Jutarnji list: 03. 08. 2002.

SLUČAJ PAULIN DVOR Tijela 18 žrtava iz Slavonije pronađena su u masovnoj grobnici kraj Gospića

Istražuju se zločini HV-a u Paulin Dvoru iz 1991.

Tadašnji zapovjednik u Slavoniji Karl Gorinšek tvrdi da su tijela, ako uopće jesu, mogla biti prebačena u Gospić tek kasnijih godina, jer su odmah nakon zločina srpske jedinice okupirale Paulin Dvor, što otkriva organizirano prikrivanje

Pišu: Veronika Rešković i Ivanka Toma

ZAGREB - Policija, tužiteljstvo i druga nadležna tijela već dulje vrijeme istražuju ratni zločin počinjen u Paulin Dvoru u prosincu 1991. godine - potvrdila nam je jučer glasnogovornica MUP-a Zinka Bardić.

Za zločin što su ga počinili pripadnici HV-a nad 19 srpskih civila u Paulin Dvoru javnost je doznala tek nedavno, nakon što su tijela s osobnim dokumentima žrtava pronađena ovog proljeća u masovnoj grobnici u Rizvanuši kod Gospića - 500 kilometara dalje od mjesta zločina.

Ubojstvo civila u Paulin Dvoru, o kojemu piše i Feral Tribune, potvrdio nam je i tadašnji zapovjednik Operativne zone Osijek general Karl Gorinšek. Nije, međutim, mogao objasniti kako su tijela dospjela u Liku.

Osvetnička akcija male skupine

- To je bila osvetnička akcija male grupe pripadnika HV-a, njih pet-šest. Radilo se o klasičnom ratnom zločinu koji su počinili ekstremisti. Ne znam jesu li bili mobilizirani ili dragovoljci. No, svakako su trebali biti kažnjeni rekao nam je Gorinšek i dodao da je bio šokiran saznanjem o zločinu. Tvrdi da se u Operativnoj zoni Osijek odmah reagiralo i da je o svemu napravljen izvještaj za Glavni stožer HV-a koji je on osobno potpisao.

Prema Feralovim informacijama, zločin je počinjen u noći između 11. i 12. prosinca 1991. godine, kada je grupa pijanih hrvatskih vojnika upala u kuću Andrije Bukvića u Paulin Dvoru. U njegovoj je kući u svojevrsnom kućnom pritvoru bilo 19 mještana, uglavnom Srba. Ogorčeni pogibijom svojeg suborca, vojnici su likvidirali sve redom, a potom kuću digli u zrak. Nakon masakra, u obližnjem štaglju pronađeno je samo tijelo 57-godišnje Dare Vujnović, navodi list. Što se nakon toga događalo s tijelima pobijenih civila, kako, kada i tko je tijela otpremio u Liku da bi prikrio zločin, u ovom trenutku nitko ne može reći.

Organizirano prikrivanje

- Ako je točno da su tijela transportirana u Liku, to se nije moglo dogoditi odmah nakon zločina, već kasnijih godina - rekao nam je Gorinšek. Nakon tri dana, naime, u selo su ušle jedinice JNA i srpske paravojske. Prema neslužbenoj informaciji, dobivenoj u tužiteljstvu, tijela ubijenih civila prevezena su iz Paulin Dvora u Liku 1997. godine, što upućuje na smišljeno i organizirano prikrivanje zločina.

Iako Gorinšek tvrdi da je zločin prijavio nadređenima, prema našem izvoru, u policiji ne postoji nikakva kaznena prijava. - U Glavnom stožeru, odnosno Ministarstvu obrane netko je na tome trebao poraditi. Mislim da je tada već postojao SIS, a kako tada nije bilo Vojne policije, za to su bili nadležni policija, SZUP i pravosudna tijela, poput državnog tužitelja. Moglo se to pokrenuti da je bilo političke volje - zaključuje Gorinšek.

U šturoj službenoj izjavi Z. Bardić je navela da radom policije i tužiteljstava, te drugih tijela koja ispituju okolnosti ratnog zločina u Paulin Dvoru koordinira glavni državni odvjetnik, a da su istraživanja posebno intenzivirana od kraja svibnja ove godine. U to su se vrijeme vršile i ekshumacije oko Gospića, gdje su otkrivena tijela s dokumentima žrtava iz Paulin Dvora. Stoga nije teško zaključiti da je vjerojatno riječ o pobijenim civilima u tom slavonskom selu, što će se znati nakon završetka identifikacijskog postupka u zagrebačkom Zavodu za sudsku medicinu.

Glavaš: Nisam odgovoran

U vrijeme zločina u Paulin Dvoru zapovjednik obrane Osijeka bio je Branimir Glavaš koji tvrdi da to slavonsko selo nije bilo u zoni njegove odgovornosti.

- Ne znam zašto me to pitate. Pojma nemam. O tome nisam morao znati a niti me je osobno zanimalo. To je bila zona odgovornosti generala Gorinšeka. Kao građanin čuo sam o tom slučaju samo preko novina – rekao nam je Glavaš.