Vjesnik: 07. 08. 2002.

Vlada u četvrtak rješava »slučaj ACI«: Krije li se iza svega sukob HSS-a i SDP-a

Vlada bi u četvrtak trebala predložiti nove članove Nadzornog odbora tog poduzeća koje trenutačno ima dva predsjednika NO i dva direktora/ Ante Markov, HSS-ov zastupnik i predsjednik Nadzornog odbora, tvrdi da se ACI želi obezvrijediti kako bi ga se moglo jeftino prodati, navodno lobiju koji preko Vrhovnika i Župan-Rusković kontrolira SDP / Predsjednik HSS-a Zlatko Tomčić jasno poručio premijeru Ivici Račanu da bi problem u vezi s ACI-jem mogao imati teške posljedice za koaliciju

ZAGREB, 6. kolovoza - Vlada bi na sjednici u četvrtak trebala predložiti nove članove Nadzornog odbora ACI-ja, doznaje Vjesnik, ne bi li na taj način bio riješen sukob u tvrtki koja objedinjuje najveći nautički sustav u zemlji.

Naime, razmimoilaženja u Upravi i Nadzornom odboru kulminirala su nakon što je potkraj srpnja Nadzorni odbor ACI-ja, kojem je na čelu bio Ante Markov, saborski zastupnik HSS-a, smijenio Duška Mrduljaša, direktora tvrtke, i na njegovo mjesto postavio Borisa Seifrieda.

Markov je na čelo Nadzornog odbora došao početkom srpnja nakon što je tadašnji predsjednik Nadzornog odbora Damir Vrhovnik, koji je neko vrijeme bio i v.d. direktora, podnio »figurativnu« ostavku. Vrhovnik ju je nekoliko dana kasnije povukao.

Naime, Markov i Vrhovnik nisu se suglasili oko obračuna amortizacije u ACI-ju, prema kojem bi u godišnjem poslovnom izvješću ACI zabilježio gubitak od 136 milijuna kuna.

Na Markovljevu stranu stali su odmetnuti haeselesovac Pero Cvjetović, inače dožupan Dubrovačko-neretvanske županije, te Zoran Antić, koji je u Nadzornom odboru predstavnik zaposlenika. Nasuprot njima, uz Vrhovnika, bila je jedino ministrica turizma Pave Župan-Rusković.

Potkraj srpnja Nadzorni odbor je, bez prisutnosti Vrhovnika, smijenio direktora ACI-ja Duška Mrduljaša, koji je pak u jednom trenutku pomoću zaštitara spriječio novom direktoru ulazak u poduzeće.

Izvješće o zbivanjima u ACI-ju Vladi treba podnijeti ministrica Župan-Rusković, za koju se nagađa da bi mogla ostati u novom Nadzornom odboru.

Također, prošlog je vikenda 11 direktora ACI-jevih marina u srednjoj i južnoj Dalmaciji otkazalo poslušnost Dušku Mrduljašu ne došavši na sastanak koji se trebao održati u Splitu.

Mrduljaš je podnio kaznenu prijavu protiv Ante Markova optuživši ga da je, dok je bio generalni direktor tvrtke, oštetio ACI za šest milijuna kuna kad je nabavljao charter flotu, odnosno 17 brodova, od slovenskog Elana. No, tu je odluku na sjednici u studenom prošle godine podržao Nadzorni odbor, odnosno njegova tri člana Damir Vrhovnik, Pero Cvjetović i Pave Župan-Rusković.

Cijela je priča dobila i političku dimenziju jer Markov tvrdi da se ACI želi obezvrijediti kako bi ga se moglo jeftino prodati, navodno lobiju kojeg preko Vrhovnika i Župan-Rusković kontrolira SDP.

Oglasio se i predsjednik HSS-a i Sabora Zlatko Tomčić, koji je vrlo jasno poručio premijeru Ivici Račanu da bi problem u vezi s ACI-jem mogao imati teške posljedice za koaliciju.

HSS predlaže da se ACI preustroji u tvrtku koja bi radila po modelu povezanih društava, u kojem bi sve marine, njih 21 koliko ih ACI ima na Jadranu, bile financijski neovisne. Druga stranka po snazi u novoj vladajućoj koaliciji također smatra da bi novcem od prodaje vlasničkih udjela mogao biti pokriven gubitak, kao i zajmovi koje ACI treba otplatiti, dok bi država zadržala vlasnički udio u tvrtki.

Većinski je vlasnik ACI-ja Hrvatski fond za privatizaciju s 85 posto udjela.

No upravo vlasnik, dakle HFP i Vlada, koji je i od Trgovačkog suda u Rijeci zatražio poništenje sadašnjeg Nadzornog odbora, ne priznaju smjenu Vrhovnika i Mrduljaša s čelnih mjesta u poduzeću, koje trenutačno ima dva predsjednika Nadzornog odbora i dva direktora.

Dada Zečić