HRVATSKO PRAVO

Prve online stranačke novine u Republici Hrvatskoj

 

                                                http: www.hrvatsko-pravo.hr

http: www.hrvatsko-pravo.com

 

13. srpanj 2007.

 

 

NA KRAJU ŠKOLSKE GODINE ILI KAKO SE U HRVATSKOJ LJUDIMA UNIŠTAVA GOLI ŽIVOT!

 

            /ISPOVIJEST JEDNE ZAGREBAČKE PROFESORICE/

 

 

                                               

 

 

Danas   moraš   pomoći-samoj-sebi

Kako?

 

 

NEKA  BUDE-KAKO JE PISALO-na  listiću   ostalom-od-mature-OVOGODIŠNJE.

 

Prvi  pogled,stara dubrovačka-pjesma.-. Šišmundovska.

 

Sve  valjda, počinje  pogledom…a –potom se materijalizira- i..previše-

 

 

Pretvara  se u čistu računicu…

Onu –bez –krčmara.

 I974.---------- brak.

 

 

I983.---pred    kišu

 

Kada  ti u  večernjim   satima-zazvoni –kućni-telefon/danas bi to nazvali-fiksnim/, ..A  potom  neki - bezbojan,  ženski glasić-zapita-gdje je On!?

I kako  TI, kao/ valjda/—kao-ŽENA,mislim –zakonita-ne znaš –gdje je –ON!?,Bilo je to doba- kada se serija  o  Casanovi-prestala emitirati---i…kada još domaće sapun/nice/ –nisu

bile ..skuhane---

Ovo  im je bio-nagovještaj---Možda  i-sadržajniji!?-

 

Tu sam  cijelu-situaciju-..onda-..ignorirala…što—će me-nakon..niza godina.itekako

-skupo-stajati----

 

Imah ,  tada,tridesetak godina,dvoje male djece,posao  koji sam –voljela-iako sam se na njemu.i okolo njega-zapravo borila .sa kišobranima---jer moji –suparnici su bili-daleko od –vjetrenjača......

--

Kako sam, ionako ,stalno-mislila.o razvodu-nisam--započela-n iš t a.

Našla  sam se u krugu-tzv. centripetalne  -sile-koja me držala na rubu čarobnoga kruga-nazovi-

braka..-….koji je ličio na sve drugo-osim na pojam-davanja ..i..uzimanja..

 

Nasilje  nada mnom –nikada nije-onako-solidno –procesuirano---

Osamdesetih je to –ionako bila—priča o / braku /..i..ne-miješanju—izvana...

Čim si –žensko-moraš biti-kuš—ili  platiti-dobrog odvjetnika..-

Ili ... još možeš -sam  ispasti –kriv-na mjestu-na kojem si –došao potražiti-pomoć-

       I997. BRAKA / na  papiru/ više  NE   IMA.

 

Ovo  mi se- zbilo--devet godina  poslije-razvoda,dakle   -nedavno..,i..to u jednome  Centru za socijalnu  skrb, a gdje   nego  u samome   centru  -Zagreba....

Odazvah   se  -/službenom  pozivu/,dođoh  bez  odvjetnika,doživjeh  od službene osobe vrijeđanje,ignoriranje..i..da ne nabrajam,,kada je  slučaj došao na drugu.,kao višu- instancu-.....

isti je taj Ured - negirao  razgovor sa mnom ,jer  sam tobože-samo –telefonirala.-cit-.da ne mogu –doći-

 

Š to  je naravno-l a ž-- !

 

Nadležni je ured- u mome , zagrebačkom  životu.-- odreagirao –dva puta…-.

Prvi puta ./.kada su izašli/ na teren/—i..  presudili-da je podrumski stan od niti.27m2-dobar  za četveročlanu

obitelj sa malom djecom......Bilo je to –pogađate,za bivše države.i..dok je trajala/-bračna  idila/--

,

 

I  drugi,..tj.nedavno,….-kada  su  ignorirali moju prijavu-da me bivši muž-još uvijek  -maltretira.

 

Mala  moja, nikud bez  Fiškala….odnekud  se stvori  / anđeoski  glasić/

Pa   dostojanstveno  napustih  spomenute prostorije  socijalne-u-tumačenju-vidi –/društvene/ /skrbi….

 

Nekada  se na istome  mjestu-nalazio  ondašnji  Siz-stanovanja—pa si tamo mogao , na licu mjesta,

platiti  stanarinu-bez    poštarine .

Sada  ,još jednim - stresom-uplatih-vlastitu-gluparinu..i-odoh---pogađate-kamo.....

Fiškalu—i..to na—dug..naravno..

 

Pa  ja živim-od –plaće---

I  bez  te  bih mogla uskoro-ostati—

 

Moj  bivši se držao onog –Kud  -ja okom-tud ti-skokom-RADDDIIIIIIII/urlaše   za-braka...

Međutim,sad/ se   propeo –pa ON ČINI  I JEDNO.-DRUGO…

Dok   se    ja    borim  -doslovno-za  goli. život..moj   bivši   obilazi  kojekakve  Urede  ,Tajništva,---

Socijalne  skrbi  i...ine  institucije....

Potom  sam-  naravno –ja – na  dnevnome redu.

 

I MOJA  NESPOSOBNOST!

NE   SAMO /poradi   sina/,NEGO  I  MENE  -SAME-!?

 

Gdje   li   osta –ljudski ponos!?

Da  ne  spominjem-muževnost?!

 

 

 

Kod  one  druge/ akcije/  Centra-upitali me –gdje radim-..-potom IGNORANTIA..-I –vrijeđanje.

Bitno   je  tko je mome sinu-otac---

 

 

 

Mati   je—/bez   vrijednosti/.

 

Ona  i…nije  bila  tu !!!

 

 

To   se  njoj  samo / pričinilo/---

 

 

Fata  morgana……i..bez  Afrike,u   srcu Zagreba.,.preko puta  Ministarstva-.........  kojem , ipak,  po

svome   radu- i     struci    /pripada / …

.

 

A   tko  joj  je   kriv,uostalom, da  se  rodila  baš na broju  trinaest , u  ondašnjem  Rodilištu,  i  da se kasnije

usprkos  visokoj  stučnoj  spremi-nije cit./ s n a š l a/-u   -životu..tj, gradu , kojem  htjela to ona ili  -ne..,ipak pripada.

 

 

No   o    tome    drugi   puta..........