HRVATSKO PRAVO

Prve online stranačke novine u Republici Hrvatskoj

 

http: www.hrvatsko-pravo.hr

http: www.hrvatsko-pravo.com

 

06. lipanj 2009.

                                                          

                     AUTOKRACIJA  1990-2009. I DALJE!

 

Već skoro dva desetljeća kod nas se stalno govori kako se donose i kako će uskoro biti donešena rješenja za gospodarska i socijalna pitanja.

Prava istina o tome jest da se ništa ne donosi i da su uništene gotovo sve grane našeg gospodarstva.

Hrvatska je danas industrijski nerazvijena i zaostala zemlja.

Dva desetljeća su dug rok u kojem je sposobnoj vladi, ili vladama, taj rok dostatan da omogući stvaranje dugoročnih gospodarskih planova.

No u tom razdoblju nije se uspjelo sanirati gospodarstvo .

Apsolutna vlast koja se imala, i još se ima, i sva potpora koja je išla uz to dopuštala je primjenu dugoročnih planova za uređenje gospodarstva – da se je imalo takve planove.

Gospodarsko rasulo i tragično stanje hrvatske privrede pokazuje da se u Hrvatskoj nikada nije ozbiljno bavilo problemom gospodarstva i da prave gospodarske i socijalne politike nikada nije bilo.

Gospodarski neuspjeh ima svoju socijalnu cijenu i u stalnoj i nesmanjenoj nezaposlenosti, koja je svugdje i stalno jednako visoka.

To pokazuje da je naša vlast neznalačka vlast a sve neznalačke vlasti teže diktaturi jer se samo diktaturom mogu čuvati od kritike i održavati kao autoritet.

Onaj tko joj se opire jedva ima mjesta gdje bi ga se čulo i slijedilo.

 

Mi danas živimo u diktaturi.

Živimo u zajednici u kojoj nema slobode jer nema odgovornosti.

Živimo kao u vrijeme komunizma koji nikada nije uveo odgovornost jer bi time priznao slobodu, a time i duh.

Priznao bi činjenicu da se čovjek slobodno odlučuje na djelo i propust, priznao bi pravo na slobodu.

Tim priznanjem konačno bi pokopao zadnje ostatke svoje filozofije.

 

Titova i srpska diktatura u podjarmljenom hrvatskom narodu uništila je shvaćanje o slobodi.

Uz ratne prilike to je početkom devedesetih pogodovalo stvaranju nove a potom i novih diktatura.

Naša država tako nije stvorena za narod i zbog naroda nego zbog vođa i njihovih oligarha.

 Za njih je stvorena i za njih održavana.

Pokazalo se da HDZ nije bio pokret za slobodu svih nego je s vremenom postao diktatorskim, totalitarističkim i monopolitnim pokretom.

Prisvojio je monopol ideje slobode umjesto da je postao najsnažnijim jamstvom i zagovornikom slobode.

Nosi duh isključivosti i neravnopravnosti čime je zanijekao svoj smisao i svoj postanak.

Niti SDP nije ništa bolji jer dopušta ovakvo stanje, šuti o njemu čime ga podržava i čeka priliku da po istome nastavi kad za to dođe prilika.

 

Zbog svega toga su u današnjoj Hrvatskoj samo neki slobodni a slobodni su više nego drugdje, ali su zato i neslobodni više neslobodni nego bilo gdje drugdje u Europi.

 

Kad bi ove lokalne izbore stavili u kontekst parlamentarnih onda bi sudeći po tome HDZ i SDP dobili po otprilike 7 % glasova pojedinačno.

Odnosno za njih bi glasovali svi oni koji su slobodni  dok oni koji su neslobodni za njih ne bi ni glasovali.

 

Što se slobode tiče mi nismo ostali bez uspjeha slučajno, zbog apsolutne nemogućnosti da uspijemo.

 

Sva je krivnja na nama samima.

 

Jedan od razloga je činjenica što se mnogi ne žele baviti demokracijom, politikom.

Odnosno bave se na način da to čine na onoj strani koja im omogućava bolju budućnost, bolji društveni položaj, mir…..

Dok je tako mi nećemo moći biti slobodna zajednica.

Dok mi ne usvojimo ideju naše slobode i demokracije kao apsolutnu ideju naše politike u smislu kako su je usvojili drugi slobodni i demokratski razvijeni narodi mi nećemo moći biti slobodni.

 

Dok god za sve naše politike, političare, ideje i stavove intelektualaca budemo nalazili samo hvalospjeve i isprike i dok god bilo koji hrvatski intelektualac oportunističke orijentacije bio on političar, stručnjak ili umjetnik ne bude kao takav označen i osuđen dotle mi nećemo moći biti slobodni.

 

Dok god budemo indiferentni i dok god budemo takvim svojim indiferentizmom cementirali moć lopovima, prevarantima, varalicama kojima do naroda i domovine nimalo nije stalo a s druge strane budemo ponižavali ideju slobode i vlastiti narod mi nećemo moći biti slobodni.

 

Svi mi za ovakvo stanje u Hrvatskoj ne trebamo tražiti krivca daleko od sebe.

 

Da bi se to stanje popravilo svatko treba poput Atlasa ponijeti na svojim plećima čitav svijet za sebe.

To znači početi djelovati i osobnim naporima i zalaganjima stvarati slobodnu i demokratsku Hrvatsku

Slijediti geslo, neka to uradi netko drugi umjesto mene obeshrabrit će i tog nekog , značit će da ploda neće biti i da će uspjeh izostati.

 

Uostalom zar i samo zrno ne donosi ploda prema kakvoći zemlje u koju je palo ( Mt 13,8).

 

MIRKO OMRČEN