Novi list: 07. 08. 2002.

MEĐUNARODNA KRIZNA SKUPINA (ICG) O STANJU U BiH UOČI LISTOPADSKIH IZBORA

Alijansa postigla uspjehe, ali kruh nije osigurala

Stranke bi trebale potpisati predizborni ugovor s jasnim planom za rješavanje krize, preporučuje ICG

ZAGREB – Nenacionalistička vladajuća koalicija u BiH Alijansa za promjene postigla je »važne uspjehe«, ali nije ispunila očekivanja da će na bosanskohercegovačke stolove donijeti više kruha. Ocjena je to Međunarodne krizne skupine (International crisis group, ICG), privatnoga međunarodnog think-tanka čije analize svjetskih kriznih žarišta uvažavaju zapadne vlade, uključujući njegove preporuke u svoje političke strategije.

ICG je ovih dana objavio redoviti izvještaj o BiH, u kojemu analizira učinke i okolnosti djelovanja Alijanse za promjene, koalicije koja je »tanko« pobijedila na izborima u BiH ujesen 2000. Naglašavajući sva ograničenja u sastavu alijanse – od stranačke, nacionalne i ideološke heterogenosti do razlike u snazi i položaju stranaka članica, ICG zaključuje kako je tome savezu »manjkalo kohezije na obje razine vlasti« koju su osvojili – i federalnoj i državnoj. »Alijansa je pokušala provesti reforme, ali nije mogla učiniti više nego što je dopuštao zajednički nazivnik prihvatljiv raznolikim partnerima u Federaciji BiH i Vijeću ministara. Promjene prihvatljive strankama u FBiH često su se pokazale anatemom onima iz RS«, kaže ICG. Unatoč tome, ICG ocjenjuje da je alijansa postigla »važne uspjehe«, osobito u rješavanju problema koja su prihvaćali svi: reformi poreznog i mirovinskog sustava te stabilizacije državnih financija. Alijansa je učinila mnogo i na ispunjavanju uvjeta Vijeća Europe, uvevši BiH u tu organizaciju, a napredak je postignut i ondje gdje se to nije moglo izbjeći, kao što su ustavne promjene i borba protiv terorizma.

Uspješno je poboljšan i image BiH u inozemstvu, pa je slogan »partnerstvo s međunarodnom zajednicom« zamijenio »konfrontaciju«, koja je obilježila stari režim. BiH je sada članica Vijeća Europe i mogla bi biti na pragu ispunjenja »mape puta« koja će ju učiniti sposobnom za studiju provedivosti (feasibility study) Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU. Na područjima, međutim, koja su zahtijevala usuglašavanje različitih interesa – poput reforme sektora socijalnih službi, privatizacije ili – iznad svega – ekonomskoga oporavka, akcija je izostala, ocjenjuje ICG. Alijansa, također, stranke članice nije uspjela snažnije povezati kako bi obećane reforme provele do kraja ili kako bi na predstojećim izborima zajednički nastupila. Stoga alijansa »sada nestaje«. Svaka buduća koalicija morat će učiti iz njezinih grešaka, naglašava ICG, držeći da će nova vlast izabrana na listopadskim izborima morati biti odgovornija od prethodne.

Što je Međunarodna krizna skupina (ICG)?

Međunarodna krizna skupina (ICG) privatna je multinacionalna organizacija posvećena jačanju sposobnosti međunarodne zajednice da predvidi, razumije i prevenira sukobe. Trenutno djeluje u tridesetak kriznih zemalja na četiri kontinenta, a na Balkanu u Albaniji, BiH, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji. ICG djeluje na terenu: njezini politički analitičari prikupljaju informacije u samim zemljama krize podastirući redovite političke izvještaje s preporukama. Ti se izvještaji upućuju vladama i međunarodnim organizacijama, a objavljuju se i na Internet stranici ICG-a, www.crisisweb.org. ICG financiraju vlade, nevladine organizacije, tvrtke i osobni donatori. Predsjednik ICG-a, kojemu je sjedište u Bruxellesu, bivši je finski predsjednik Martti Ahtisaari, a izvršni direktor bivši australski ministar vanjskih poslova Gareth Evans.

Boris PAVELIĆ