HRVATSKO PRAVO

Prve online stranačke novine u Republici Hrvatskoj

 

http: www.hrvatsko-pravo.hr

http: www.hrvatsko-pravo.com

 

24. lipanj 2009.

                                                          

HRVATSKA U LABIRINTU

 

 

 

Hrvatska danas luta po labirintu kojemu ne pozna ni ulaz ni izlaz.Čini se kao da nitko ne zna reći kako izići iz njega.

 

Nismo pronašli pravi put k demokraciji ili smo taj put, zbog vlastitih slabosti i nemoći , napustili ili ga nismo znali slijediti, stoga je  tome tako, zato lutamo.

Narodi koji su znali i mogli ostati vjerni demokraciji nemaju nama , koji smo taj put napustili, ni na čemu zavidjeti, dok mi njima itekako imamo.

 

Hrvatska se svjesno odrekla demokracije i slobode slijedi put svojih Vođa, slijedi put komunizma i komunista koji demokraciju shvaćaju kao jedno povijesno razdoblje, kao građansku ustanovu koja mora bezuvjetno nestati.

Ova filozofija, koja ne poznaje objektivnog prava u smislu njegove obveznosti za sve, jer u čovjeku ne nalazi nikakve vrijednosti , koja bi u sebi sadržavala nepovrediva prava, u demokraciji i ne može vidjeti ništa drugo do puke prolazne ustanove, koju je potrebno likvidirati.

 

Na tome ta filozofija i radi pa se može konstatirati da oni koji bi htjeli k slobodi i demokraciji to ne uspijevaju jer nas sve skupa komunizam još čvrsto drži.

 

Često sebe upitam da li je stvarna želja i žudnja ovog našeg naraštaja doista društvo kojemu je primarno iskorištavanje čovjeka po čovjeku ili je to oplemenjenje i očovječenje.

 

Tragičan je zaključak da se za ovu prvu ideju i misao bore i podržavaju je mnogi intelektualci koji tako pomažu i omogućuju državu koja time nije sredstvo i u službi građana nego je sredstvo i u službi privilegiranih interesnih skupina.

 

Vršiti nasilje, masovnu otimačinu i pljačku sa strane manjine protiv većine ne vodi humanizaciji nego barbarizaciji života i društva.

Svatko civiliziran odbacio bi vrstu takvih odurnih metoda i takvu vrstu demokracije.

Takva demokracija niti poznaje istinu niti vrijednosti slobode i čovjeka.

 

Neki naši « ugledni novinari « ponekad se usude ponešto napisati i reći o demokraciji.

 

Tim prilikama pišu o Hrvatskoj kao o demokratskoj zemlji a našu demokraciju poneki od njih nazivaju i « zrelom demokracijom «.

 

Kakva je to zrela demokracija u kojoj se mjesto sporazumijevanja razumnih bića , koja posjeduju duhovno zajedništvo, donose jednostrani zaključci i odluke u pitanjima cjeline, kad se vodi politika « zatvorenih vrata «.

 

Kad se demokratska jednakost šansa za sve , pretvorila u tragediju mnogih  odnosno ogromne većine, što je dovelo do obezčovječenja života i zajednice  sve to u ime nečijih interesa pa i interesa tih koji o stanju demokracije pišu ne služeći dobrobiti zajednice već u interesu zla.

 

Većina urednika većine hrvatskih medija u podaništvu su interesnim skupinama zla.

Uredujući dovode u red i drže u svom podaništvu mnoge intelektualce koji, iako to u dubini srca žele, nemaju hrabrosti u borbi između dobra i zla odlučiti se za dobro.

Tako protiv svoje volje služe neprijatelju ljudske prirode, služe zlu.

Srcem svojim i razumom oni bi k dobru ali ih zlo još čvrsto drži.

No kad-tad, a čim prije to bolje za sve nas, morat će se odlučiti između dobra i zla ( 2 Kor 6,14).

 

Između ostalog i o tome će ovisiti da li će demokracija u Hrvatskoj postati pravom demokracijom, nadahnuta na vječnim i duhovnim vrijednostima.

I o tome će ovisiti da li će demokracija postati sposobnom da se preporodi.

Ako bude drukčije protivnici demokracije s pravom će moći predbacivati da  « se uzalud čekalo ostvarenje ljubavi prma bližnjemu, ljubavi koja je propovijedana dvije tisuće godina «

U tom slučaju zadat će se teški i smrtni udarac i slobodi i demokraciji i kršćanstvu i uopće i samoj ideji čovječnosti kod nas.

