Novi list: 13. 08. 2002.

SAD PREDLOŽILE I HRVATSKOJ SPORAZUM O IMUNITETU OD IZRUČENJA RATNIH ZLOČINACA

Američka nemoralna ponuda i Hrvatskoj

Nije dobro i pomalo je neproduktivno da se, na jednoj strani, zemlja etablirane demokracije bori za poštivanje zakona i da pred njim svi budu jednaki, a u isto vrijeme traži da se njezine građane izuzme iz onog za što drugi trebaju odgovarati – kazao je predsjednik Mesić

ZAGREB – Zahtjev za potpisivanje bilatelarnog sporazuma o imunitetu u odnosu na Međunarodni kazneni sud, SAD su uputile i Hrvatskoj, kao i većini europskih zemalja, doznajemo od izvora bliskog državnom vrhu. Isti izvor nam je kazao kako će Hrvatska najvjerojatnije odugovlačiti s odgovorom na američki zahtjev i u međuvremenu se konzultirati s Europskom unijom.

Službenu potvrdu te informacije tijekom jučerašnjeg dana nismo uspjeli dobiti, jer nam je nakon višesatnog čekanja na očitovanje Vlade, iz njihovog Ureda za odnose s javnošću rečeno kako nam ne mogu odgovoriti je li SAD zahtjevao od Hrvatske potpisivanje ovakvog bilatelarnog sporazuma, te su nas uputili na Ministarstvu vanjskih poslova gdje nam je rečeno kako oni takav zahtjev do sada nisu dobili.

Ništa o navodnom zahtjevu jučer nije znao niti Zdravko Tomac, predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku.

– Ukoliko takav poziv uistinu stigne o njemu će Odbor za vanjsku politiku morati iscrpno raspravljati – kazao nam je Tomac dodajući da američki zahtjevi pokazuju zapravo neprincipijelnu američku politiku koja traži da im se dopusti nešto što drugima ne dopuštaju.

– Kada bi Hrvatska to učinila bila bi razapeta na stup srama. Ali zbog čega Hrvatska ne bi smjela ono što smije Amerika – pita Tomac no dodaje kako još uvijek smatra da bi trebalo pritiskati SAD da prihvate statut Međunarodnog kaznenog suda. Prihvaćanje eventualnog sporazuma s Amerikom značilo bi, smatra Tomac, radikalnu promjenu hrvatske politike prema Haagu.

Predsjednik Republike Stjepan Mesić je u nedavnom intervjuu za »Glas Amerike« kazao da od Hrvatske još uvijek nije zatraženo potpisivanje bilateralnog sporazuma sa SAD-om o imunitetu, a takvu inicijativu ocijenio je negativno.

– Nije dobro i pomalo je neproduktivno da se, na jednoj strani, zemlja etablirane demokracije bori za poštivanje zakona i da pred njim svi budu jednaki, a u isto vrijeme traži da se njezine građane izuzme iz onog za što drugi trebaju odgovarati – kazao je predsjednik Mesić dodajući kako misli da to nije dobro za imidž SAD-a. Inače Mesić je ovu izjavu dao nakon što je od američke odvjetničke komore prošloga tjedna dobio nagradu za zalaganje za pravnu državu i demokratske reforme.

Dodjela je popraćena i velikim hvalospjevima američkih odvjetnika, među kojima je prednjačio Robert Hirshon, predsjednik Američke odvjetničke udruge, pohvalivši hrvatskog predsjednika za uspjehe u približavanju euroatlantskim integracijama.

– Hrvatska je danas mnogo demokratskija zemlja no prije tri ili četiri godine. Ne samo da je predsjednik Mesić unaprijedio suradnju s međunarodnim sudstvom, on je također svoju zemlju učinio vjerodostojnim i cijenjenim partnerom u provedbi mirovnog ugovora iz Daytona – kazao je Hirshon, dodajući kako je upravo za provedbu tog ugovora potrebna izuzetna osobna hrabrost jer je »protivljenje vrlo snažno, posebno kada je u pitanju kažnjavanje ratnih zločinaca iz redova vlastitog naroda«.

Saša VEJNOVIĆ, Vilim CVOK