Slobodna Dalmacija: 08. 08. 2002.

VRHOVNI SUD FEDERACIJE BiH POD PRITISCIMA ZBOG PROCESA PROTIV BIVŠIH ČELNIKA AID-a

Reis Cerić natjerao sutkinju na ostavku?

SARAJEVO — Istražna sutkinja Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine Jasminka Putica podnijela je ostavku i tako se povukla iz dvaju najzanimljivijih sudskih procesa koji su otvoreni u BiH proteklih godina. Jedan se proces vodi protiv bivših čelnika tajne službe AID koje se tereti da su ilegalno organizirali središte za obuku terorista na planini Pogorelici te da su iranskoj tajnoj službi VEVAK omogućili nesmetano djelovanje na teritoriju BiH.

Drugi slučaj na kojemu je bila angažirana jest krijumčarenje oružja iz BiH na Kosovo i u kojemu je glavni osumnjičeni djelatni general Hamid Bahto koji se do uhićenja nalazio na dužnosti načelnika obavještajne službe Vojske Federacije BiH.

Nakon što je Izvanraspravno krivično vijeće Vrhovnog suda FBiH produžilo pritvor bivšim čelnim ljudima Agencije za istraživanje i dokumentaciju (AID) Bakiru Alispahiću, Irfanu Ljevakoviću, Enveru Mujezinoviću, te visokim policijskim dužnosnicima Edhemu Veladžiću i Ejubu Ikiću osumnjičenim u slučaju "Pogorelica", za njihovo oslobađanje zauzeo se javno reis-ul-ulema Islamske zajednice dr. Mustafa ef. Cerić.

Nakon njegove izjave da nevini ljudi leže u zatvoru, te da se žurno puste na slobodu, Jasminka Putica odmah je podnijela ostavku predsjedniku i potpredsjedniku FBiH Safetu Haliloviću i Karlu Filipoviću. Dakako, nakon svega uslijedile su spekulacije kako je ostavka sutkinje Putice iznuđena pod pritiskom krugova bliskih Islamskoj zajednici, odnosno ef. Ceriću.

U razgovoru s čelnicima Federacije BiH, Putica je kazala da na nju nije bilo nikakvih pritisaka. Čak je istaknula da tijekom razgovora nije bilo ni riječi o "slučaju Pogorelica". Razloge svoje ostavke sutkinja Putica je obrazložila zdravstvenim i osobnim problemima.

Ovakvo pojašnjenje, a posebice odbijanje sutkinje Putice da se suoči s novinarima, izazvalo je nevjericu. Naime, Putica je bila neugodno iznenađena prisutnošću velikog broja novinara i fotoreportera. Stoga je nakon sastanka s čelnicima FBiH sutkinja Halilovićev i Filipovićev ured napustila kroz sporedna vrata.

Ničim najavljena ostavka uslijedila je samo dva dana nakon što se poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa efendija Cerić otvoreno umiješao u započete istražne i sudske postupke.

Sudjelujući na jednoj omladinskoj tribini u Tuzli, reis Cerić je kazao kako "ne može mirno spavati sve dok su u zatvoru Alispahić i Ljevaković" te dok se "generalu Bahti koji je obranio Goražde sudi zbog tamo nekakvog šverca oružjem".

Cerić je tom prigodom pozvao Bošnjake da dignu svoj glas protiv tih suđenja sugerirajući kako je riječ o montiranim procesima s političkom pozadinom. Reis Islamske zajednice na taj se način izravno priključio predizbornoj kampanji SDA koja te procese drži političkom osvetom SDP-a.

Iako su čelnici Federacije BiH željeli doznati konkretne razloge njezine ostavke, prema Halilovićevim riječima, najviše se razgovaralo o funkcioniranju Vrhovnog suda FBiH.

Naime, ovaj sud je u vrlo teškoj poziciji, a posebice nakon ostavke sutkinje Jasminke Putice. Naime, od predviđenih 30 sudaca na tom sudu, trenutačno je ostalo samo 13 sudaca, a istodobno na sudu ima blizu 10.000 neriješenih predmeta. Čelnici Federacije uputit će apel OHR-u da se što prije utemelji visoko vrhovno vijeće i pokrene postupak imenovanja preostalih sudaca kako bi se počeli rješavati nagomilani predmeti na ovom sudu.

Zlatko TULIĆ