 

No ako pobijedi hrabrost, odlučnost, volja i ljubav prema istini i slobodi, prema dobru općenito, tada će vrijediti konstatacija da demokracija nije samo razdoblje koje prolazi i koje treba poslati u zaborav.

Zavladat će vladavina najveće ekonomske i političke slobode, osobne i društvene.

Stoga treba vjerovati u pobjedu, vjerovati u čovjeka, bez obzira što neki iskvareni i iskrivljeni oblici kršćanstva i demokracije popuštaju pred vladavinom zla, treba vjerovati da će njihove žive i zdrave snage jednom i uskoro novom snagom i novim poletom osloboditi našeg čovjeka i našu zajednicu.

 

Iako čovjek treba težiti k savršenstvu valja biti i realan kad je o savršenoj slobodi riječ.

Papa Benedikt XVI tako o tome piše : „Unutar ove naše ljudske povijesti nikad neće postojati neko apsolutno idealno stanje, niti će ikada biti postignut definitivni poredak slobode.

Čovjek je uvijek na putu i on je uvijek konačno biće….nikad neće biti posve idealna poretka stvari koji bi bio u svemu pravedan. Ne govori se istina ondje gdje se taj zahtjev postavlja, Vjera u napredak nije u svakome pogledu kriva. No lažan je mir o nadolazećemu oslobođenom svijetu u kojem će sve biti drukčije i dobro. Moguće nam je postići samo relativna uređenja, ona mogu imati samo relativno pravo i mogu biti samo relativno pravedna. No moramo se truditi oko najveće moguće približnosti onomu što je istinski pravedno. Sve drugo, svaka unutarpovijesna eshatologija , ne oslobađa nego zavarava i stoga podjarmljuje……..mišljenje da je promjena svijeta bitna zadaća u borbi za slobodu, jest mit. U povijesti će uvijek biti uspona i padova…….Naša je zadaća; svaki put se u sadašnjosti boriti za relativno najbolje uređenje ljudske uzajamnosti te pritom izboreno dobro čuvati, ono što nije dobro prevladati te odbijati navalu onih moći koje idu za razaranjem.“

 

                                                                       OMRČEN, MIRKO

 

 

 

                        GNIJEZDO BEZ SOKOLA

            ili preživjeti u Zagrebu 1969-2009.

                       

 

Znaš Ana, toga  je previše..

---------------------------------------------------------------------------------------------

Trebaš-otputovati—na..kratko-----

Napustiti   -ovo mjesto----

I  ne slušaj  - ono../da se recimo moraš ..vratiti/....i…da će te  -sve opet  -problematično

dočekati..

Između odlaska..i povratka—baštinit ćeš –   recimo……boje u prolazu ,travke---

,drveće.... ili njihove ostatke..,...registrirat ćeš ..onako u sebi-, misleći –u taj trenutak

/-zauvijek/----

Potom  ćeš zamišljati  -recimo-nešto   lijepo..

No  - protok-vremena—uzet će –s v o j e—

A ti ćeš se naći-pred gotovim-činom—

U   nekom svom vremenu…,potpomognuta   taktovima-valcera—Odiseje  u

Svemiru

Otplesavši   isti   sa -- / nekih  svojih sedamnaest godina/…

-----------------------

Pa ...  su potom stigli na Mjesec .!

-Izgledalo je i  -zvučalo - više nego dobro.

Poslije  si –dočula  --da   je netko –“bacio   -prašinu”----

Koraci –veliki—za  -čovječanstvo-/izložba  u  Tehničkom  muzeju/.

Gledam –upravo-tu prašinu.

Kome   -onda-vjerovati-!?-

Sjena   je  -bačena…

Od   zastave…na    Luni!?

Već  si navikla—da   -dobivaš –cit. –Rog   za svijeću—

 Samo   ti-lijepo –otputuj---tamo—do   kuda—imaš—gotovine—

-Sada    se   putuje-na  -kartice/rogobori  poluprazan džep/..

-------------------------

Juriš  , Ana  .,. kroz vrijeme..

Čuješ me---  --svoje neko vrijeme.

Zagrebački  Ksaver, .koji  dotaknuh.-kao   dijete.,.kada   je   mama  morala  nositi

moju …kokicu..na    cijepljenje  / protiv   kokošje  kuge/--

-U    tamošnju  ambulantu-dok   je  bila  na strani/ispod  Cmroka/--

Kokoš je  došla najvjerojatnije iz  Like,no   čim je ista/ili više   njih / stiglo na

naše   dvorište..i..prenoćilo  -u-onom  kokošinjcu  blizu kuhinjskog  prozora ---

—bilo bi   .  bi    gotovo--

Postajalo bi  kućnim   ljubimcem—ili   su/svi  -samnom –imali-posla/—

-što nije  -bilo –preporučljivo..od  mojih  --najranijih –dana--.

