Večernji list: 03. 08. 2002.

ISTRAŽIVANJE O ULASKU U EUROPSKU UNIJU

Sve više Hrvata protivi se ulasku u EU

ZAGREB - Iako i dalje najveći dio hrvatskih građana gleda pozitivno na Europsku uniju i podupire ulazak Hrvatske u tu organizaciju, rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnijenja, predstavljeni jučer u Ministarstvu europskih integracija, pokazuju da je u posljednje dvije godine znatno porastao broj onih koji se protive uključivanju u EU.

Rezultati petog istraživanja javnog mnijenja, koje se provodi svakih šest mjeseci u posljednje dvije i pol godine, pokazali su da 79,4 posto građana podupire pridruživanje EU, a 13,9 posto protivi se ulasku Hrvatske u EU. U prvom istraživanju, provedenom u srpnju 2000., ulasku u EU protivilo se 7,9 posto ispitanika. Taj porast negativnog mišljenja ostvaren je na račun do sada neopredijeljenih osoba.

- Takav trend postoji i u ostalim tranzicijskim zemljama, kao i u zemljama kandidatima, u kojima također pada opća razina potpore kako se približava ulazak u EU - izjavio je ministar europskih integracija Neven Mimica komentirajući rezultate istraživanja.

Istraživanje je pokazalo da ulazak Hrvatske u EU podupiru većim dijelom bolje stojeći i obrazovaniji ljudi srednje i mlađe životne dobi. Također je zabilježen i trend smanjenja negativnog gledanja na regionalnu suradnju.

Kada je riječ o općem mišljenju o EU, gotovo 80 posto građana ima pozitivno mišljenje, a oko 13 posto negativno mišljenje.

Z. Bajt

MINISTAR EUROPSKIH INTEGRACIJA UPOZORAVA

Hrvatska kasni sa 30 posto mjera u ispunjavanju SSP-a

ZAGREB - Hrvatska vlada i mjerodavna ministarstva kasne u ispunjavanju oko 30 posto mjera predviđenih planom provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), izjavio je jučer ministar europskih integracija Neven Mimica.

Govoreći o ritmu ispunjavanja obveza iz SSP-a, Mimica je kazao kako Hrvatska "ne kasni ni u jednom roku upisanom u Sporazumu", ali u oko 30 posto mjera kasni u odnosu na zahtjevniji interni plan provedbe Sporazuma, koji je donijela hrvatska Vlada. Vlada će o provedbi tih mjera raspravljati na idućoj sjednici.

- Kasni se uglavnom zato što nije postignut politički konsenzus o nekoliko važnih pitanja poput ustavnog zakona o pravima manjina, pravosudne reforme, zatim povratka izbjelica i osiguranja uvjeta za rad javne televizije - objasnio je Mimica. Dodao je kako do kraja godine očekuje rješavanje tih pitanja, bez čijeg rješavanja ne bi imalo smisla početkom 2003. podnositi zahtjev za članstvo u EU.

Ministar Mimica ocijenio je također da Hrvatska u 2004. može očekivati formalno priznavanje statusa kandidatkinje i početak pregovora o pridruživanju.

Komentirajući tzv. šećernu aferu između Hrvatske i EU, Mimica je objasnio da će se problem pokušati riješiti bilateralnim razgovorima sa zemljama koje su uvele depozit na šećer što stiže iz Hrvatske. Idućeg bi se tjedna, najavio je, trebali održati sastanci s predstavnicima Austrije, Italije i Grčke. Iako je hrvatsko izaslanstvo imalo prilično uspješan nastup pred stručnjacima Europske komisije, u Bruxellesu počinje kolektivni godišnji odmor, pa Hrvatska pokušava ubrzati pregled dokumentacije o podrijetlu robe u zemljama koje su uvele mjeru depozita, odnosno vraćanje uloženog depozita za dio već provjerene carinske dokumentacije. Austrija je, kako doznajemo, potvrdila sastanak, no pitanje je kako će postupiti Italija, u koju Hrvatska izvozi 90 posto šećera. (zb)