Novi list: 06. 08. 2002.

ZAPOVJEDNIK »A« TIMA ZA PROVEDBU AKCIJA »BLJESAK« I »OLUJA«

Amerikanci su ograničili »Oluju« na deset dana

Nitko nije dao potpuno zeleno svjetlo. Jedino su Amerikanci, vidjevši događaje u Srebrenici, rekli da će podržati operaciju, ali da bude čista, da kratko traje i da bude bez velikih civilnih žrtava. Oni su bili svjesni što bi se dogodilo ako padne Bihać

Razgovarala: Vesna KLJAJIĆ

U vrijeme provedbe vojno redarstvene akcije »Oluja« general Pavao Miljavac bio je pomoćnik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH i zapovjednik »A« tima za provedbu te akcije. U razgovoru za naš list otkriva do sada nepoznate činjenice u provedbi »Oluje«.

– Pored središnjeg cilja – oslobađanja okupiranog dijela Hrvatske – povoda za »Oluju« je bilo nekoliko. U pitanje je dolazio opstanak bihaćke enklave, a to je za Hrvatsku bio golem problem. Padom Bihaća, Hrvatska bi bila svedena na samo deset kilometara širine od karlovačkog bojišta do slovenske granice. Osim toga, ponovila bi se katastrofa Srebrenice, a u Hrvatsku bi došlo preko sto pedeset tisuća novih izbjeglica. Drugi razlog je bio u neučinkovitosti međunarodne zajednice: snage UN-a umjesto da provedu rezolucije UN-a i vrate u ustavno pravni poredak okupirana područja Hrvatske, takvo su stanje praktički počele legalizirati. Uz to, pojavio se i famozni plan »Z-4«, koji je po svojim pretpostavkama predviđao praktički državu u državi, što Hrvatska nikako nije mogla prihvatiti. Bilo je, dakle, nekoliko strateških faza zbog čega se pokojni predsjednik Tuđman odlučio na ovu operaciju. Nekoliko dana ranije o toj je odluci izvijestio predstavnike najvećih svjetskih sila – SAD, Njemačku, Francusku, Veliku Britaniju i Rusiju. Naravno, nismo ih obavijestili o datumu početka akcije.

Kako su reagirali predstavnici velikih sila nakon što su obaviješteni da će se ići u vojno-redarstvenu operaciju?

– Manje-više svi su bili skeptični i gotovo da nisu prihvaćali takav način rješavanja problema u Hrvatskoj. S druge strane, Amerikanci, kao najveća svjetska sila koja iz zraka može nadzirati komunikacije i snimati cijeli prostor – vidjeli su što se priprema. Međutim, izravnih informacija s njihove strane prema nama nije bilo, niti je bilo sudjelovanja američkih časnika, niti u planiranju, niti u provođenju operacije.

Bez zelenog svjetla

Kako su reagirale strane sile – jesu li sugerirale da se ne ide?

– Nitko nije dao potpuno zeleno svjetlo. Jedino su Amerikanci, vidjevši što se dogodilo u Srebrenici, rekli da će oni podržati operaciju, ali da bude čista, da kratko traje i da bude bez velikih civilnih žrtava. Što se vidjelo u samoj operaciji – nije bilo namjernih vojnih djelovanja usmjerenih prema civilima i, s obzirom na veličinu operacije, nije bilo velikih žrtava. Amerikanci su rekli da će tolerirati operaciju ako bude završena u roku deset dana. Oni su bili svjesni što će se dogoditi ako padne Bihać.

Kako ste uspjeli isplanirati i izvesti tako široku operaciju, u tako kratkom trajanju?

– Prvo, imali smo iskustva iz »Bljeska«. Drugo, radilo se po modernim principima ratovanja: vrlo kvalitetna priprema, točno su se odabrale točke napada, vojska se dugo pripremala – od profesionalnih i dijelom pričuvnih brigada koje su se pripremale za izvođenje napadnih operacija. To je sve bilo dobro uvezano. Kvalitetno smo koristili obavještajne podatke, naročito promatranjem iz zraka, tako da smo točno znali njihove koncentracije. Time smo dobili stožerne točke napada i vrlo brzo prešli u ofenzivna djelovanja – ispresijecali prostor, počeli zaokruživati i naravno da je u tim uvjetima druga strana morala vrlo brzo pokleknuti.

Strateško iznenađenje

Čime ste iz zraka promatrali položaje neprijateljskih postrojba?

– Bespilotnim letjelicima. Mi smo već tada bili sedma zemlja u svijetu koja je koristila bespilotne letjelice. Imali smo u uporabi relativno poluprofesionalne letjelice koje su nam jako dobro poslužile.

Otkud onda priče da su bespilotne letjelice američke?

– To dijelom potječe od suprotne strane jer dati Hrvatima priznanje da su u svemu uspjeli sami, dodatno daje na težini i snazi Hrvatskoj vojsci. Lakše je poraz pretrpjeti kad kažu da su »Hrvatima pomogli i Amerikanci, pa su onda pobijedili oni, a ne Hrvati.« Naravno da su Amerikanci snimali za svoje potrebe, nije bilo nikavog slanja podataka ni za vrijeme operacije, ni prije nje. Mi smo sve postigli našim bespilotnim letjelicama koje smo sami radili i koje su proluprofesionalne, ali su poslužile. One su bile strateško iznenađenje za neprijatelja jer nisu vjerovali da ih možemo uporabiti i do tada nikad nisu bile upotrebljavane, osim što su ih koristili Izraelci i Amerikanci.