Novi list: 03. 08. 2002.

NOVI TARIFNI SUSTAV HEP-a UVODI FIKSNE MJESEČNE NAKNADE

Malim potrošačima najveće poskupljenje

Naknada od 25 kuna po brojilu donijet će HEP-u godišnji prihod od pola milijarde kuna

ZAGREB – Prema HEP-ovom prijedlogu novog tarifnog sustava poskupljenje struje od jeseni će najviše osjetiti kućanstva koja imaju dvotarifna brojila, a većinu struje potroše preko dana, odnosno od šest do 22 sata. U tom će razdoblju HEP kilovatsat struje naplaćivati 70 lipa. Dosad su kućanstva s dovotarifnim brojilom u tom razdoblju plaćala kilovatsat po 46 lipa. Ako se potrošači discipliniraju pa od rujna počnu kuhati ili glačati samo noću kilovatsat plaćat će upola manje – 33 lipe. Prema novom modelu treća, srednja tarifa po kojoj je HEP dosad obračunavao struju ukinut će se.

Kućanstvima koja imaju jednotarifno brojilo bit će svejedno kad troše struju jer će oni, umjesto dosadašnjih 37 lipa, ubuduće kilovatsat potrošene struje preko cijelog dana plaćati 60 lipa. Tavih je kućanstva u Hrvatskoj najviše, odnosno od dva milijuna potrošača njih 1,5 milijun ima jednotarifno brojilo. U takvoj situaciji kućanstvima s dvotarifnim brojilom koja se ne mogu »prebaciti« na noćno grijanje, kuhanje ili glačanje struja će biti jeftinija ako pređu na jednotarifno brojilo.

Gotovo dvostruko veće cijene kilovatsata potrošene struje ne znače da će građani od jeseni dobivati dvostruko veće račune za struju. HEP ubuduće neće naplaćivati angažiranu snagu, nego će umjesto toga kućanstva plaćati samo potrošenu struju i fiksnu mjesečnu naknadu od 25 kuna. Tako će, primjerice, kućanstvima s jednotarifnim brojilom koja mjesečno potroše 300 kilovata račun za struju biti skuplji tek za tri kune. Oni su dosad tu potrošnju plaćali 202 kune, bez PDV-a, od čega je 91 kuna otpadala na angažiranu snagu. Po novom cijeniku 300 kilovatsati stajat će 195 kuna, ali će uz njih potrošači morati izdvojiti 25 kunu naknade za troškove HEP-a. Tako će ukupan mjesečni račun biti 205 kuna, bez PDV-a.

Ako imaju ugrađene limitatore račun će biti manji za deset kuna, jer će naknada u tom slučaju biti 15 kuna. Prema tom prijedlogu svi će platiti istu visinu nakande, bez obzira na to koliko struje potroše. Tako će primjerice štedljivim kućanstvima koja mjesečno potroše količine struje vrijedne do sto kuna, naknada povećati račun za čak jednu četvrtinu. S druge strane potrošači čiji je račun, primjerice, petstotinjak kuna plaćanje naknade neće ni »osjetiti«. Naplaćujući fiksnu naknadu HEP će sebi mjesečno, bez obzira na potrošnju, osigurati nešto manje od 50 milijuna kuna, odnosno oko pola milijarde godišnje. Istovremeno će koristi imati i državni proračun u koji će se samo od te naknade godišnje sliti oko sto milijuna kuna.

J. MARIĆ