I   dan-danas  još  imam tu  drvenu-košaru-u kojoj  je  prenošena / ta  perad/

Ostala   je   uspomenski  -na te  dane-/dok  su druge-itekako -vrijedne/. uništene

selidbama..

Ili  još  -  “bolje “-zlobom / bračnog/  ..”društva “ -koje  me  ,nažalost, okruživalo  -poslije

rujna –1974…

Kada    ruji----mjesec   septembar  --nosi   --promjene—eto—nekako na—svim—razinama--

Đaci  obuvaju  -tek   kupljene –cipele,…pritom okrećući..nove   stranice---teka…bilježeći

nove     podatke…

Odrastajući…svaki na svoj –način…

I kada to / konačno /  jednom—i postignu----pitaju  se   ponovno—koliko je na to

utjecala  -okolina-odnosno naslijeđe..

--------------------------------------------------

Jučer  prođoh  parkom    -na  - spomenutom-Ksaveru..

U mislima  mi Pustinjak -Remeta -koji –inspiriraše  autora - Smail---age—Čengića.

Klanjaše  se  ..svima..onima—koji  bi potegnuli—vrata—na  ondašnjoj-kapelici..

Bijaše  --izgleda  -kobno  -to klanjanje—pa se –pretvorilo u –epiku---u   pet-

dijelova..

Sudbonosno je ne znati –da je   slično –bajronovštini.

-Teorija  i-praksa..se – isprepliću…

-                            Estetički--pristup—nosi ..uvijek –nova..i ponovno—ista—pitanja

-                            -Korisno..ili –lijepo..-

Možda  je  upravo jedan  Matoš –rješavao  -tu dilemu  --kada je zanoćio u onoj gostionici  podno današnjeg  Hidrometorološkog zavoda—potom se vratio u  -/  Gnijezdo  bez  sokola/  huknuvši –na   susjedu—koja je  upravo  -krenula  --putem jutarnje  kave --

preko još tamnog hodnika  --do  svoje  kuhinje –/okrenute  prema –istoku/--,ne zato da ga nadgleda   - Hodnik je  bio- ogroman, poluprivatan—--i..jer je / konačno  vodio i—do toaleta--/--

-Komfor  -u onom –prozaičnom –smislu---riječi-tada  nije  igrao-veću-ulogu….

Zato   - se /imalo /–gotovo sve –drugo—uključujući –tajnost kretanja—

I   tišinu koju su  skrivali –široki  zidovi.

----------------

Zaplivah mislima  do Novoga   ,naravno  Vinodola---parka  od  ružmarina  i..

lovora---

—I biste  -pjesnika ,koji   opjeva –Noćnik…

Potom se bacih u more  /  u kupaćem kostimu  iz  Trsta / .

–I  zaplivah  prema  kutiji- plutajućoj  -reklami za cigarete  -Peer, pa  natrag  prema

još  daščanom  kupalištu-poput sretne-žabe..

Konačno  -rješih  se  mature--

-U  isto      vrijeme -voljeh  -književnost  ..i astronomiju—pa   izabrah-ovo-prvo.

Potom-platih-dug..

Valjda zbog   -estetike

Ili  stoga ..što  se okupah  u   kostimu -sa  /Ponte    Rosa / -- sa   svojim  društvom-koje  je

gledalo  -kako stare dame  -odlaze  u pol “ bijela dana-gledati -tv-prijenos—emisije

---kada   princ -Charles-posta –prijestolonasljednikom--

/ Bje  to   ona  godina-kada je  zatitrala slika sa Mjeseca  --a mi gledasmo cijelu noć ..i.. rano jutro-prijenos ,eto-iz –Svemira.

Kozmopolitski  nastrojena  /.i bajronovski –neraspoložena  /-rekoh nakon  svakojakih neuspjeha – Domovino-Laku  noć---

I nađoh se na obali –Dunava..Vatromet  /  novogodišnjih /-želja  --

Iskrice     se –pomiješaše  -sa  nevidljivim –zvijezdama--

Godine  --učiniše  --svoje---

Te    je  noći-Slovačka –promijenila-valutu..

A  ja se   se dobro-“prijeđoh”  -- /čekajući  novce –zarađene –tzv.smjenskim radom

koji   još nije-isplaćen/--

Zna    se-    tko-nije-poštivao-kolektivni-ugovor..

