Novi list: 09. 08. 2002.

NAJNOVIJIM ISTUPOM RAČAN JE PROBLEME OKO ACIJA-ja SAMO PRIVIDNO STRPAO POD TEPIH

Račan ubacuje Linića u bitku za ACI

Slavko Linić se, prema našim informacijama, zbog ACI-ja preksinoć susreo s Pavom Župan Rusković, s kojom je inače duže vrijeme sukobljen, a zadatak mu je i kontakt s prvim čovjekom HFP-a Krešimirom Starčevićem

Piše: Robert FRANK

Unatoč najavama po kojima se na jučerašnjoj sjednici Vlade trebalo raspravljati o ACI-ju, a išlo se toliko daleko da je najavljivana i smjena NO-a, baš se ništa nije dogodilo. Na sebi svojstven način premijer Račan je probleme u i oko ACI-ja strpao pod tepih, prolongirajući njihovo rješavanje za narednu sjednicu Vlade 22. kolovoza.

Nije propustio reći da je stav Vlade kako rasprodaje i privatizacije ACI-ja neće biti. Taj je njegov stav sasvim u suprotnosti s najavom privatizacije otprije desetak dana. Tada je, naime, opozvani predsjednik Uprave Duško Mrduljaš u financijsko-računovodstvenom odjelu ACI-ja u Puli informirao zaposlenike da se kreće u privatizaciju. Informacija je »provaljena« i objavljena, nitko je nije demantirao, pa u njenu vjerodostojnost više nema nikakve sumnje. Stoga je pitanje zašto premijer Račan nije sankcionirao Mrduljaša za najavu privatizacije koje pak po Vladi neće biti. Isto tako, u čije je ime Mrduljaš najavio privatizaciju i pritom omogućio neovlaštenim osobama da iz ACI marine u Puli odnesu poslovnu dokumentaciju. Po svemu sudeći, to je bio dio plana uoči početka privatizacije, samo što je pritom trebalo pokušati kompromitirati sve koji im stoje na putu.

Rovovska bitka za Fond

Budući se pokušaj netransparentne privatizacije ACI-ja javno razotkrio već u prvoj fazi njene operacionalizacije, nastupili su problemi na koje je otvoreno počela ukazivati suprotstavljena grupa na čelu s predsjednikom NO-a ACI-ja i saborskim zastupnikom HSS-a Antom Markovom.

Prethodno su, najvjerojatnije također u sklopu pripreme privatizacije za nekog nepoznatog, Mrduljaš i Vrhovnik pokušali svjesno smanjiti temeljni kapital ACI-ja kroz skandalozni financijski izvještaj za prošlu godinu s kumuliranim gubitkom od 136 milijuna kuna. Vrhovnikova paušalna procjena da cijeli ACI ne vrijedi više od desetak milijuna maraka dovoljno je indikativna za zaključak kako se direktor »Viktor Lenca« i Račanov prijatelj slaže sa smanjenjem temeljnog kapitala ACI-ja. Njemu očito cijeli ACI s 21 marinom na najljepšim lokacijama Jadrana vrijedi mnogo manje od nekog starog »Lenčeva« doka. Kako je taj plan zasad privremeno propao, interesna grupa u izvršnoj vlasti, a bočno pomagana Damirom Vrhovnikom, u međuvremenu već pomalo izgubljenu kontrolu nad ACI-jem pokušava povratiti opstruiranjem upisa članova nove Uprave.

Sada je ključno tko će preuzeti Fond za privatizaciju, formalnog vlasnika ACI-ja u 85-postotnom dijelu. Budući da je dosad Fond imenovao i predsjednika Skupštine ACI-ja, koja će se održati 12. rujna ove godine, važno je tu instituciju staviti pod svoju kontrolu. Već se spekulira da premijer Račan kao predstavnika vlasnika na Skupštinu planira poslati upravo Pavu Župan Rusković. S druge strane, HSS će, po svemu sudeći, tražiti za sebe upražnjeno mjesto predsjednika Fonda.

Račanu neće biti lako

Prekinoć su se navodno, baš zbog ACI-ja, susreli već dulje vrijeme prilično sukobljeni Pave Župan Rusković i Slavko Linić kojemu je premijer Račan navodno povjerio sudbinu ACI-ja. Uz to Račan je navodno Linića poslao na razgovor s trenutno prvim čovjekom Fonda Krešimirom Starčevićem. Iako jedan tjednik spekulira kako je i Linić u jednoj od grupa zainteresiranih za ACI i njegovo smanjenje temeljnog kapitala, po našim informacijama Linić je dosad bio izvan igre. U ACI-ju je sada izvučen iz naftalina, jer su prošle godine premijerovom voljom njegovi ljudi udaljeni iz te kompanije, da bi sada bio iskorišten možda kao batina protiv suprotne strane...

Više nitko doista sa sigurnošću ne može reći što se zbiva oko ACI-ja, dok se događaji smjenjuju velikom brzinom, a raspored snaga mijenja se iz sata u sat. Narednih dvadesetak dana, bez obzira tko će biti upisan kao Uprava ACI-ja na Trgovačkom sudu u Rijeci, slijedi preslagivanje pozicija i hvatanje prvih redova za Skupštinu ACI-ja.

Iako se najavljivani susret u četiri oka premijera Račana i predsjednika HSS-a Zlatka Tomčića nije održao, nema sumnje da će o sudbini ACI-ja oni morati sami presuditi.

Račanu će biti problem kako god arbitrirao: ili će se zamjeriti glavnom koalicijskom partneru HSS-u s čijim predstavnicima u Vladi mora najuže surađivati; ili će se zamjeriti onima koje će morati povući, a dao im je zeleno svjetlo za sve što su dosad napravili u okviru plana preuzimanja ključnih funkcija uoči privatizacije. Kako god bilo Račanu neće biti lako, što i nije loše, jer je upravo on i zakuhao kašu.