Slobodna Dalmacija: 09. 08. 2002.

NAKON ŠTO JE PREDSJEDNIK ŽUPANIJSKOG SUDA U SISKU ZADRŽAO TROJICU REPORTERA

Zatočeni novinar podnio kaznenu prijavu protiv suca Danka Kovača

ZAGREB — Nakon što je predsjednik sisačkoga Županijskoga suda Danko Kovač, zbog straha od "curenja" informacija s ročišta održanog u sklopu hitnih predistražnih radnji vezanih uz slučaj ratnog zločina u Sisku, zatočio trojicu novinara u sudskoj zgradi, te naknadno spis proglasio tajnim, Ministarstvo pravosuđa zatražilo je od Kovača izvješće o čitavom događaju, koje će potom biti proslijeđeno Vrhovnome sudu RH, a čije bi vijeće trebalo poduzeti daljnje korake.

Tajnik Ministarstva Božo Matovina potvrdio nam je da je od Danka Kovača nakon medijskih napisa o incidentu u zgradi sisačkog suda zatražen izvještaj, no kako je Kovač nalog o tajnosti spisa donio kao sudac, a ne kao predsjednik suda, o eventualnim povredama će odlučivati Vrhovni sud. Šef dopisništva Jutarnjeg lista u Sisku Mate Piškor, koji je s kolegama, Borisom Pavelićem iz Novog lista i urednikom sisačkog tjednika Željkom Maljevcem, pokušao izvijestiti sa spornog ročišta, da bi sva trojica potom bila zadržana u Kovačevu uredu uz prijetnje, podnio je u četvrtak zamjenici sisačkoga općinskog državnog odvjetnika Ljerki Markušić i kaznenu prijavu.

— Zamjenici općinskog državnog odvjetnika podnio sam kaznenu prijavu protiv suca Danka Kovača zbog kaznenih djela protupravnog lišavanja slobode i prijetnje, jer nam je uskratio ustavna prava na slobodu i rad, izjavio nam je u četvrtak Mate Piškor. On je potvrdio da je skupa s kolegama pokušao od Kovača dobiti informaciju s ročišta te naglasio da se sudac, umjesto da pojasni kako nije u mogućnosti iznositi podatke, grubo obrušio na njih.

— Izvadio je zapisnik i krenuo sastavljati nalog o tajnosti spisa, prethodno nazvavši svjedoka koji nas je i pozvao na ročište, te ga prisiljavao da kaže kako mu je rečeno da je ročište tajno, što nije istina, jer u pozivu za saslušanje to nije stajalo, pojasnio je Piškor.

— Sudac Kovač se pozivao i na županijskog državnog odvjetnika Stipu Vrdoljaka s kojim je navodno bi dogovoren takav način postupanja, što također ne stoji, kazao je šef sisačkog dopisništva Jutarnjeg lista. Mate Piškor poslije je razgovarao s Vrdoljakom, koji je, prema njegovim riječima, bio šokiran čitavom pričom.

I Boris Pavelić potvrdio nam je da su trojica novinara doslovno bila zatočena u Kovačevu uredu, a kada su htjeli otići, sudac im je zaprijetio pravosudnim policajcima.

Dodatno ulje na vatru dolijeva i činjenica što se radi o istražnim radnjama vezanim uz ratni zločin nad civilima srpske nacionalnosti, o čemu je i prije bilo govora u medijima. U pitanju su, naime, radnje vezane uz ubojstva stotinjak civila srpske nacionalnosti sa sisačkog područja, o čemu je najdetaljnije izvještavala Hrvatska ljevica Stipe Šuvara. Do Danka Kovača u četvrtak nismo uspjeli doći, no neimenovani pravosudni izvor potvrdio nam je da samo sadržaj spisa može biti službena tajna, a nikako podatak o tome da je istraga u tijeku.

Tina DISOPRA

ZBOR NOVINARA SUDSKIH IZVJESTITELJA: Nasrtaj pravosuđa na slobodu medija

"Višesatno zadržavanje trojice novinara kod suca Danka Kovača, u njegovu predsjedničkom uredu sisačkog Županijskoga suda, samo je jedan u nizu nasrtaja pravosudne vlasti na slobodu medija", stoji u priopćenju Zbora novinara sudskih izvjestitelja HND-a koje je sastavio predsjednik Zbora Dušan Miljuš.

"Formalnim pokrićem kako se štite pretpostavka nedužnosti i tajnost postupka, novinarima kao predstavnicima javnosti uskraćuje se pravo na pristup informacijama o sudskim postupcima, no nikad dosad, kao u sisačkom slučaju, suci nisu zadržavali novinare uz prijetnju sudačkom stražom, unaprijed ih optužujući da će oni možda počiniti kazneno djelo odavanja službene tajne", istaknuto je u priopćenju.

Zbor novinara sudskih izvjestitelja zatražio je od predsjednika Vrhovnog suda i Državnoga sudbenog vijeća da ispita odgovornost suca Kovača zbog zadržavanja novinara.