Moja to domovina mora učiniti /putem tužbe  ..sa zateznim kamatama/.Unitaristička  je  koncepcija  -ponovno-nadvladala  -naivni-larpulartizam,ili  po onoj-da su pjesme-najbolje—ako—si—barem-malo-tužan..,a  novele-najuvjerljivije-ako  Matošev  -Solus-pobjegne iz Dvorca--.,naravno-praznih  -džepova…

Turistički me autobus-vrati –u moj –rodni-grad--

--------------

Poslije  te  -konstatacije –nastavih  -šetnju –blizu  Križnoga  -puta—

Realizam  je nadvladao  -i..bez  potencijalne-teleportacije  -

Odlučih  potražiti-djetelinu-sa –četiri-lista—

No  -ona još nije-izrasla—

Oko  mene-polupogažena –/neka jadna-trava-/

  I polusuhi-šaš—

 

 

            Pustinjak - koji   se  naklonio .kao –lutka-pri  otvaranju vrata  tamošnje Kapelice-na Ksaveru/ ..i.. koji  inspiriraše-poznatog Bana  Pučanina–da   polovicom 19.tog  stoljeća….. ispjeva   poznati-spjev—o   dilemama  romantičarskog Age –vrzmaju  se  mojom glavom-

Logika  -zbivanja-govori-svoje-

Zlo  , neposluh , samovolja--- moraju  -biti-kažnjeni-kad-tad-

Nadošli --napadom -iz –zraka/-kopna/—ili –pročitano-bez razumijevanja—neke knjige.,koja se još znala boriti-za –jezik-narodni----

Danas –bi  neki  dodali—nije baš cit.”in,”a  sve u svrhu kroatiziranog  -anglosaksonizma-- 

-------------------

Savršenstvo trohejskog  deseterca i..osmerca..korača .. okolo –putevima   njegove –Čete…-I—mojim..mislima-

Haračlije  -vire iza svakog –ugla..počevši od  nakaradnih – novosklepanih zdanja  -elitnijeh-nazovi-četvrti………

Pa   -do  -opetovanja-istijeh-vijestiju—o nekom  kao –stezanjem-remenja /valjda  onom  u autu-dok   liječe  komplekse  -više vrijednosti-- markom  limenih-ljubimaca.-kupljenih /i..  mojom-“lovom-“-

Izraz-“lova-“ovdje  -označava-novac-ali --i –pustu želju-da/ ista /–promijeni naglasak.ili još bolje-značenje-da se Isti- konačno- polove-i..izoliraju  --- Za   opće  -dobro—I da  se ova --dječica  u  parku-mogu-bez straha-igrati-lovice-

-----

-Šiška  od toga-prozbori mi –češer, koji otpa  baš sa svoga stabla..do mojih  cipela,

namočenih-pretproljetnim –blatom—

Još  će Oni dugo trabunjati Narodu o tome---ko” vrag  ..traaaalaaa---laaaa—da  prostiš,

Ana  -na izrazu—

Vrijeme  leti-poput  -lastavice-

Niitko  ne zna-zašto se vraćaju .-baš u  ta svoja  -gnijezda—

A ipak   dolaze!

I  prije  Kobi !

Da   ne ostanu   bez  Gnijezda..

Pametnom  je-i..jednom/jedna /dosta..!!!

Ne  ruše  i./ne  rasprodaju /  njihova gnijezda jer-  kako kažu-to donosi-nesreću-

Sluge  su nekada-svjetovale  -svoje  gospodare—i…oni su-ih  -naučili-slušati—

Ana  -ovo—sve  moraš-prespavati…

Sutra  će ti sve –biti-jasnije..

Nećeš  -otputovati---ovaj puta –ne.

Suočit ćeš se –sa stvarnošću.-Nema ti druge—Uzmi recimo  Postolara i..vraga…

Pročitaj-prouči to—još jednom. Povjestica  koju..neki  nisu shvatili..srljaju  po svome..

I..što je najgore -vuku  sudbine onih  .kojima-naređuju- u  bezdan—

Koraci me odvedoše do Glavnoga  kolodvora—

Oko  Lokomotive  --/eksponata-/šetaju—golubovi..,sigurni da ih nitko neće   uloviti.

/ nekada   su  na njima  praznili  zračne puške glede   gulaša, dok  sam   ja   -spašavala kokice /od zle.kobi/..

