Vjesnik: 10. 08. 2002.

Na videokasetama snimljen tajni ukop žrtava iz Paulina Dvora

Ministar policije iz 1991. Ivan Vekić tvrdi da je zapovjedio uhićenje počinitelja zločina u Paulinu Dvoru/ Dva dana nakon masakra žrtve prevezene s mjesta zločina i pokopane u bivšem vojnom skladištu Lug kraj Čepina/ Zapovijed za premještanje tijela stigla s najvišeg mjesta u hrvatskoj obavještajnoj zajednici/ Vojin Dabić, predsjednik Informacijskog centra Srpskog sabora, kaže da se zna i registracijska oznaka kamiona kojim su žrtve prevezene iz Paulina Dvora prema Osijeku

ZAGREB, 9. kolovoza - Mozaik »slučaja Paulin Dvor«, odnosno masakra 19 civila koji su počinile osobe u odorama HV-a u noći na 12. prosinca 1991., upotpunjuje se.

Tadašnji ministar unutarnjih poslova RH Ivan Vekić, kaže da je osobno zapovjedio uhićenje osoba koje su počinile masakr, ali ne zna je li njegova zapovijed provedena do kraja.

Vekić, naime, pretpostavlja da su neke osobe bile uhićene i predane, skupa s dokaznim materijalom, Državnom odvjetništvu. O svemu, kaže, treba postojati pisani trag u policiji i Državnom odvjetništvu.

Novi broj tjednika Feral Tribune donosi da su tijela 18 masakriranih osoba, dva dana po ubojstvu, prevezena iz Paulina Dvora u Čepin i punih šest godina skrivana u bivšem vojnom skladištu Lug, gdje su, navodno, bila zakopana, a na grobnicu je naveženo mnoštvo odbačenih automobila.

Kako nam je potvrdio glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, posmrtni ostaci žrtava iz Paulina Dvora nađeni su ove godine u mjestu Rizvanuša kraj Gospića. Bajić je dodao da Državno odvjetništvo i policija intenzivno istražuju sve aspekte tog slučaja. Iz više izvora neslužbeno doznajemo da su leševi iz grobnice u skladištu Lug kraj Čepina, 1997. potrpani u plastične bačve i prevezeni u Liku.

Izvori bliski Haaškom sudu, koji je i obavijestio hrvatske vlasti da su ostaci masakriranih osoba iz Paulina Dvora u Lici, neslužbeno tvrde da je zapovijed za premještanje tijela stigla s najvišeg mjesta u hrvatskoj obavještajnoj zajednici.

Navodno je hrvatska obavještajna zajednica znala da haaško tužiteljstvo priprema optužnicu protiv pokojnog hrvatskog predsjednika, dr. Franje Tuđmana, u koju je trebao biti uključen i »slučaj Paulin Dvor«, pa je odlučeno da se tragovi tog zločina dodatno skriju.

Svi će ti navodi biti razjašnjeni, kada se »intenzivna istraga«, kojoj je na čelu osobno glavni državni odvjetnik Bajić, privede kraju.

Vojin Dabić, profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu i predsjednik nevladine udruge Informacijskog centra Srpskog sabora, koja je godinama istraživala »slučaj Paulin Dvor« kaže za Vjesnik: »Naš Centar posjeduje izjave preživjelih svjedoka masakra. Znamo i registracijsku oznaku kamiona marke TAM kojim su žrtve prevezene iz Paulina Dvora prema Osijeku. Točno je da su leševi bili pokopani u blizini Osijeka, gdje su čekali punih šest godina da budu prevezeni u Liku. O prvom ukopu civila iz Paulin Dvora nedaleko od Osijeka, postoji i videosnimka, koju, vjerujem, ima i Međunarodni sud u Haagu«.

Na pitanje tko je mogao snimiti tu snimku, Dabić odgovara: »Oni koji su bili prisutni tom činu, a njegovim snimanjem htjeli pokazati ljudima koji su živjeli vani i od kojih su tražili novčanu pomoć, da oni, eto, ratuju. Nije to toliko neobično. Takvim su se stvarima služile sve strane u ratu da bi onima od kojih su tražili pomoć dokazali da oni stvarno ratuju. Tako je i Željko Ražnjatović Arkan sa sobom svuda vodio dva snimatelja«.

Profesor Dabić odriče svaku povezanost svoje udruge s vlastima u Beogradu.

»Nismo bili mili Miloševiću jer smo izbalansiranim pristupom istraživanju zločina htjeli spriječiti njihovo daljnje činjenje. Naš je Centar usko surađivao sa UN-ovom komisijom Shariffa Bassionija što se Miloševićevu režimu nije sviđalo. Osobno sam bio angažiran i na evidenciji žrtava Hrvata nakon što je JNA ušla u Vukovar.

Da nismo mili ni sadašnjim vlastima u Beogradu svjedoči i to da smo izgubili pravo na korištenje prostorija u kojima je bio smješten Centar, pa smo se ovih dana morali iseliti«, zaključuje Dabić.

Željko Peratović