopadskih izbora neće imati ministra financija.

Ako Ashdown ne potvrdi Franjićevo imenovanje, Zubakova će Nova hrvatska inicijativa napustiti vladajuću koaliciju nezadovoljna svojim, ali i ukupnim, statusom hrvatskog kadra u institucijama vlasti. Ovakve najave iz NHI-ja stižu već dulje vrijeme, a posebno nakon što je postalo jasno da se ostalim članicama vladajuće Alijanse za promjene ne žuri popuniti prazno mjesto ministra financija.

Na toj vrlo utjecajnoj poziciji bio je sve donedavno Nikola Grabovac kojega je, pod pritiskom Stranci za BiH bliskih medija, smijenio Paddy Ashdown. Grabovac je bio optužen za pronevjeru novca iz proračuna, a njegova stranka NHI i danas tvrdi kako je u pozadini svega politika, odnosno nakana probošnjačkih stranaka u vladajućoj koaliciji, posebno Stranke za BiH, da se ukloni Hrvat s čelnog mjesta u ministarstvu financija.

I sadašnje odugovlačenje s izborom novog ministra NHI povezuje s takvim nakanama. I oporbene hrvatske stranke upozoravaju ovih dana na "tiho" uklanjanje Hrvata s utjecajnih mjesta u vlasti. Hrvati već mjesecima ne obavljaju ni jednu ključnu dužnost u državnoj vlasti. Predsjedatelj Predsjedništva BiH i ministar vanjskih poslova su Bošnjaci, a predsjedatelj Vijeća ministara Srbin. Sve do dolaska Alijanse za promjene na vlast Hrvatima je, prema unutarnjoj nacionalnoj raspodjeli dužnosti, pripadalo mjesto ministra vanjskih poslova.

Nakon smjene Nikole Grabovca mnogo bolje stanje nije ni na razini Federacije. Kad je riječ o ključnim ministarstvima, Hrvat je još samo na čelu ministarstva obrane. Ministar Mijo Anić tvrdi kako je i sadašnjoj političko-medijskoj kampanji protiv njega cilj da ga se ukloni iz vlade. Kad bi se to doista i dogodilo, u institucijama vlasti ostao bi samo inertan hrvatski kadar iz SDP-a, koji je od prvih dana ove vlasti potpuno marginaliziran i nema nikakav utjecaj na odluke federalne vlade.

Iako je o tomu još prerano govoriti, očito je da bi ovakav rasplet događaja mogao rezultirati poslijeizbornim okupljanjem stranaka s hrvatskim predznakom. Potvrđuje to i činjenica da je u javnosti sve manje žestokih političkih sukoba HDZ-a i NHI-ja, dviju vodećih hrvatskih stranaka u BiH.