 

Ista se   lokomotova-promijenila—/a u skladu sa –novijom-poviješću/--

Sada je izložena –  ona-na paru-

¸Nema  - ugljena-pa mora stajati-i—gledati  divljanje limenih  -ljubimaca---

Vozikaju se mladci / naročito  -preko nedjelje tj.vikenda/---Kupili  im roditelji

kao .dar.za  maturu-tj. prije nje  /da mogu –bolje-učiti/—Znaju –oni što je motivacija  - pritom

“caltajući “ novac  za tzv. pripreme  .-za prijamne  .ispite—

Pa  čemu  onda-služi-škola-začuh  Nečiji –glas-!?

Ti  ne shvaćaš-sadašnjost-odgovori  -Drugi-glas—

Naravno  --nema logike—kada  je u pitanju-Gospodin  Novac.

Šuti  -stara ,režimska, lokomotiva..-

Bolje joj je biti-“kuš-“

Kad –bi ju samo znali gledati—barem na trenutak  .prozreli bi njenu tamnu boju—

ljepotom Ane  -one…  Karenjinove----

Realizam bi sjeo –na svoje-pravo –mjesto. Zajedno  sa  čuvenim  početkom –romana-

Koga  još to zanima-….ta Anina  …pusta   venecijanska.. / ljubakanja-/-ili   recimo-mazurka--------------------

Crno bijela-tehnika-klasične filmske ljepote švedske glumice u istoimenom  filmu—

Nemoj   otputovati  -Ana-došapnu  mi  austrougarska –nekad.Ljepotica--

/Misli/  su  -katkad jače—i od  svjetlosti..i njene..brzine..I  sve  je to  već   jednom

zapisano

            Vlak  --prolazi—Banovom  Jarugom    --stiže   -,-pa  kasni—minute   --sate—

Pokrao  netko prugu..Drugi  --/na važnoj  -funkciji/ –nema  “papire”-za –istu-šefovanja---

Đaci se  vraćaju sa –maturalnoga---domoljubno-osviješteni.Voze se  -nasmijani-----

U rukama im čuture  mineralne  vode..

Neki  su ipak uspjeli  -sakriti-običnu –domaću-rakiju….Roditeljima—--i.. bakama   kao

suvenirčić..,

Materijalizirali    su  konačno  -nečiju  prosvjetarsku-ideju-voljenja iste te  -domaće-grude..

Netko možda  dobiju-za to /Nobelovu  nagradu /----

Još   su dobro—..i jeftino-prošli –/nisu tražili ekskurziju u Svemir/. Otkrivanje -tople –vode-nakon  primarnog   opijanja po  Španjolskoj  --itd--

A ..ti  , Ana -   Čkomi-kak   ja..-!--huknu  Lokomotiva.

Nemaš    drv”  -ni .uglen  -O   centralnem  vužgenju –možeš  sam –senjati—kak

o nofcima od  smenskeg  rada…Kak  ..tlaku   v   Stubici.. ..  .!

Potom /  došapnu/-malo .-književnije-----

-Ne   imaš ni Muža---još  -manje nekog  Ljubavnika..

Profućkala  si najbolje godine!!!

---------------

Imam   sve to –moja mala Lokomotivice. U mislima-

Čekaju me na svakoj stanici i stranici—samo ih trebam - prepoznati -u pravi –čas.

To mi još nisu oteli –iako su puno puta-pokušali..

A  od maturalnoga / na   ondašnjem  domaćem   tlu- baštinim nešto kao  grčki  poljubac uz…/citat  pjesme .. milion--dolara /.. 

Ne  stupih nikada  na njeno –tlo—Zato  skupljam-razglednice.

Ne   upoznah ni Španjolsku  -/iako sam vlastitoj djeci potraživala vizu za putovanje  u tu  zemlju—/ na  nekom  katu Zagrepčanke/..

Koje  je  ispraznilo/ usput  rečeno -roditeljski džep/,kao  i--račune  -bliže-rodbine

Dobih   mali  parfem--

Još .. miriši   --na    -proljeće—kao   ovaj današnji-/dan /–Čeka  me  u ladici   

skupa   sa  slikama sa onoga moga  -putovanja—/o kojem već –pisah/—A trebali   bismo  -se  ponovno-sastati--,poslije dolaska  -lastavica—

 

Suhu  prozu moje  /završne-refleksije / –prekinu zvižduk lokomotive  koja  najavi-dolazak –ili   -odlazak. Tko će ga    -znati-----------

Možda  -upravo-   tih--lastavica-ali-vlastitim /pernatim –prijevozom/-------

 

MIRA